Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Το getz δεν το πηγαίνω στην αντιπροσωπία εδώ και 5,5 χρόνια. Το πηγαίνω σε συνεργείο της Hyundai, το οποίο δεν με χρεώνει πολλά. Και οι εργασίες είναι αυτές που πρέπει να γίνουν (βέβαια λέω και στον μάστορα τι θέλω). Οι αντιπροσωπίες λογικό είναι να βαράνε παρπάνω, λόγω και του αριθμού των υπαλλήλων που έχουν.


ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

DELPIERO1981 έγραψε:Οι αντιπροσωπίες λογικό είναι να βαράνε παρπάνω, λόγω και του αριθμού των υπαλλήλων που έχουν.
Ὄχι δὲν εἶναι λογικό. Ὁ ἀριθμὸς τῶν ὑπαλλήλων στὴν μεριὰ τῆς ἐκθέσεως αὐτοκινήτων ἐξαρτάται ἀπὸ τὶς πωλήσεις. Ὁ ἀριθμὸς τῶν μαστόρων ἐξαρτάται ἀπὸ τὴν πελατεία γιὰ συντήρηση (σέρβις) καὶ ἐπισκευές.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

όχι πάντα.
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από erling »

Πάντως περισσότερα βγάζουν από το συνεργείο παρά από την έκθεση.
Όταν άλλαξε η αντιπροσωπεία της Renault εδώ, ο παλιός αντιπρόσωπος κράτησε το service.
Σε λίγο καιρό η νέα αντιπροσωπεία έκλεισε και επέστρεψε στον παλαιό.
Έκλεισε διότι όσοι είχαν renault, που το πήγαιναν στην αντιπροσωπεία για service, συνέχιζαν να πηγαίνουν στην παλιά αντιπροσωπεία παρά το γεγονός πως η νέα έκανε καλύτερες τιμές και είχε πάρει τον αρχιμηχανικό της παλαιάς.
Βέβαια ήταν περίοδος που ήταν μειωμένες οι πωλήσεις νέων οχημάτων αλλά και πάλι τα νέα θα πήγαιναν για service μετά από 2 χρόνια άρα έπρεπε να αντέξει αυτά τα 2 χρόνια με τους ήδη ιδιοκτήτες renault.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:
Haridimos έγραψε: νὰ βάζει τὸ ὑγρὸ σαπούνι στὸ δοχεῖο ὑαλοκαθαριστήρων (χωρὶς νὰ ζητηθεῖ) ὤστε νὰ χρεώσει εἶναι γυφτιά.
ούτε γυφτιά είναι, ούτε περίεργη χρέωση. απο τη στιγμή που γράφει τέτοιου είδους εργασίες το βιβλίο του κατασκευαστή
Τὸ βιβλίο γράφει γιὰ σαποῦνι στὸ δοχεῖο ὑαλοκαθαριστήρων;
Πως δε γράφει? και πολλά άλλα κουφά.
Επίσης εκτός οτι πρέπει να σου βάλει σαπούνι και να σου χρεώσει την δύσκολη αυτή εργασία, πρέπει να σου χρεώσει και το ανταλακτικό. Που μπορεί να έχει 2 ευρώ απο το πράκτικερ, εσένα θα σε χρεώσει όμως 5 γιατι το δικό σου το σαπούνι γράφει πάνω HΥUNDAI!!

εμένα τα χωρίζει αν θυμάμαι καλα (το έχω στο αμάξι το χαζοβιβλίο.. τώρα που το σκέφτομαι, απορώ γιατι το κουβαλάω τόσα χρόνια και καίω τζάμπα βενζίνη μεταφέροντας το πέρα δώθε) τα χωρίζει σε τρεις κατηγορίες. έλεγχος (ένα σωρό βλακείες), αντικατάσταση (τα σημαντικά δηλαδή), και λίπανση. θα το δώ αύριο και θα σου πω

edit: 100% εντός θέματος, θα σου δείξω τις "περίεργες χρεώσεις", οχι που κάνουν τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία, αλλα τις περίεργες χρεώσεις που ζητάει ο κατασκευαστής στο επίσημο βιβλιαράκι του. Μοντέλο, citroen saxo 1998

Εικόνα Εικόνα

Έλεγχος υγρών τιμονιού, μπαταρίας: υπάρχει κάποιος που δεν ξέρει να τα ελέγχει? Αν υπάρχει ναι, να πάει να του τα κάνει ο άλλος και να τον πληρώσει, κανένα πρόβλημα. Εμένα ΔΕ ΘΕΛΩ όμως να με χρεώσει για δουλειές που διαρκούν 2 δευτερόλεπτα.
Υγρού πλυσίματος παρμπριζ: Ω ΝΑΙ!!
Πίεση ελαστικών: Είναι κάτι εντελώς άσχετο με την συντήρηση του αυτοκινήτου. Πας στο λαστιχά μία στο τόσο και τα φουσκώνεις. Η citroen τι σχέση έχει με τα λάστιχά μου? Εγώ μπορεί να τα άλλαξα 2 μέρες πριν το σέρβις και να είναι ολοκαίνουργια. Η citroen ξέρει να μου τα φουσκώνει καλύτερα?
Έλεγχος κατάστασης μπαλάκια σινεμπλόκ, ε δε νομίζω οτι είναι δουλειές που σηκώνουν χρέωση ή παίρνουν πολύ χρόνο.
Το πιο κουφό απόλα, σου αλλάζει ιμάντες (βεβαίως γιατι όχι) αλλα πιο πριν σε χρεώνει για τον έλεγχο των παλιών!! :astrakia
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από erling »

Υγρό μπαρπρίζ (όταν του λέω να βάλει) κόστος : 1.30€ όχι και 5€ :biritses

Πάντως χρέωση για έλεγχο (ακόμα και πίσω δισκόπλακες) δεν έχω πληρώσει ποτέ.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τα γαλλικά σαπούνια ως γνωστόν είναι πιο διαδεδομένα, έχουν πέσει οι τιμές :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Το πιο κουφό απόλα, σου αλλάζει ιμάντες (βεβαίως γιατι όχι) αλλα πιο πριν σε χρεώνει για τον έλεγχο των παλιών!! :astrakia
Απίστευτο!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από leftergr »

Επειδή εργαζόμουν σε αντιπροσωπεία , όχι αυτοκινήτων αλλά μηχανημάτων , και εκεί τα βιβλία των service είχαν κουφές εργασίες που θα έπρεπε να γίνουν . Βέβαια μην νομίζετε ότι πολλοί ιδιοκτήτες γνώριζαν πως να ελέγχουν τα λάστιχα , τα φρένα ή τα φώτα .
Το αν χρεώνεις όμως για αυτές τις εργασίες , εξαρτάτε το πόσο καλός επαγγελματίας είσαι . Εγώ πχ , όταν τέλειωνα τις εργασίες για τις οποίες είχε έρθει ο πελάτης , έριχνα και μια γενική ματιά στο μηχάνημα . Αλλά ακόμα και αν μου έτρωγε ώρα αυτό , δεν του έλεγα μετά ''κοίταξα και τα λάστιχα , και κοστίζει 20 ευρώ αυτό '' .
Αυτό βλέπω και ότι κάνει και στο συνεργέιο που πηγαίνω τώρα το αυτοκίνητο μου . Θα του κάνει ότι επισκευή χρειάζεται , αλλά μετά θα το κάνει και μια βόλτα να δεί τι γίνεται γενικά . Θα το σηκώσει και στην ράμπα και θα ρίξει και μια ματιά από κάτω . Χωρίς βέβαια μετά να μου πέι ότι επειδή το σήκωσε θα πρέπει να μου χρεώσει το ρεύμα που έκαψε το μοτέρ ανύψωσης .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Περίεργες χρεώσεις σε συνεργεία

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε lefterisgr αυτοί είναι που τελικά θα επιβιώσουν γιατί αργά η γρήγορα οι άλλοι θα χάσουν τους πελάτες τους.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”