Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από MacPap »

Σε ποιό forum αναφέρεσαι?


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από erling »

Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Ακριβώς αυτό το forum είναι. Αναφέρω μόνο ένα 24ωρο που με έκανε να αποφασίσω να προκαλέσω τη διαγραφή μου.

Ένας τύπος (Mercyful_Fate) έχει το πρωί να πάει τη θεία του για αιμοκάθαρση. Ξεκινάει με το αμάξι. Βλέπει στο δρόμο διπλοπαρκαρισμένο ένα φορτηγό. Αν είχε ανάγκη θα το παρέκαμπτε, όπως έκαναν οι άλλοι οδηγοί των οποίων ανέβασε και φωτογραφία. Δεν το έκανε όμως. Σταματάει, αρχίζει να βρίζει τον οδηγό του φορτηγού και του λέει επί λέξη: "να το βάλεις στον κ... σου". Στη συνέχεια, σταματημένος πίσω από το φορτηγό (παράνομα και αυτός), παίρνει τηλέφωνο την ΕΛΑΣ και δηλώνει ψευδώς ότι μεταφέρει νεφροπαθή. Σε παρατήρησή μου γιατί για μια παράβαση κόστους 40 ευρώ έκανε 2 παραβάσεις που οδηγούν σε 2 έτη φυλάκισης (εξύβριση + ψευδής δήλωση προς τις Αρχές) άρχισε να λέει ότι θα πω ψέματα ότι με έβρισε και ο οδηγός και άλλες τέτοιες δικαιολογίες. Ταυτοχρόνως, άρχισαν να μου επιτίθενται και άλλοι της ομάδας. Το περιστατικό σταμάτησε κάπου εκεί μετά από κάποιες ώρες επιθέσεων προς εμένα που σχολίαζα την παραβάτικότητά τους.

Δεν περνάνε 24 ώρες και άλλος χρήστης (kacey) περιγράφει το εξής περιστατικό: κινείται σε μονόδρομο και κάποιος μπαίνει ανάποδα. Τον κλείνει και του λέει να κάνει πίσω. Ο άλλος οδηγός, αν και παράνομος αντιδρά, και κατεβαίνει για τσαμπουκά. Τον αρπάζει τότε από τη γραβάτα, τον χτυπάει στο καπώ και ο άλλος οπισθοχωρεί. Κάνει πίσω, ο kacey μπορεί να περάσει αλλά σταματάει στη γωνία του στενού για να σιγουρευτεί ότι ο άλλος δε θα μπει ανάποδα. Αφού βλέπει ότι ο άλλος συνεχίζει κανονικά, τον πηγαίνει προφυλακτήρες με αποτέλεσμα ο άλλος οδηγός να παραβιάσει STOP και να τρακάρει με φορτηγό. Ο εν λόγω χρήστης χαιρόταν κιόλας και έλεγε "καλά να πάθει" και "δε θα ενδιαφερόμουν και αν σκοτωνόταν". Σε παρατήρησή μου για το αν θα έλεγε το ίδιο αν, στη θέση του ισχυρού φορτηγού που τιμώρησε τον παράνομο, βρισκόταν ένα μηχανάκι και ο νεκρός ήταν ο εντελώς άσχετος με το συμβάν, εισέπραξα ύβρεις, ειρωνείες, χλεύη και συνεχείς σχολιασμούς για την περιττή ζωή κάποιων ανθρώπων που τους αξίζει να πεθάνουν...

Αυτά για να γνωρίζετε στο περίπου τι παίζει με το συγκεκριμένο forum και τις τακτικές που ακολουθεί η κυρίαρχη ομάδα εκεί.

Α, και να μην το ξεχάσω. Ένας διαχειριστής (nass) μου ζήτησε και προσωπικά δεδομένα (του τα έδωσα) για να πειστεί ότι δεν πουλάω ανιχνευτές, jammers κτλ (κάποιος του είχε δώσει τέτοιες ψευδείς πληροφορίες). Όταν πλέον η κατάσταση είχε φτάσει στο απροχώρητο και δεχόμουν επιθέσεις από 10-20 συγκεκριμένα άτομα συνεχώς άρχισα κι εγώ να τους θίγω στην προσωπική τους ηθική (δεν μπορεί να σε καίει η νομιμότητα ενώ ταυτοχρόνως κλέβεις λεφτά καθηγητών στο φροντιστήριό σου = δεν πληρώνεις Χριστούγεννα, Πάσχα κτλ μιας και, αν το έκανε, θα υπήρχε αναφορά για αυτό το μοναδικό φροντιστήριο στην Ελλάδα). Τότε, με διαγράφουν για 1 μήνα και ζητάω την οριστική διαγραφή μου με mail στο οποίο σχολιάζω το παράνομο της συμπεριφοράς της διαχείρισης να ζητήσει προσωπικά δεδομένα (όνομα, επάγγελμα κτλ) από κάποιον χρήστη σαν μέθοδο απόδειξης νομιμοφροσύνης. Ευτυχώς με διέγραψαν οριστικά αν και κάποιοι με σχολιάζουν ακόμα παρά τα 2-3 mail διαμαρτυρίας που έχω στείλει στη διαχείριση.

Ευχαριστώ.
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Λαμβάνοντας υπ’ όψιν τα γραφόμενα του pipinos, θα ήθελα να πω το εξής:

Πάντοτε πίστευα ότι σε πολλά τέτοια αυτοκινητιστικά φόρουμ που ευαγγελίζονται καλυτέρευση των συνθηκών οδήγησης, που μέσα τους διαμαρτύρονται οι χρήστες τους για την κατάσταση του Έλληνα οδηγού, φωλιάζουν οι χειρότεροι κάγκουρες και αληταράδες. Δεν μπορεί δηλαδή ο άλλος να μου έχει ένα καραφτιαγμένο αμάξι με 15 σουραύλια από πίσω και να απαιτεί π.χ. ο άλλος να μη κάνει προσπέραση στη στροφή επάνω, ή να τηρεί τα όρια ταχύτητας σε κατοικημένη περιοχή. Είναι άκρως αντιφατικό. Ή να διαμαρτύρεται για την ηχορρύπανση. Το συγκεκριμένο φόρουμ το γνωρίζω, είμαι μέλος με άλλο ψευδώνυμο και όντως η κατάσταση εκεί μέσα είναι τέτοια.

Δυστυχώς, το ίδιο συνέβαινε και σε ένα άλλο φόρουμ –κλειστό τώρα- που συμμετείχα. Ο άλλος ''καταριότανε'' αυτούς που κάνουν μ@λ@κίες στο δρόμο, αλλά οι κόντρες στα λιμανάκια και όπου αλλού ήταν γι’ αυτόν δεδομένο. Επομένως;
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από Tassos »

Haridimos,

Πολύ σοβαρά ευχαριστώ που με θεωρείς έξυπνο. Για να ξαναγυρίσω τη κουβέντα στο ενδιαφέρον πρωινό μου και να απαντήσω στα σχόλια σου δεν είπα ότι το να προκαλεί ζημιές σε παράνομα σταθμευμένο αυτοκίνητο είναι λύση που πρέπει να ακολουθηθεί αλλά σίγουρα όταν κάποιος παρκάρει παράνομα είναι ένα από τους κινδύνους που αναλαμβάνει - π.χ. δε χωράει να περάσει ένα άλλο όχημα που είναι παλιό και ήδη χτυπημένο ο οδηγός του οποίου βαριέται να κάνει μανούβρες και το χτυπάει. Δεν είναι νόμιμο και ηθικό ούτε σωστό αλλά αν ο πρώτος δεν είχε παρκάρει παράνομα γιατί στην προκειμένη περίπτωση βαριόνταν με ύπαρξη δυο δωρεάν πάρκινγκ σε απόσταση ενός λεπτού περπατήματος θα είχε γλυτώσει τη ζημιά.

Οσο για τα πρόστιμα νομίζω τα έχουμε ξαναπεί: πρέπει οι έλεγχοι να είναι τακτικοί ώστε τα μικρά πρόστιμα να είναι αποτρεπτικά. Αν οι έλεγχοι είναι σπάνιοι, τα πρόστιμα κλιμακούμενα και η πιθανότητα να πάρεις δεύτερο πρόστιμο ελάχιστες, η αποτρεπτικοί τους ισχύ είναι παραπλήσια με αυτή των δηλώσεων Ευρωπαίων πολιτικών για την αντιμετώπιση της κρίσης. Αντίθετα θεωρώ ότι αν κάποιοι βρεθούν με πρόστιμα κάποιων έστω και λίγων χιλιάδων ευρώ για παράνομο παρκάρισμα σε περιοχή που εμποδίζουν και αυτό συνεχισθεί σε βάθος κάποιου χρόνου τότε πιθανό το παράνομο παρκάρισμα πιθανόν να μειωθεί. Και φυσικά φορτηγά διανομών που κλείνουν το δρόμο πρέπει να μπορούν να το κάνουν μόνο μια φορά. Οποιος έχει κατέβει κάποια πρωινά την Υμηττού θα το εκτιμήσει.


Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Δεν περνάνε 24 ώρες και άλλος χρήστης (kacey) περιγράφει το εξής περιστατικό
Σοβαρὸς κύριος!!! Εἴχα γράψει ὄτι ἀν μοῦ κολλήσει κανεὶς αὐτοκόλλητο μὲ γάιδαρο θὰ τὸν κοπανήσω. Ὁ kacey μὲ ῥώταγε ἐπίμονα ποῦ μένω. Εἶχε κατὰ νοῦ ὄτι σὲ θύμα ξυλοδαρμοῦ τὸ δικαστήριο εἶχε ἐπιβάλλει ἀποζημίωση 200.000 εὐρώ. Τὰ συμπεράσματα δικά σας.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Καλά, για αυτόν μπορείς να γράφεις κατεβατά ολόκληρα. Μου ήρθαν στο μυαλό 2-3 περιστατικά τώρα:

1. Σήμερα περιέγραφε πώς χτύπησε μια γυναίκα γιατί τον έβρισε. Έκανε παράνομη στροφή αυτή, τον έκλεισε, άρχισε να τις κάνει παρατηρήσεις, αυτή αντιδρούσε, σε κάποια φάση, αφού αυτή δεν καταλάβαινε ακριβώς τι γινόταν (κλασσικό να μη γνωρίζει ο κόσμος τον ΚΟΚ) τον έβρισε. Της ρίχνει μία, λοιπόν, μέσα από το παράθυρο και φεύγει. Ο ίδιος μάλιστα ευχόταν να ήταν κάποιος άντρας στη θέση της για να τον πλακώσει.

2. Έχει δηλώσει ότι στο μαγαζί που διατηρεί με την οικογένειά του έχουν παράνομο όπλο για την περίπτωση ληστείας. Θα ακολουθήσω, έλεγε, το ληστή και θα τον πυροβολήσω από πίσω.

3. Παρκάρει στο κέντρο Αθήνας, τρώει κλήση και μετά διαμαρτύρεται γιατί δεν έγραφαν τον απέναντι με τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο. Θέλει δε να βγάλει παράνομη άδεια παρουσιαζόμενος ως "μόνιμος κάτοικος", ώστε να μην τρώει πλέον κλήσεις.

Υπάρχουν πολλοί εκεί που είναι παρόμοιας ηθικής. Δε μιλάμε για μικροπαρανομίες που κάνουμε όλοι (πχ όρια ταχύτητας), αλλά για χοντρά πράγματα που είναι βασικά θέματα ηθικής τάξεως. Τώρα, θυμάμαι άλλο ταλέντο. Χρήστος Λάππας, ιδιοκτήτης φροντιστηρίου, όπως ο ίδιος λέει:

Υπερ των διοδίων και μάλιστα κατά των μειώσεων με σημερινή του δημοσίευση. Τον καίει τόσο η νομιμότητα και να μην πληρώσει ο ίδιος ή μήπως προτιμά υψηλά διόδια = άδειους δρόμους για να κινείται ο ίδιος με άνεση με 250 όπως έχεις δηλώσει πολλές φορές ότι πηγαίνει; Αφού τον ενδιαφέρει η ηθική και η τάξη τόσο, πληρώνει τους καθηγητές στο φροντιστήριό του Χριστούγενα και Πάσχα όπως ορίζει ο νόμος; Αν ενδιαφέρεται τόσο για την ισότητα και την νομιμότητα γιατί πηγαίνοντας στα τούνελ από Θεσσαλονίκη προς Ιωάννινα όταν του κόλλησε κάποιος (πήγαιναν με πολλά) έκοψε στο όριο (80) και μετά, βγαίνοντας από το τούνελ, πήγε με 250 για να τον αφήσει πίσω;

Να γράψω για κάτι άλλους τελείως εκτός τόπου και χρόνου; Γράφω πχ μπλε Ford με 40άρα εντυπωσιακή. Απαντάνε τη γούσταρες, γράφεις για Ford γιατί ζηλεύεις κτλ. Γράφουν στην ίδια σελίδα άλλα 5 τέτοια περιστατικά και ΚΑΜΙΑ αντίδραση προς τους άλλους. nonos: φίλος του ανεβάζει βίντεο που κάνει προσπεράσεις στον Πήλιο (τώρα το έκαναν ιδιωτικό και δεν μπορούμε να το δούμε στο youtube), τρέξιμο μέσα στους τουρίστες κτλ. Καμία κουβέντα, τον δικαιολογεί κιόλας. Ανεβάζω βίντεο που πηγαίνω 140 σε άδεια Ε.Ο. και με βρίζει μαζί με το υπόλοιπο forum. Να μην πούμε για τις ύβρεις που έχω δεχτεί από nonos και A-Viper7 και τις διαγραφές που φάγαμε όλοι μαζί, αυτός που έγραφε "δε φτάνεις ούτε το δεξί @ ενός μηχανικού" (η πιο ήπια φράση του) με εμένα που έγραφα εντελώς τυποποιημένα και ουδέτερα. Το forum αυτό έχει πρόβλημα και αυτό είναι γεγονός.

Όπως έχω γράψει πολλές φορές και παντού, αυτό που με ενοχλεί δεν είναι η παρανομία, αλλά η απουσία "συνεπούς στάσεως ζωής". Σε πειράζουν οι παρανομίες; Θα πας με το όριο. Δε σε πειράζουν; Μην γκρινιάζεις που οι άλλοι παρανομούν. Θέλεις να κάνουμε όλοι τα στραβά μάτια; Κάνε τα κι εσύ. Ένα άλλο χαρακτηριστικό που λείπει είναι η λογική. Θες να πας με 250; Πήγαινε, αλλά μην ενοχλείς το διπλανό σου. Θες να πας γρήγορα στον προορισμό σου; Τρέξε, αλλά μην κάνεις σφήνες στον κόσμο. Θες να μιλήσεις στο τηλέφωνο; Πιάσε δεξιά, έστω και χωρίς να σταματήσεις, και μίλα όσο πιο σύντομα γίνεται. Αν πάλι μιλάς στο τηλέφωνο μην απορείς γιατί μιλάει και ο άλλος δίπλα σου και πας να τον πλακώσεις στο ξύλο.

Ευχαριστώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Όπως έχω γράψει πολλές φορές και παντού, αυτό που με ενοχλεί δεν είναι η παρανομία, αλλά η απουσία "συνεπούς στάσεως ζωής". Σε πειράζουν οι παρανομίες; Θα πας με το όριο. Δε σε πειράζουν; Μην γκρινιάζεις που οι άλλοι παρανομούν. Θέλεις να κάνουμε όλοι τα στραβά μάτια; Κάνε τα κι εσύ. Ένα άλλο χαρακτηριστικό που λείπει είναι η λογική. Θες να πας με 250; Πήγαινε, αλλά μην ενοχλείς το διπλανό σου. Θες να πας γρήγορα στον προορισμό σου; Τρέξε, αλλά μην κάνεις σφήνες στον κόσμο. Θες να μιλήσεις στο τηλέφωνο; Πιάσε δεξιά, έστω και χωρίς να σταματήσεις, και μίλα όσο πιο σύντομα γίνεται. Αν πάλι μιλάς στο τηλέφωνο μην απορείς γιατί μιλάει και ο άλλος δίπλα σου και πας να τον πλακώσεις στο ξύλο.
Σωστός!!! Αὐτὸ το ὁποῖο "βγάζει μάτι" εἶναι ἡ ἀσυμφωνία λόγου καὶ πράξεων.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”