Υαλοκαθαριστήρες

Χώρος αφιερωμένος σε ότι δεν είναι ηλεκτρονικό βοήθημα...
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από leftergr »

Μιας και ήρθε πάλι η ώρα για αλλαγή υαλοκαθαριστήρων , θα ήθελα να ρωτήσω την άποψη του forum .
Σχεδόν κάθε εξάμηνο αλλάζω , μιας και τους χρησιμοποιώ πολύ , όχι μόνο όταν βρέχει . Αν δεν έχω καθαρό παρμπρίζ , δεν αισθάνομαι άνετα να οδηγήσω .

Τι μάρκα και τύπο προτιμάτε ;

Αν και δεν μου αρέσουν καθόλου οι Bosch , με έπεισε την τελευταία φορά από το συνεργείο να δοκιμάσω κάτι καινούργιους που είχε , τους οποίους και πρέπει να πλήρωσα και σχετικά ακριβά . Αλλά από τις πρώτες ημέρες κιόλας δεν ήμουν ευχαριστημένος , αλλά είπα άστους . Πλέον όμως δεν αντέχονται , και θα πάνε για πέταμα .
Στο προηγούμενο αυτοκίνητο , είχα δοκιμάσει κάτι Trico ( αν θυμάμαι καλά ) , που μου τους είχε προτείνει το βενζινάδικο που χρησιμοποιώ , και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος .
Έχω δοκιμάσει και κάτι Michelin , που ήταν έτσι και έτσι .

Τώρα σκέφτομαι να ρίξω μια δοκίμη σε τέτοιου τύπου , τους οποίους φοράει το επαγγελματικό VW που έχω και μου άρεσαν
Εικόνα

Τι θεωρείτε καλή επιλογή ή πάλι θα τα αλλάξω σε κανένα μήνα ; Μήπως να παραμείνω στον κλασσικό τύπο ;
Εικόνα

Επίσης καμιά πρόταση και για μάρκα ;
Το αυτοκίνητο που θα μπούν είναι Citroen Xsara

Φιλικά Λευτέρης


Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ παίρνω από το Praktiker λάστιχα και τα περνάω μόνος μου...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από erling »

Και εγώ τα αγόρασα (λάστιχα) πριν 2 εβδομάδες αλλά ακόμα να τα περάσω....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Η τεχνολογία προχωράει με ραγδαίους ρυθμούς. Στους υαλοκαθαριστήρες όμως πρέπει να έχει μείνει πίσω. Βάζω λαστιχάκια μόνος μου, μάπα. Αλλάζω όλο το μάκτρο απο πράκτικερ, μάπα. "Τα σκάω" και αγοράζω ακριβή μάρκα, μάπα επίσης. Είχα δει κάτι υαλοκαθαριστήρες σιλικόνης (κυκλοφορούν σε μπλε, κόκκινο, διάφορα χρώματα) καθαρίζαν απίστευτα αλλα κάνανε τρελή φασαρία. Στο λεωφορείο που είναι μεγάλο το τζάμι και κυρτό, ακόμα χειρότερα. Ο,τι και να δοκιμάσω, θα αφήνει κενά, δε θα πατάει καλά, θέλει στράβωμα εδώ, πάτημα εκεί, ταλαιπωρία σκέτη.

λεφτέρη για του "άλλου" τύπου που λές, το κακό είναι οτι έχει μόνο ένα σημείο επαφής. Αν τύχει και σου "κάτσει καλά" είναι κορυφαίο. Αθόρυβο και σου δίνει την αίσθηση-ψευδαίσθηση οτι είναι πολύ συμπαγές. Πολύ στιβαρός. Υπάρχει όμως πιθανότητα να μην πατάει καλά σε όλο το τζάμι. Τα καινούργια τα τζάμια που είναι πλαγιαστά, αεροδυναμικά, με μεγάλη κλίση και μεγάλα σε μήκος, είναι πιο επίπεδα. Σε αυτά λογικά θα κάθονται κουτί
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από leftergr »

UltiMo_ έγραψε: λεφτέρη για του "άλλου" τύπου που λές, το κακό είναι οτι έχει μόνο ένα σημείο επαφής. Αν τύχει και σου "κάτσει καλά" είναι κορυφαίο. Αθόρυβο και σου δίνει την αίσθηση-ψευδαίσθηση οτι είναι πολύ συμπαγές. Πολύ στιβαρός. Υπάρχει όμως πιθανότητα να μην πατάει καλά σε όλο το τζάμι. Τα καινούργια τα τζάμια που είναι πλαγιαστά, αεροδυναμικά, με μεγάλη κλίση και μεγάλα σε μήκος, είναι πιο επίπεδα. Σε αυτά λογικά θα κάθονται κουτί
Αυτό που λες για το πάτημα δεν το είχα σκεφτεί . Στο Caddy που τους φοράει , το τζάμι είναι όντως λιγότερο καμπύλο , σχεδόν ίσιο , ενώ το Xsara έχω την αίσθηση ότι δεν είναι έτσι .

Έχει στο Praktiker μόνο τα λάστιχα ; Δεν το έχω προσέξει ποτέ . Και έχουν σημαντική μείωση τιμής , αξίζει δηλαδή η αγορά τους , και ταιριάζουν σε όλες τις μάρκες ;
Εγώ δεν αντέχω να αφήνουν γραμμές , όπως και το ενοχλητικό φαινόμενο , όταν επιστρέφουν οι καθαριστήρες στην αρχική θέση τους , να θολώνουν το τζάμι που μόλις καθάρισαν τέλεια . :twisted:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από MacPap »

2-3 Ευρώ το ζευγάρι 60cm
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από Tassos »

Εχει δοκιμάσει κάποιος τα υδροφοβικά υγρά; Μου τα έχουν προτείνει αλλά δεν ξέρω αν είναι για έκτακτη χρήση αν χαλάσουν οι καθαριστήρες οι πιο μόνιμη λύση.

Θεωρώ ότι καταλαβαίνετε τι εννοώ.

Τάσος
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Δοκίμασε κάτι σύγχρονο και ακολούθα την εξής συνταγή για να έχεις συνέχεια άριστη λειτουργία. Χρησιμοποιείς για 1 χρόνο το δικό του λάστιχο και μετά, κάθε 6 μήνες, αλλάζεις λαστιχάκια. Θα σου κρατήσουν περίπου 2-3 χρόνια (ανάλογα τη χρήση που κάνεις) και μετά, αλλάζεις από την αρχή ολόκληρο το μάκτρο.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατί να αλλάξουμε το μάκτρο τι παθαίνει σιδερένιο δεν είναι?...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Υαλοκαθαριστήρες

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Γιατί να αλλάξουμε το μάκτρο τι παθαίνει σιδερένιο δεν είναι?...
Αν καθαρίζει καλά, δεν το αλλάζεις. Δε σε απασχολεί καν δηλαδή. Κάθε 6 μήνες λάστιχα εμένα πολύ νωρίς μου φαίνεται. Ειδικά για την Ελλάδα που στο ένα εξάμηνο παίζει να βρέξει μόνο 5 φορές.

Γενικά υαλοκαθαριστήρας δεν πετιέται αν δεν δεις πρώτα οτι χάλασε. Δεν είναι λάστιχα. Που λες άλλαξε τα γιατι θα σκοτωθείς.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλλα Αξεσουάρ...”