XENON

Από την απαλή μουσική μέχρι την ηχορύπανση και τον φωτισμό μέχρι το ξεστράβωμα των άλλων...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: XENON

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Η τεχνολογία προχωράει μπροστά. Κάποτε είχαν λυχναράκι πετρελαίου.
Ὑπήρξαν αὐτοκίνητα μὲ λυχναράκι πετρελαίου;
Ναι, και μάλιστα με κάτοπτρο για να στέλνει την πανίσχυρη φλόγα μόνο εμπρος!! :lol:
Εικόνα
Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Μάλλον δεν έχεις κάνει ταξίδι με τέτοια φώτα..
Δηλαδή; Φωτίζουν καλύτερα γιὰ ἐσένα ὄταν ὁδηγεῖς; Ὁπότε τὶ κάνουμε; Στραβώνουμε τοὺς ἄλλους γιὰ νὰ βλέπουμε ἐμεὶς καλύτερα;
Δεν έχω στραβωθεί ποτέ μου προσωπικά απο xenon. πιο πολύ με στραβώνουν οι παλιές κανονικές, όταν είναι κακορυθμισμένες και τα φορτηγά με τα 800 φώτα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: XENON

Δημοσίευση από plokami »

Η πανίσχυρη φλόγα είχε κάψει το σακάκι του παππού μου που προπορευόταν σε μοτοσακό και γι' αυτό κατάργησαν αυτά τα φανάρια πετρελαίου και επικεντρώθηκαν στα xenon. :)
Τα αυτοκίνητα με φώτα xenon βγάζουν περισσότερο φωτισμό και αυτό από μόνο του ενοχλεί περισσότερο τους απέναντι ερχόμενους οδηγούς. Η ενόχληση μπορεί να αυξηθεί αναλόγως και με τα φανάρια που έχουμε.
Μιας και έχω βάλει και εγώ xenon 6000κ να γράψω την άποψή μου. Πριν μερικές ημέρες καθάρισα εξωτερικά τα φώτα αρκετά καλά, οι μικρογρατσουνιές βέβαια έμειναν (το τρίψιμο με ψιλό γυαλόχαρτο το απέφυγα προς το παρών) και μετά στάθηκα εμπρός από το αυτοκίνητο. Το φως που έβγαζε το καθαρό φανάρι έμοιαζε να είναι λιγότερο από πριν που ήταν βρώμικο, ίσως επειδή άπλωνε καλύτερα η δέσμη. Γι’ αυτό έγραψα ότι ο καλός καθαρισμός βοηθάει.

Αν κερδίζουμε από τη μετατροπή με xenon;
Σε σχέση με τις απλές κοινές λάμπες ναι έχουμε διαφορά σε φωτισμό.
Είχα δοκιμάσει και τις αλογόνου Philips x-treme power παράλληλα με τα xenon και είχα διαπιστώσει ότι τα xenon έβγαζαν λίγο περισσότερο φως ακριβώς εμπρός αλλά οι Philips είχαν πολύ καλύτερη δέσμη, φώτιζαν αρκετά πιο μακριά ειδικά στην δεξιά πλευρά του δρόμου. Με τα xenon λοιπόν τουλάχιστον εγώ βλέπω καλύτερα αλλά σε μικρότερες αποστάσεις. Αυτό δεν είναι και πολύ καλό καθώς το μάτι εστιάζει κοντά στο πολύ φως και αργεί να δει κάτι στο βάθος.
Αν καεί τίποτα θα βάλω τις καλές αλογόνου για δοκιμή διαρκείας.

Αν στραβώνουμε τους απέναντι;
Πιστεύω πως ναι άλλοι λίγο και άλλοι πολύ. Αυτό εξαρτάται από τα φανάρια που έχει το όχημα μας, αν είναι σωστά ρυθμισμένα, από το αν είναι καθαρά τα κρύσταλλα.
Αν μας ανάβουν όλοι τα φώτα τότε έχουμε πρόβλημα σοβαρό και πρέπει να το διορθώσουμε το συντομότερο.
Εικόνα
Σε εμένα σπάνια μου τα έχουν ανάψει και έτσι θεώρησα ότι έπεσα σε ευαίσθητο. Αν μου άναβε κάθε βράδυ και ένας τα φώτα θα μείωνα το ύψος της δέσμης και αν χρειαζόταν θα τα αφαιρούσα για να μην ενοχλώ.
Χωρίς να θέλω να δικαιολογήσω τίποτα θα έλεγα ότι περισσότερο με ενοχλούν τα ξεχασμένα μεγάλα φώτα των άλλων που πρέπει να τα κλείσω εγώ. Σε αυτοκίνητα με xenon που στραβώνουν έντονα συνήθως η ενόχληση είναι όταν φτάσω κοντά στο άλλο όχημα οπότε εκεί κοιτάζω ελαφρώς δεξιά για να αποφύγω το πολύ φως.
Στο ΙΚΤΕΟ όσες φορές έχω πάει έχουν βάλει το μηχάνημα στα φώτα και δεν μου έχουν πει τίποτα. Στα αυτοκίνητα που έχουν πρόβλημα με τα φώτα δεν θα έπρεπε να το εντοπίζουν;
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: XENON

Δημοσίευση από angello »

Όχι γιατί στο ΚΤΕΟ δεν κοιτάνε τη φωτεινότητα αλλά το ύψος ,και για το καθαρισμό που είπες , θα πρέπει να είσαι όλη την ώρα με ένα πανί να καθαρίζεις τα φανάρια , ακόμα και όταν βρέχει βγαίνεις απ’το αμάξι σου να τα καθαρίζεις ; για να είναι τα φανάρια τόσο καθαρά θα πρέπει το αμάξι σου να το έχεις στο garaz και να μη το βγάζεις καθόλου . Σκέφτηκες πριν βάλεις xenon να αλλάξεις τα φανάρια για να έχεις καλύτερο φως ;
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: XENON

Δημοσίευση από plokami »

Όχι όταν βρέχει δεν βγαίνω να καθαρίσω τα φανάρια και φυσικά δεν σκέφτηκα να αλλάξω φανάρια όταν τα έβαλα. Ίσως να μην υπάρχουν και φανάρια με καλύτερο φωτισμό για το δικό μου αυτοκίνητο.
Σε μερικά αυτοκίνητα τα xenon στραβώνουν έντονα τους άλλους οδηγούς. Αυτό το δεχόμαστε αλλά πόσοι οδηγοί θα τα βγάλουν αν τους το πεις. Πολλοί λίγοι. Πιστεύω πως στο ΚΤΕΟ εκτός από το ύψος υπάρχει η ευκαιρία για να ελέγχουν και την φωτεινότητα που βγαίνει πάνω από ένα συγκεκριμένο ύψος και η οποία προκαλεί το στράβωμα. Θα χρειαστούν μηχανήματα διάγνωσης και εξειδικευμένο προσωπικό αλλά έτσι θα διορθωθεί σε μεγάλο βαθμό το πρόβλημα.
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: XENON

Δημοσίευση από athanatos »

Εγώ έχω την εντύπωση, ότι τα εργοστασιακά XENON με τα του εμπορίου και η μετά τοποθέτησή τους, έχουν μεγάλη διαφορά.
Αν παρατηρήσετε το γυαλί του φαναριού, έχει κάποιες γραμμές και κάποιο σχήμα, που υποθέτω ότι είναι για να κατευθύνει την δέσμη φωτός σε μία ορισμένη θέση στον δρόμο.
Μήπως η διαφορά είναι στο που κατευθύνεται η δέσμη και όχι η φωτεινότητα;
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ήχος & Φως...”