Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀκόμα κι ἀν δὲν ἔχετε κάποια βλάβη πρὸς ἐπισκευή θὰ χρειαστεῖ νὰ πάτε στὸ συνεργεῖο γιὰ ἐργασίες συντηρήσεως (νεοελληνιστί: σέρβις). Βρίσκεστε δίπλα στὸ ὄχημά σας ἢ περιμένετε ἀπ'ἔξω;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στo λεωφορείο κάνουμε εβδομαδιαία συντήρηση σε δικό μας χώρο και με δικό μας υπάλληλο. Ακόμα και εκεί, πρέπει να είσαι πάνω απ το κεφάλι του. γιατι αλλιώς ή κάτι θα βαρεθεί να κάνει, ή κάτι θα ξεχάσει.
Πόσο μάλλον για "έξω" σε ανθρώπους που δεν τους ξέρεις, δεν τους εμπιστεύεσαι και θα κάνεις μήνες να τους ξαναδείς.

Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να πάω σε συνεργείο με χώρο αναμονής ή τέλος πάντων κάποιο τέτοιο χώρο.
Βέβαια αν δε ξέρεις και 5 πράγματα, το να γυρνάς άσκοπα μέσα στα πόδια τους, ίσως να είναι και λίγο ανούσιο.
Αν ξέρεις, αν βρεθεί το αμάξι ψηλά στη ράμπα. είναι μια καλή ευκαιρία για έναν έλεγχο απο κάτω
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὁδηγῶ τὸ πρώτο μου αὐτοκίνητο. Πάνω σὲ αὐτὸ μαθαίνω τὰ πάντα, ὁδήγηση, τεχνικά, διαδικασίες, τὴν πιάτσα κ.ο.κ.. Ὅταν τὸ ἀγόρασα ἔλαβα συμβουλὲς ἀπὸ διάφορους φίλους. Ἀπὸ τὴν ἀρχὴ πηγαίνω σὲ συγκεκριμένο συνεργεῖο (δὲν τὸ ἔχω μετανιώσει).

Κατὰ τὶς ἐργασίες εἶμαι παρών. Εἶναι κάτι τὸ ὁποῖο δεν σκοπεύω νὰ διαπραγματευτῶ. Δὲν τὸ παίζω μάγκας. Ἀν ὀ μάστορας εἶναι λέρα θὰ σοῦ κάνει τὴν στραβὴ κάτω ἀπὸ τὴν μύτη σου. Ἀλλὰ τὶς χοντροκομμένες λαμογιὲς τὶς ἔχω ἀποφύγει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Είμαι κοντά στον μάστορα και ας πηγαίνω το αυτοκίνητο στο ίδιο συνεργείο εδώ και 5 χρόνια.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἕξι χρόνια πηγαίνω ἀλλὰ πάντοτε εἶμαι παρών. Οἱ ἀντιπροσωπεῖες νὰ κάνουν τὶς ἀπατεωνιὲς σὲ ἄλλους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από erling »

Εγώ και πριν (1993-2005) και τώρα (2005-2011) που πάω στην αντιπροσωπεία είμαι δίπλα στον μάστορα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πάλι καλά ποὺ σὲ ἀφήνουν νὰ εἶσαι δίπλα.

Ἐμεὶς τὸ πληρώσαμε τὸ αὐτοκίνητο ὄχι αὐτοί. Δικαιούμαστε νὰ ξέρουμε τὶ τοῦ κάνουν (ἢ δὲν κάνουν).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3408
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από Johnny »

Και εγώ πάντα απο κοντά στον μάστορα, βλέπω, ρωτάω, παρατηρώ και τουλάχιστον σιγουρεύω τα ανταλλακτικά που πληρώνω οτι μπήκαν, οπως και το οτι οι εργασίες που αναφέρουν στον ελεγχο οτι εγιναν.
Πάντα διακριτικά, για μην δημιουργώ στον μηχανικό τον εκνευρισμό, που σε φέρνει σε δύσκολη θέση οτι κάποιος ειναι μες τα πόδια σου.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από erling »

Εννοείται πάντα διακριτικά.
Μετά από κάποιο διάστημα σε μαθαίνουν και είναι πολύ χαλαροί.
Αρκεί να αντιληφθούν πως δεν μπαίνεις μέσα στα πόδια τους και πως δεν είσαι εκεί για να τους κάνεις συνέχεια υποδείξεις ή παρατηρήσεις (αχρείαστες).
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Συνεργείο: από κοντά ή απ'έξω;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Διακριτικὰ συμφωνῶ. Παρατηρῶ (μπᾶς καὶ μάθω κάτι), κάνω καμιὰ ἐρώτηση. Ὠς ἐκεί. Νὰ μὴν γινόμαστε ἐνοχλητικοί.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”