Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ὀρισμένοι εἶναι τελείως γελοῖοι.

Σὲ κάποιο συνεργεῖο ἠ πρώτη ἐνέργεια στὸ αὐτοκίνητο ἤταν νὰ συμπληρωθεῖ τὸ δοχεῖο γιὰ τὸ νερὸ ὐαλοκαθαριστήρων. Μαζί μὲ τὸ νερὸ ἔμπαινε καὶ ὑγρὸ καθαριστικό. Αὐτὸ γινόταν προκειμένου νὰ χρεώσει τὸ συνεργεῖο ἐπιπλέον 500 δραχμές (δεκαετία '90). Πολὺ γύφτικο τὸ θεωρῶ.

Ἔχω διαβάσει ἀλλοῦ γιὰ χρέωση 1,5 εὐρὼ γιὰ πλήρωση δοχείου ὑαλοκαθαριστήρων. Ὁ ἰδιοκτήτης πῆγε μιὰ φορὰ μὲ γεμάτο δοχεῖο καὶ παρ'ὄλα αὐτὰ τὸν χρέωσαν ξανά.

Εἶναι νὰ ἀπορεῖ κανείς πόσο γύφτοι εἶναι ὀρισμένοι.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γελοίοι δεν είναι αυτοί που τα χρεώνουν, αλλα αυτοί που τα πληρώνουν. Γελοίοι και άσχετοι. Αυτοί και στο μάρκετ να πάνε θα τους χρεώσουν εξτρα.
είπαμε μακριά απο εξουσιοδοτημένα!

Εγώ πάω, και με ρωτάει: ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?
Και του λέω: λάδια, φίλτρα, μπουζί. Αναλόγως τα χιλιόμετρα που έχω ΕΓΩ σημειωμένα στο μπλοκάκι μου. Ο,τι θέλω ΕΓΩ.
Τα κάνει, τα πληρώνω και φεύγω. Απλά και ωραία. Δεν κάνει κάτι που δεν του λέω. Ούτε περίεργες χρεώσεις, ούτε χώροι αναμονής, ούτε τίποτα.
Απλά μια και το αμάξι είναι πάνω στη ράμπα, ρίχνω μια ματιά απο κάτω για την κατάσταση των υπολοίπων. Τακάκια-δίσκοι-σινεμπλοκ-διαρροές-ελαστικά-ρεζέρβα, ρωτάω τυχόν απορίες που θα μου έρθουν στο μυαλό, είμαι μεν στο αμάξι αλλα όχι στα πόδια του μηχανικού. Εκεί τριγύρω. Κάνεις λίγο χαβαλέ, μιλάς στον ενικό, ρωτάς πως πάει η δουλειά, γκρινιάζεις για τη κρίση, αποκτάς φιλική σχέση. Αυτά τα πράγματα μου θυμίζουν εμένα Ελλάδα. Όχι χώροι αναμονής και καφέδες και γκόμενες ρεσεψιονίστ.

Ξαναγράφοντας τα στοιχεία στο μπλοκακι ρίχνω επι της ευκαιρίας μια ματιά στις ημερομηνίες. ΚΤΕΟ, ΚΕΚ, Ασφάλεια, Αναρτήσεις, Λάστιχα
Πέρα απο λάδια-φίλτρα-μπουζί-ιμάντες, δε νομίζω οτι χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο στο αυτοκίνητό σου. Και εννοείτε δεν πρέπει να πληρώσεις κάτι άλλο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από erling »

Πάντως ρε παιδιά πρέπει να είμαι πολύ τυχερός με το συνεργείο αντιπροσωπείας που πάω.
Κάνω ακριβώς τα ίδια με τον ultimo_
:biritses :biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από athanatos »

Μην ξεχνάτε, ότι στην επαρχεία δεν έχουν πολλά περιθώρια για λάθη, εσκεμμένα ή μη.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από grigoris »

UltiMo_ έγραψε:είπαμε μακριά απο εξουσιοδοτημένα!
Σωστός.Ακόμα και όσοι ήταν κολλημένοι με τα εξουσιοδοτημένα τώρα θα το κόψουν και αυτό.Δε νομίζω να μπορούν να διαθέσουν πολλοί τα λεφτά που ζητάνε για να σου φιάξουν τα στοιχειώδη.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Λάδι, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, μπουζί 52ευρώ
εργατικά +φπα 36.9

Σύνολο 89 ευρώ (την προηγούμενη φορά έκανα τα ίδια χωρίς τα μπουζί και ήταν 60....... χμμμ.. τελος πάντων)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Στο δικό μου που είναι σχετικά παλιό (2000) υπάρχουν 3 είδη service. Κάθε 15.000 Km που αλλάζεις λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο αέρα, φίλτρο βενζίνης, κάθε 30.000 Km που αλλάζεις τα προηγούμενα + μπουζί, φίλτρο καμπίνας, υγρά φρένων, παραφλού, υδραυλικά κρεμαγιέρας και κάνεις έλεγχο στο AC και καθαρισμό και, τέλος, κάθε 60.000 Km που κάνεις τα παραπάνω + αλλαγή ιμάντα εκκεντροφόρου. Από δική μου επιθυμία αλλάζω και λάδια κάθε 7.500 Km.

Τα service των 7.500 και 15.000 Km τα κάνω σε έναν φίλο στο χωριό. Ανταλλακτικά τα παίρνω μόνος μου και μου κοστίζουν: 23€ τα λάδια (5L 5W30), 5€ φίλτρο λαδιού, 10€ φίλτρο βενζίνης και 15€ φίλτρο αέρα. Του δίνω και 5-10€ στο χέρι μιας και τη μισή δουλειά την κάνω μόνος μου (αυτός που φοράει φόρμα κάνει τα δύσκολα κάτω από το αυτοκίνητο και αλλαγή φίλτρου αέρα και γέμισμα λάδια τα κάνω εγώ) και καθαρίζω πολύ φθηνά. Κάθε 15.000 Km το περνάω και με το laptop για έναν τυπικό έλεγχο (μέχρι σήμερα, στα 210.000 Km έχει 0 faults) μιας και έχω αγοράσει την φίσα από εξωτερικό (25€) για να μην τρέχω σε συνεργεία χωρίς λόγο. Τα μεγάλα service που έχουν έλεγχο στον υπολογιστή και γενικότερους ελέγχους τα κάνω σε εξουσιοδοτημένο για σιγουριά. Το μόνο παράξενο που με χρεώνουν όπως σε όλους είναι το υγρό υαλοκαθαριστήρων...!!!

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μῆν βγοῦμε ἐκτὸς θέματος. Ἄλλο τὸ ἀν χρεώνουν ἀκριβὰ ἢ φθηνὰ κι ἄλλο οἱ "περίεργες χρεώσεις". Τὸ νὰ πληρώσω ἀκριβὰ μιὰ ἐργασία τὸ δέχομαι ἀν εἶναι νὰ τὴν κάνει σωστά κι ἐφ'ὄσον πρόκειται γιὰ κάτι σοβαρό. Ἀλλὰ νὰ βάζει τὸ ὑγρὸ σαπούνι στὸ δοχεῖο ὑαλοκαθαριστήρων (χωρὶς νὰ ζητηθεῖ) ὤστε νὰ χρεώσει εἶναι γυφτιά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε: νὰ βάζει τὸ ὑγρὸ σαπούνι στὸ δοχεῖο ὑαλοκαθαριστήρων (χωρὶς νὰ ζητηθεῖ) ὤστε νὰ χρεώσει εἶναι γυφτιά.
ούτε γυφτιά είναι, ούτε περίεργη χρέωση. απο τη στιγμή που γράφει τέτοιου είδους εργασίες το βιβλίο του κατασκευαστή, και ο μάστορας πρέπει να βάλει "τικ" στην συγκεκριμένη εργασία, τότε θα σε χρεώσει και αναλόγως. Το θέμα είναι, θέλεις service "by the book" ή ότι θέλεις εσύ να του πεις και να στο κάνει?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸ βιβλίο γράφει γιὰ σαποῦνι στὸ δοχεῖο ὑαλοκαθαριστήρων;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”