Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από Tassos »

Πήγα σήμερα το πρωί στο Σκλαβενίτη και φεύγοντας από το μαγαζί είδα μια κυρία να φωνάζει που της είχαν κτυπήσει και σπάσει το καθρέπτη στο παράνομα παρκαρισμένο αυτοκίνητο της ανάμεσα στα δυο με κενές θέσεις νόμιμα πάρκινγκ του super market. Ηθελε να φωνάξει την αστυνομία, ήθελα να πάρω πρωινό και δεν πήγα να την ενθαρρύνω, να περιμένω να έρθει η αστυνομία και να τους έδειχνα το όμορφο και σεμνό απαγορευτικό δίπλα στο αυτοκίνητο της - το οποίο προφανώς η σεμνή οδηγός το αγνόησε γιατί τη βόλευε.


Αποφεύγω τον πειρασμό να πω μπράβο στον οδηγό που πήρε παραμάζωμα τον καθρέπτη. Και για να είμαι δίκαιος αναρωτιόνταν πως θα οδηγούσε χωρίς αριστερό καθρέπτη.

Tassos


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από MacPap »

Κακώς έπρεπε να το κάνεις :twisted:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

απο την εμπειρία μου, αν τρακάρεις ένα παράνομα παρκαρισμένο όχημα, η τροχαία επιβεβαιώνει τη ζημιά, του πληρώνεις την ζημιά, και αυτουνού δεν του κόβει καν κλήση για παράνομο παρκάρισμα. τίποτα απολύτως...

επίσης μέσα σε ιδιωτικό πάρκινγκ δεν υπάρχει καμμία παρέμβαση του κοκ και καμμία απαγόρευση. απλά κάποιος έβαψε μερικές παράλληλες γραμμές. δεν σου απαγορεύει ο κοκ να τις πατήσεις
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από Tassos »

Δηλαδή η τροχαία αγνοεί την παρανομία και ο παράνομος, αν βρει τον υπαίτιο της ζημιάς βγαίνει πρακτικά κερδισμένος. Και στη προκειμένη περίπτωση η ζημιά μπορεί να έγινε επειδή το αυτοκίνητο ήταν παράνομα παρκαρισμένο.

Η τύπισσα ήταν παρκαρισμένη σε δρόμο τα δωρεάν πάρκινγκ τα αγνόησε.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από MacPap »

Γεγονός είναι ένα πως το παρκαρισμένο θεωρείται και στάσιμο εμπόδιο. Με την έννοια αυτή ίσως το σωστότερο θα ήταν αντί να προσπαθήσουμε να περάσουμε να φωνάξουμε την τροχαία διότι ΔΕΝ μπορούμε να περάσουμε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχεις δίκιο. αλλα απο την άλλη γιατι μετά απο κάποια μικρή ζημιά, να μην κόψεις και στο παρκαρισμένο μια κλήση? αν δε σου φτάνει αυτή η αφορμή, τι άλλο θέλεις πια?

Και ποιος θα μου πει εμένα αν χωράω ή αν δε χωράω?υπάρχει κάποιος ορισμός? αν εγώ δυσκολεύομαι να περάσω (στο κάτω κάτω δεν έχω να κερδίσω και κάτι) και έχω 5-6 περαστικούς που δεν έχουν οδηγήσει ποτέ τους λεωφορείο και μου λένε "έλα χωράς" (αν το πλάτος του ελεύθερου δρόμου είναι μεγαλύτερο απο το πλάτος του λεωφορείου, δε σημαίνει απαραίτητα οτι χωράω να κάνω την καμπύλη γύρω απο το εμπόδιο), τότε τι πρέπει να κάνω? πολλές φορές τα παίρνεις και λίγο στο κρανίο και δεν περνάς έστω και αν χωράς οριακά (είπαμε, δεν έχω κανένα κίνητρο να κάνω χειρουργικής ακρίβειας μανούβρα. μόνο να χάσω μισό μισθό σε ένα δευτερόλεπτο για να πληρώσω τον καθρέφτη). αλλα τότε αναρωτιέμαι. αυτός κάνει παρακώλυση συγκοινωνιών ή εγώ? είναι λεπτή η γραμμή.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από Tassos »

UltiMo_,

Ισως η λύση είναι όταν παρεμποδίζεται η διέλευση ΜΜΜ το πρόστιμο πρέπει να είναι εξαιρετικά υψηλό ανά λεπτό κάτι στα 3.000 έως 5.000 € το αληθινό κόστος της παρακώλυσης όπως το υπολογίζει η εταιρεία μεταφορών. Το κόστος στην εφορία για πληρωμή με τα τέλη κυκλοφορία.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Αποφεύγω τον πειρασμό να πω μπράβο στον οδηγό που πήρε παραμάζωμα τον καθρέπτη. Και για να είμαι δίκαιος αναρωτιόνταν πως θα οδηγούσε χωρίς αριστερό καθρέπτη.
Ὁπότε τὶ κάνουμε; Βγαίνουμε στὸν δρόμο καὶ σπάμε ὅποιο ὄχημα εἶναι παρανόμως σταθμευμένο; Εἶναι κι αὐτὸ μιὰ προσέγγιση ἀλλὰ μᾶς βάζει σὲ ἄλλα μονοπάτια τὰ ὁποία συνήθως ἔχουν κακό τέλος.
Tassos έγραψε:UltiMo_,

Ισως η λύση είναι όταν παρεμποδίζεται η διέλευση ΜΜΜ το πρόστιμο πρέπει να είναι εξαιρετικά υψηλό ανά λεπτό κάτι στα 3.000 έως 5.000 € το αληθινό κόστος της παρακώλυσης όπως το υπολογίζει η εταιρεία μεταφορών. Το κόστος στην εφορία για πληρωμή με τα τέλη κυκλοφορία.

Τάσος
σὲ θεωρῶ ἔξυπνο ἄνθρωπο ἀλλὰ τὸ παραπάνω μοῦ θυμίζει τὶς μ*λ*κίες τοῦ Λιάπη στὴν τροποποίηση τοῦ ΚΟΚ τὸ 2007. Γιὰ ἄλλη μιὰ φορὰ θὰ πῶ ὄτι μιὰ καλὴ λύση εἶναι τὰ κλιμακούμενα πρόστιμα. Τὴν πρώτη φορὰ νὰ "καθαρίζει" ὁ παραβάτης μὲ ἔνα κατοστάρικο, τὴν δεύτερη φορὰ 300, τὴν τετάρτη 1.000 κι ἀν ἐπιμένει νὰ τὸ κάνει νὰ τοῦ ἀσκηθεῖ ποινικὴ δίωξη.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

υπάρχει και άλλη λύση:



ΕΚΑΨΑΝ 3 ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΜΕ ΕΜΠΡΗΣΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟ!!!
Ολοκαύτωμα 3 αυτοκίνητων σήμερα το πρωί στην Μηλίνα. Άγνωστοι στις 5.00 το πρωί έθεσαν σε λειτουργία εμπρηστικό μηχανισμό, με αποτέλεσμα να καούν 3 πολυτελή αυτοκίνητα. Δύο από αυτά ανήκουν σε αλλοδαπούς επισκέπτες. Μαρτυρία ενός ψαρά αναφέρεται σε ένα αυτοκίνητο χρώματος μπέζ, που μετά το συμβάν έτρεχε με ιλιγγιώδη ταχύτητα, όπου σύμφωνα με πληροφορίες συγκράτησε τον αριθμό του αυτοκινήτου. Σχετικές έρευνες διεξάγει η ασφάλεια Βόλου και η Πυροσβεστική υπηρεσία.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Ενα ενδιαφέρον πρωινό

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Haridimos έγραψε:Ὁπότε τὶ κάνουμε; Βγαίνουμε στὸν δρόμο καὶ σπάμε ὅποιο ὄχημα εἶναι παρανόμως σταθμευμένο; Εἶναι κι αὐτὸ μιὰ προσέγγιση ἀλλὰ μᾶς βάζει σὲ ἄλλα μονοπάτια τὰ ὁποία συνήθως ἔχουν κακό τέλος.
Είναι και αυτό μία προσέγγιση. Θα τη συναντήσεις κατά κόρον στους 4Τροχούς. Ολόκληρη ομάδα οδηγών έχει σκοπό να επιτίθεται στους παρανόμους οδηγούς με σκοπό την πρόκληση σωματικών βλαβών κτλ. Χρησιμοποιούν κατά κόρον την ψευδομαρτυρία, την απειλή (φέρουν όπλα, ρόπαλα κτλ εντός του οχήματος), τις γνωριμίες με την ΕΛΑΣ και, φυσικά, την οικονομική τους επιφάνεια για να εξοντώνουν τους "παρανόμους" οδηγούς. Ταυτοχρόνως, οι ίδιοι, χρησιμοποιώντας τις γνωστές τους μεθόδους, αποκτούν παράνομα προνόμια (βλ. άδεια μονίμου κατοίκου Αθηνών) ή εξυπηρετούν συμφέροντα εταιρειών και κομματικών παρατάξεων δηλώνοντάς το κιόλας ευθαρσώς. Η Δίωξη Ηλεκτρονικου Εγκλήματος, φυσικά, δεν ασχολείται με τέτοια θέματα.

Σε κάποια φάση θα κάνω ένα μάζεμα από quotes από αυτό το forum και θα το δημοσιεύσω να γελάσει κάθε πικραμένος. Θα καταλάβουμε τότε γιατί δεν πάει μπροστά το κράτος τόσα χρόνια.

Ευχαριστώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”