Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Νοικιάζει κανείς σας θέση σταθμεύσεως; Ἀπὸ τὴν μιὰ εἶναι κερατιάτικο. Ἀπὸ τὴν ἄλλη τὸ νὰ ψάχνεις θέση γύρω γύρω στὴν γειτονιὰ εἶναι μαρτύριο.

Προσωπικὰ σκέφτομαι νὰ νοικιάσω μία. Εἶναι ὀ μόνος τρόπος γιὰ νὰ μπορῶ νὰ σχολάω στὶς 17:00 καὶ νὰ πηγαίνω κατ'εὐθείαν σπίτι μου.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από Johnny »

Προσωπικά εχω parking στο σπίτι αλλα οταν πάω κάπου επίσκεψη και γυρνάω καμμία ωρα γυρω γύρω αυτο σκέπτομαι (αντε να κατοικούσα εδώ και να εψαχνα να πάω σπίτι τόση ωρα).
Κάποτε ενα φιλικό ζευγάρι εμενε στο Μεταξουργείο παρά το οτι οποτε πήγαινα εβρισκα θέση, εκείνοι το αυτοκίνητο το εβαζαν σε σταθμό αυτοκινήτων δίοτι τους παρείχε ασφάλεια στο υπόγειο parking, πάντα καθαρό αυτοκίνητο διότι οταν χρειαζόταν πλύσιμο τους ελεγε και το ειχαν καθαρό, χωρίς πρόβλημα καυσίμων διότι ειχε αντλία και μερικές φορές που ειχαν πρόβλημα μπαταρίας αμεση παροχή ρεύματος.
Οποτε χρειαστηκε βοήθεια μηχανολογικά την βοήθησαν με κάποια κατεύθυνση στο που να στραφεί.
Μου ειχε κάνει εντύπωση και ειλικρινά για αυτα τα παιδια που δεν ειχαν καμμία, ουτε την στοιχεώδη γνώση, ηταν μεγάλη βοήθεια.
Οταν τους ρώτησα λοιπόν γιατί αφού εγω εβρισκα θέση αυτοί επέμεναν σε επι πληρωμή θέση μού απήντησαν οτι, απο την στιγμή που οτι ωρα πάω σπίτι πάω για ξεκούραση και απο την στιγμή που μέσα στο σπίτι δεν εχω θέση στάθμευσης, ο μόνος τρόπος για να ξαναβρώ στην θέση του το αυτοκίνητο ηταν το ασφαλές parking.
Εβαλαν λοιπόν και οι δύο στα τρέχοντα εξοδα το κόστος και οσο ζούσαν εκεί το πήγαιναν στον σταθμό parking.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπάρχουν τέτοια μαγαζιά? Στάθμευση + πλύσιμο + καύσιμο + βοήθεια ανάγκης ? Μπράβο.. Για τι τιμές μιλάτε γενικά? Είμαι σίγουρος οτι θα τσούζει...
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από Johnny »

Για να μήν παρεξηγηθώ η μηνιαία η ετήσια συμφωνία αφορά το parking και μόνο.
Ολα τα υπόλοιπα εαν χρειαστούν ειναι extra και οταν τα χρειαστείς. Αυτα εαν το parking ειναι συμπτωματικά και σταθμός αυτοκινήτων με καυσιμα και πλυντήριο.
Εαν ειναι απλά ανοικτο parking χαιρετίσματα.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από sissy »

Νοίκιαζα για 8 χρόνια μια θέση σε ιδιωτικό parking κοντά στο σπίτι μου στην Κυψέλη. Έχουμε μεγάλο πρόβλημα με τις θέσεις στην περιοχή αυτή. Από τον Νοέμβριο του 2010 όμως αποφάσισα να αφήσω το αυτοκίνητο και να χρησιμοποιώ τα ΜΜΜ για δύο λόγους. Πρώτον γιατί τα 150 ευρώ το μήνα χωρίς να είναι 24ωρο ανοιχτό το parking ήταν πολλά και δεύτερον γιατί ακρίβηνε πολύ η βενζίνη. Δεν το έχω μετανοιώσει. Αντιθέτως "κλαίω" τα λεφτά που έδινα τόσα χρόνια!
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από Tassos »

Σκεψου όμως και πόσες φορές βρήκες αμέσως να παρκάρεις όλα αυτά τα χρόνια που χρησιμοποιούσες το αυτοκίνητο σου.

Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από enias »

Απο το να πλήρωνα 150€ σε πάρκινγκ, θα μετακόμιζα σε άλλη περιοχή που είτε να έχει πολυκατοικίες με πιλοτή, είτε να έχει χώρο στο δρόμο.
Ευτυχώς... μένω σε περιοχή, που έχει και τα δυο! :D
Αινείας
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από leftergr »

Όντως μεγάλη πίκρα το parking . Ευτυχώς στο σπίτι έχω parking που χωράει όλα τα αυτοκίνητα , και έτσι δεν χρειάζεται να τρέχω στους δρόμους . Αλλά αν χρειαστεί να κατέβω στο κέντρο της πόλης , πραγματικά μαρτυράω για να βρώ μια νόμιμη θέση για parking , μιας και δεν έχω καμία διάθεση να πληρώνω 4-5 €/ώρα που ζητάνε οι ''κλέφτες'' για μια θέση στάθμευσης μέσα σε parking . :twisted:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από rasPUTIN »

sissy έγραψε:Πρώτον γιατί τα 150 ευρώ το μήνα χωρίς να είναι 24ωρο ανοιχτό το parking
Ἀν δὲν εἶναι 24ωρο νὰ πάει νὰ ...
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ενοικίαση μόνιμης θέσης σταθμεύσεως

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως στην Γερμανία τελευταία φορά ήταν 3 την ημέρα
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”