Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από athanatos »

Σαν πελάτης, αν και σπάνια, είμαι πολύ κακός, μέχρι να δω πως δουλεύει ο μάστορας. Αν δεν μου αρέσει ο τρόπος, ακόμα και πως σφίγγει μία βίδα, τότε άντε γεια, δεν με ξαναβλέπει. Αν ξαναχρειαστώ κάτι θα ψάξω αλλού. Εκεί ας πούμε που επισκεύασα πέρσι το air condition, θα ξαναπάω αν χρειαστεί και μάλιστα θα το αφήσω και θα φύγω.

Όταν κάνω εγώ τον μάστορα και πνίγομαι στη δουλειά, όσο διακριτικός και να είναι ο άλλος, τον στέλνω σε ακτίνα που να μπορεί να βλέπει, αλλά να μην τον βρίσκω συνέχεια μες τα πόδια μου. Αν μιλάει κιόλας, τότε του το λέω ευθέως, ότι με ενοχλεί και μπορεί να κάνω και κάποιο λάθος, γιατί όπως νομίζουν πολλοί, δεν χρησιμοποιώ μόνο τα χέρια μου, αλλά και το μυαλό μου.


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από leftergr »

Στο συνεργείο που πάω το αυτοκίνητο πάνε και όλα τα αυτοκίνητα της οικογένειας εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια . Πλέον την δουλειά που κάνει την ξέρω , και ξέρω ότι δεν θα μου κάνει ''λαμογιές'' . Οπότε το αφήνω και φεύγω ήσυχος . Βέβαια αν τύχει και πάω και το έχει ανεβασμένο σε καμία ράμπα ή γενικά ανοικτό , πηγαίνω και βλέπω και ρωτάω , όχι για να τσεκάρω τι κάνει , αλλά περισσότερο για να μάθω και να καταλάβω τι γίνεται .

Επειδή όμως και εγώ λόγο δουλειάς κάνω εργασίες σε μηχανήματα , το βρίσκω εκνευριστικό όταν έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου όλη την ώρα και μου κάνει ιδίως χαζές ερωτήσεις και παρατηρήσεις . Προτιμώ να με αφήσει να κάνω την δουλειά μου σωστά και γρήγορα , και μετά ας έρθει να με ρωτήσει και να του εξηγήσω ότι θέλει , όσο χαζό και αν είναι . Αλλά την ώρα της δουλειάς είναι πολύ εκνευριστικό και με αποσυντονίζει από αυτό που κάνω εκείνη την στιγμή .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από enias »

Σε πολλές αντιπροσωπείες στην Αθήνα, δεν σε αφήνουν να είσαι κοντά. Σου λένε να περιμένεις σε αίθουσα αναμονής. Στις μικρότερες πόλεις είναι πιο χύμα τα πράγματα. Καλό είναι να είσαι μπροστά. Αν μηχανικός σου λέει να φύγεις, δεν είναι για καλό. Ήξερα περίπτωση μηχανικού που έκοβε τις φούσκες στους τροχούς για να τις αλλάζει. Όταν άλλαξα δυο φορές εγώ, δύο ο πατέρας μου και άλλες δύο ένας φίλος μου, κατάλαβα ότι δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Ο μηχανικός είναι στα Νότια Προάστια και "δουλεύει" ακόμα οπότε όποιος ενδιαφέρεται να μάθει ποιος είναι, ας μου στείλει pm, να του πω.

Τώρα πάω σε έναν άλλον σε άλλη περιοχή της Αττικής και κάθομαι απέναντι του σαν το τσολιά στο Σύνταγμα, σε σχετική απόσταση να τον παρακολουθώ. Δεν μου έχει πει ποτε κάτι.
Αινείας
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από leftergr »

Συγνώμη και αν κάνει κανένα 3ώρο ή 4ώρο να τελειώσει με το αυτοκίνητο , κάθεστε εκεί από πάνω στον μηχανικό ;

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από enias »

leftergr έγραψε:Συγνώμη και αν κάνει κανένα 3ώρο ή 4ώρο να τελειώσει με το αυτοκίνητο , κάθεστε εκεί από πάνω στον μηχανικό ;
Ναι, γιατί και να ήθελα να κάνω διαφορετικά, δεν θα μπορούσα. Το συνεργείο είναι 25χλμ απο το σπίτι μου.
Αινείας
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από thanos »

enias έγραψε:Σε πολλές αντιπροσωπείες στην Αθήνα, δεν σε αφήνουν να είσαι κοντά. Σου λένε να περιμένεις σε αίθουσα αναμονής. .
σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις;
αλλάζεις την αντιπροσωπεία;
και αν και αλλου συμβαίνει το ίδιο.
ψάχνεις να βρεις συνεργείο στο οποίο σε αφήνουν να εισαι δίπλα κ να παρακολουθείς διακριτικά το τι κάνει ο μηχανικός;
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από MacPap »

ΑΝ είναι τόσο σημαντικό για εσένα τους το λε΄ς και αν επιμείνουν αλλάζεις την αντιπροσωπεία!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από enias »

Τι θα κάνεις; Αυτό που είπε ο MacPap. Αλλιώς βρίσκεις μηχανικό και το πας εκεί. Βέβαια αν είναι καινούργιο και έχεις εγγύηση, τότε είναι λίγο πρόβλημα.

Το δικό μου είναι παλιό και τις αντιπροσωπείες τις έκοψα προ πολλού γιατί θεώρησα οτι κόστιζαν πολύ και η τακτική τους "αλλάζω τα πάντα μέχρι να βρω τι φταίει και ταυτόχρονα σου τα χρεώνω κιόλας" νομίζω κοστίζει πολύ, μαζί με το "αλλάζω το μισό αμάξι προληπτικά μήπως και σου μείνει στο δρόμο".

Άλλωστε το οτι έχει το σηματάκι δεν σημαίνει τίποτα στην Ελλάδα. Μέσα μπορεί να έχει εναν ηλίθιο μηχανικό που να μην ξέρει που του πάνε τα τέσσερα.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

athanatos έγραψε:Όταν κάνω εγώ τον μάστορα και πνίγομαι στη δουλειά, όσο διακριτικός και να είναι ο άλλος, τον στέλνω σε ακτίνα που να μπορεί να βλέπει, αλλά να μην τον βρίσκω συνέχεια μες τα πόδια μου. Αν μιλάει κιόλας, τότε του το λέω ευθέως, ότι με ενοχλεί και μπορεί να κάνω και κάποιο λάθος, γιατί όπως νομίζουν πολλοί, δεν χρησιμοποιώ μόνο τα χέρια μου, αλλά και το μυαλό μου.
leftergr έγραψε:το βρίσκω εκνευριστικό όταν έχω κάποιον πάνω από το κεφάλι μου όλη την ώρα και μου κάνει ιδίως χαζές ερωτήσεις και παρατηρήσεις . Προτιμώ να με αφήσει να κάνω την δουλειά μου σωστά και γρήγορα , και μετά ας έρθει να με ρωτήσει και να του εξηγήσω ότι θέλει , όσο χαζό και αν είναι . Αλλά την ώρα της δουλειάς είναι πολύ εκνευριστικό και με αποσυντονίζει από αυτό που κάνω εκείνη την στιγμή .
Αὐτὸ ἰσχύει, θὰ συμφωνήσω. Χρειάζεται λίγο τὰκτ προκειμένου νὰ μὴν εἴμαστε οἱ πελάτες τοὺς ὁποίους κουτσομπολεύουν τὰ μαστόρια. Οὔτε μὲ τὸ μπαίνουμε στὸ συνεργεῖο νὰ λένε ἀπὸ μέσα τους πάλι αὐτὸς ὁ μ*λ*κς.

thanos έγραψε:
enias έγραψε:Σε πολλές αντιπροσωπείες στην Αθήνα, δεν σε αφήνουν να είσαι κοντά. Σου λένε να περιμένεις σε αίθουσα αναμονής. .
σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις;
αλλάζεις την αντιπροσωπεία;
και αν και αλλου συμβαίνει το ίδιο.
ψάχνεις να βρεις συνεργείο στο οποίο σε αφήνουν να εισαι δίπλα κ να παρακολουθείς διακριτικά το τι κάνει ο μηχανικός;
Ναί. Αὐτὸ ἀκριβῶς συνιστῶ.


Τὸ καλὸ τῆς μεγαλουπόλεως εἶναι ὄτι ὑπάρχουν πολλὲς ἐπιλογές.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ναί. Τὸ καλὸ τῆς μεγαλουπόλεως εἶναι ὄτι ὑπάρχουν πολλὲς ἐπιλογές.
Το καλό με τις μικρές πόλεις, είναι οτι δεν υπάρχει κανένα συνεργείο με χώρο αναμονής (ειλικρινά δεν έχω δει ποτέ μου)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”