Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Χώρος αφιερωμένος σε ότι δεν είναι ηλεκτρονικό βοήθημα...
ManosK
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Απρ 2014, 11:01

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από ManosK »

Καλησπέρα σας, είμαι νέος στο forum και θα ήθελα τη βοηθέια σας.
Γενικά με όλα αυτά τα διαγνωστικά bluetooth γινέται χαμός στο web δεν ξέρεις ποιο να πρωτοδιαλέξεις.
Είδα ebay, amazon κλπ είναι πραγματικά εκατοντάδες δείτε:

http://www.accestories.com/gr/shop/axes ... ton/elm327

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_nos ... rds=elm327

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R4 ... c&LH_BIN=1

Υπάρχει κάποιο budget που πρέπει να διαθέσει κάποιος ή κάποια αξιόπιστη μάρκα ή τέλος πάντων κάτι που πρέπει να προσέξει κάποιος πριν την αγορά ενός τέτοιου μικρού διαγνωστικού?
(το μεγαλοποιώ ίσως αλλά αν είναι να συνδέετε με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου - μην έχουμε κάποια βλάβη από το διαγνωστικό αυτοκινήτου που υποτιθετε ότι σβήνει τη βλάβη...)


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από MacPap »

Αγαπητέ φίλε καλώς ήρθες στην παρέα μας! Πράγματι είναι απορίας άξιον τι παίζει με όλα αυτά ελπίζω κανένας που τα ξέρει να πας απαντήσει!

Μήπως τελικά το σημαντικό είναι το Software που θα δεχθεί αυτές τις πληροφορίες και όχι το hardware που θα τις στείλει?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
ManosK
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Απρ 2014, 11:01

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από ManosK »

Όσο για το software και από αυτό έχει τόνους... πραγματικα το πιο συνηθισμένο έως τώρα είναι το torque pro (για android κινητά)
https://play.google.com/store/apps/deta ... rque&hl=en

έχει και καλά raiting στο google play.

Τώρα για pc αυτή η σελίδα σου δίνει drivers & software και κάνεις direct download από τα λινκ που έχει.
http://www.accestories.com/gr/shop/axes ... ner-detail

Κανένας έμπειρος με το αντικείμενο?
ManosK
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Απρ 2014, 11:01

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από ManosK »

παρεμπιπτόντως καλώς σας βρήκα!
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Τα γράφω όσο πιο γρήγορα γίνεται και ελπίζω να μην κάνω πολλά λάθη.

Για διαγνωστικά υπάρχουν οι εξής λύσεις:

1. Επίσημο διαγνωστικό μηχάνημα είτε φορητό, είτε σε υπολογιστή. Κόστος μερικές χιλιάδες ευρώ. Δουλεύει 100% και κάνει ό,τι θες ή μάλλον ό,τι επιτρέπει η εταιρεία να γίνει στον αντίστοιχο εγκέφαλο.

2. Ανεπίσημο διαγνωστικό με αντίστοιχο πρόγραμμα, αλλά από σοβαρή εταιρεία που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο. Κόστος μερικές εκατοντάδες ευρώ (περίπου 200). Δουλεύει 100%, αλλά δεν έχει όλες τις δυνατότητες που δίνει το επίσημο διαγνωστικό. Για το σοβαρό χομπίστα και για τον γνώστη που δουλεύει μόνος του με το αυτοκίνητο συμφέρει ως αγορά. Συνήθως δουλεύουν ενσύρματα με σύνδεση σε κάποιο laptop.

3. Ανεπίσημο διαγνωστικό, συνήθως κινέζικο, με κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα, που έχουν γίνει και τα δύο reverse engineering από την περίπτωση (2). Κόστος μερικές δεκάδες ευρώ (10-30€). Μερικές φορές δουλεύει, άλλες πάλι όχι, ανάλογα πού θα πέσεις. Σύνδεση είτε ενσύρματη, είτε ασύρματη (bluetooth).

Πάμε τώρα στο δικό μου παράδειγμα, για να καταλάβετε για ποιο πράγμα μιλάμε και τι μπορεί να γίνει με αυτά τα μηχανήματα.

Προφανώς, δεν υπήρχε περίπτωση να αγοράσω Tech2 για να κάνω έλεγχο στο αυτοκίνητο, οπότε οι λύσεις ήταν κάτι ανάμεσα στο (2) και (3). Για το (2) υπάρχει η λύση από Ουγγαρία (αν θυμάμαι καλά) που κοστίζει περίπου 150-200€, δουλεύει 100% και δίνει και update κατά καιρούς. Επειδή, όμως, δεν με συμφέρει να αγοράσω ένα τέτοιο μηχάνημα για έλεγχο μία φορά το χρόνο (και αν, αφού στα service των 30 και 60.000km το ελέγχουν στο συνεργείο) την απέρριψα. Επέλεξα το (3) γιατί αυτό που ήθελα να κάνω ήταν να μπορώ να παρακολουθώ το αυτοκίνητο μετά τη λήξη της εγγύησης και ειδικά στα service των 15.000km που δεν είχαν έλεγχο με εγκέφαλο στο συνεργείο. Ας δούμε τι αγόρασα, λοιπόν:

Η πρώτη μου αγορά ήταν κάτι τέτοιο: OP-COM Car Vehicle Diagnostic Tool - Black με κόστος περίπου 20€. Βρήκα και ένα update του προγράμματος που κάλυπτε τα οχήματα μέχρι και το 2010 ή 2011 (δε θυμάμαι αυτή τη στιγμή), οπότε ήμουν έτοιμος. Τα σύνδεσα στο laptop, όλα δούλεψαν ρολόι (το πρόγραμμα στην περίπτωση (3) είναι "σπασμένο", δηλαδή κινέζικη αντιγραφή της περίπτωσης (2), οπότε θέλει τα αντίστοιχα crack κτλ) και μέχρι σήμερα κάνω τη δουλειά μου. Μπορώ να βλέπω παραμέτρους λειτουργίας του κινητήρα, αλλά και άλλων υποσυστημάτων (π.χ. είδα ότι σε έναν κύλινδρο δεν έδινε σωστή τάση, άρα ήξερα ότι χρειάζομαι πολλαπλασιαστές - DIS κατά την Opel), μπορώ να σβήνω βλάβες (π.χ. πριν 1 μήνα έσβησα βλάβη στο immobilizer που προήλθε από τελειωμένη μπαταρία κλειδιού - έτσι ελπίζω τουλάχιστον) και, γενικά, για έναν ερασιτέχνη όπως είμαι εγώ, είναι υπέρ-αρκετό.

Στη συνέχεια, επειδή και ένας φίλος ήθελε να δούμε το αυτοκίνητό του και δεν είχα εκεί που ήμασταν το laptop και τον obd adapter, αγόρασα ένα τέτοιο ELM327 v1.5b Bluetooth OBD-II Wireless Transceiver Dongle με κόστος 12€. Δεν το συνέδεσα σε laptop, αλλά σε διάφορα κινητά (Nokia N8, Samsung Galaxy Note II, Samsung Galaxy S4 κτλ) με τα αντίστοιχα προγράμματα και όχι με το πρόγραμμα που ερχόταν μαζί με τον adapter. Τα αποτελέσματα ήταν περίεργα. Στο Corsa C του γνωστού μου δούλεψε μια χαρά με το Nokia (και το αντίστοιχο πρόγραμμα σε Symbian), αλλά όχι με τα android. Στο δικό μου Astra δε δούλεψε ποτέ ούτε με τον ένα, ούτε με τον άλλο τρόπο. Τώρα, θέλω να το δοκιμάσω ξανά με Windows Phone για να δω αποτελέσματα, τουλάχιστον στα βασικά. Να σημειώσω ότι τα παιδιά στο opel-club, αλλά και στο opelclub, έχουν δει ότι δεν έχουν όλα τα προγράμματα τις ίδιες δυνατότητες (εννοώ τα κινέζικα αντίγραφα). Π.χ. άλλο σου δίνει δυνατότητα να ρυθμίσεις πόσες φορές ανάβει το flash στην αλλαγή λωρίδας ή πόσο θα μένουν ανοιχτά τα φώτα όταν βγαίνεις από το αυτοκίνητο και άλλα όχι κτλ κτλ σε διάφορες περιπτώσεις και ρυθμίσεις.

Η άποψή μου, λοιπόν, είναι η εξής: για μεγαλύτερη σιγουριά αγοράζεις κάποιο ενσύρματο, οπότε οι πιθανότητες να μην δουλέψει είναι ελάχιστες. Σύνδεση σε laptop και είσαι σχεδόν όπως και τα συνεργεία από άποψη δυνατοτήτων. Αν έχεις, ειδικά και όχημα που βολεύει (π.χ. το VAG-com κάνει μέχρι και επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου, άρα πας σε επίπεδο βελτιωτή) δεν έχεις να χάσεις τίποτε. Από την άλλη, αν θες να παίξεις, αλλά με πιθανότητες να πετάξεις 10-15€, τότε αγοράζεις το ασύρματο και παρακαλάς να δουλέψει με το κινητό, ώστε να βλέπεις παραμέτρους λειτουργίας του κινητήρα και να κάνεις στοιχειώδεις εργασίες (π.χ. ανίχνευση και σβήσιμο βλαβών).

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από MacPap »

thx pipinos1976
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από MacPap »

Για i-phone υπάρχει τίποτε καλό?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
ManosK
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Απρ 2014, 11:01

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από ManosK »

Σε ευχαριστούμε pipinos1976! χρήσιμη η εμπειρία σου.

Μόνο να προειδοπιήσω από δική μου εμπείρια ότι το vag-com είναι δύσκολο να βρεις και να δουλεύει... έχω αγοράσει στο παρελθον και η rosh-tech τα κλειδώνει και μάλιστα χωρίς σύνδεση στο internet... (επίσης δίνει τρομέρες δυνατότητες αλλά σε πολλά σημεία κάνεις και σειριακό προγραμματισμό - δηλαδή πρέπει να ξέρεις το σειριακό κωδικό - δεν έχεις επιλογές με tab) γι αυτό ρωτούσα τι γίνεται με τα elm.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Αὐτὸ ποὺ μὲ ἐνδιαφέρει εἶναι νὰ λαμβάνω δεδομένα (νὰ πέρνω τὸ status) κι ὄχι νὰ ἀλλάξω ῤυθμίσεις τοῦ ὀχήματος. Φαντάζομαι αὐτὸ ἐνδιαφέρει τοὺς περισσότερους.

Ὁπότε ἐρωτῶ: μπορῶ νὰ εἶναι καλυμμένος (νὰ τὸ πῶ χοντροκομμένα, κ*λ*καλυμμένος) μὲ συγκεκριμένο μοντέλο;

Ἀν ἠ συσκευὴ διασυνδέσεως (τὸ interface) δὲν ἐπιτρέπει ἀλλαγὲς στὶς ῥυθμίσεις ἀς παίζει κι ἀσύρματα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Διαγνωστικό για αυτοκίνητα (OBD2)

Δημοσίευση από rasPUTIN »

οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αλλα Αξεσουάρ...”