Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από enias »

Το φρέον σε κανονικό αμάξι πάει γύρω στα 30€-40€


Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν έχει σχέση αν το αμάξι είναι "κανονικό" ή όχι, αλλα απο το πόσο μεγάλο κομπρεσέρ κλιματισμού έχει άρα πόσο φρέον χρησιμοποιεί. Τα αστικά λεωφορεία παίρνουν 8 με 10 κιλά, τα υπεραστικά μέχρι 14 ενώ το σάξο 800 γραμμάρια
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από MacPap »

Γιατί τα αστικά παίρνουν τόσο λιγότερο είναι μικρότερα σαν οχήματα από τα υπεραστικά?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι έχουν πατέντα κλιματιστικό και μικρότερες ανάγκες, ενώ τα υπεραστικά έχουν απο τη μάνα τους και δεν έχουν και παράθυρα, με αποτέλεσμα να το χρειάζονται απο το μάιο μέχρι τον οκτώβριο. Επίσης τα υπεραστικά έχουν 400 άλογα και δεν ζορίζεται η μηχανή τους απο ένα μεγάλο κομπρεσέρ ενώ τα αστικά 200-250.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από MacPap »

Ομορφάααααααντρα μου!!! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Προχτές άκουσα στο σάξο, χωρίς λόγο, τα βεντιλατέρια να ανάβουν στη δεύτερη σκάλα χωρίς λόγο. Μια φορά μόνο τα είχα ξανακούσει στη ζωή μου έτσι.
Μέχρι να προλάβω να αναρωτηθώ, μετά απο 2 χιλιόμετρα, άναψε λαμπάκι θερμοκρασίας. Δείκτη δυστυχώς δεν έχει, μόνο λαμπάκι. Και δεν ξέρω καν, πότε ανάβει.

Ευτυχώς έκατσε πάνω στο προγραμματισμένο σέρβις, οπότε σημερα το πήγα σοτν μάστορα, και επειδή το έχω παρατήσει το αμαξάκι, του είπα να αλλάξει τα πάντα.
λάδια, φίλτρο λαδιού, φίλτρο βενζίνης, μπουζί, ό,τι έχει σχέση με τη θερμοκρασία, δηλαδή όλο το παραφλού πέταμα, θερμοστάτη και τους ιμάντες. Επι της ευκαιρίας δε μου άρεσαν τα μπουζοκαλώδια, οπότε τα πέταξα κι αυτά. (τώρα που γυρίζει..)

Μια καλή ευκαιρία είναι, αλλάζοντας τους ιμάντες, να πετάξεις και όλο το σετ ρουλεμάν-αντλία νερού. ο μάστορας είπε όχι, αλλα εγώ επέμενα, με αποτέλεσμα να βρούμε τον φταίχτη, η αντλία είχε λιώσει εντελώς, (απορώ πως πήγαινε τόσο καιρό το αμαξάκι) γιαυτό και είχε γεμίσει σκουριά το παραφλού.

μπουζοκαλώδια 41
αντλία νερού 39
σετ χρονισμού 44
φίλτρο βενζίνης 9
ιμάντας εξωτερικός 13
λάδια 24
φίλτρο λαδιού 6
θερμοστάτης 13
μπουζί 14
παραφλου 10

εργατικά:
αλλαγή σετ χρονισμού 45
σέρβις 30
φπα εργατικών 17,25

Σύνολο 300 στρογγυλοποιημένο

Δεν τα λυπήθηκα πολύ τα λεφτά γιατι πρώτον άλλαξα τα πάντα και δεύτερον, τόσο θα στοίχιζε κάθε μήνα η δόση για το τέριος (ευτυχώς που δεν το πήρα, θα χτυπούσα το κεφάλι μου στο τοίχο!)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δισκόπλακες-τακάκια(2)-βάση μηχανής-εργατικά 130ευρώ. Είπατε κάτι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από MacPap »

Ο ultimo_ ζει στον Βόλο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από erling »

Ultimo πάρε μια προσφορά για δισκοπλακες megane 1.6 απειραχτο.

Λέγατε για φρεον. 35€ στην αντιπροσωπεία.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”