6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από UltiMo_ »

6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί


Την ταχύτητα πολλοί αγάπησαν τον....βλάκα οδηγό όμως ουδείς. Και επειδή φαντάζομαι όλοι την έχουμε κάνει την...."κουτσουκέλα" μας με απότομες αλλαγές λωρίδας, χωρίς φλας κλπ.βρήκα γιατί τα κάνουμε όλα αυτά. Υπάρχουν 6 βασικοί λόγοι, που δεν μπορεί θα δίνουν μία απάντηση σε όλο αυτό το κυκλοφοριακό χάος....


Πρώτον λοιπόν, φεύγουμε βιαστικά από το σπίτι ενώ πριν παίζαμε...videogames. Θυμηθείτε ο δρόμος δεν είναι πίστα (μακάρι αλλά...).
Δεύτερον, την ώρα που οδηγούμε αποφασίζουμε ότι είναι και η κατάλληλη στιγμή να πάρουμε τηλέφωνο, να φτιάξουμε τα μαλλιά μας ή να ...βάλουμε κραγιόν (ονόματα δεν λέμε).
Τρίτον, όσο πιο ασφάλεια νιώθουμε (και καλά "το 'χω το τιμόνι") τόσο πιο πολύ τρέχουμε. Μεγάλο ψέμα.
Τέταρτον, επειδή κάτι βρομάει στο αυτοκίνητο και πρέπει να βγούμε το γρηγορότερο από μέσα (στην περίπτωση αυτή ενδέχεται η ...μυρωδιά να μας ακολουθήσει και αφού βγούμε από το αυτοκίνητο).
Πέμπτον, μόλις έχουμε παρακολουθήσει για 16η φορά το "Fast and the Furius". Σημείωση: ταινία είναι...ούτε οι πρωταγωνιστές οδηγούν έτσι κανονικά...
Έκτο και σημαντικότερο είναι στα γονίδιά μας....στην περίπτωση αυτή είμαστε χαμένοι από χέρι. Καλή τύχη.


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ δεν θα πάψω να το λέω...

Αν δεν μάθουμε όλοι να τηρούμαι απαρέγκλιτα των ΚΟΚ. δεν θα γίνουμε άνθρωποι στον δρόμο...

Όλα τα άλλα είναι άλλα λόγια για να αγαπιόμαστε. Όλοι δήθεν ψάχνουν να βρούνε τι φταίει και έχουμε όλα αυτά τα προβλήματα... Ελάχιστοι όμως είναι διατεθειμένοι να κάνουν το αυτονόητο. Να τηρήσουν ένα κοινό κώδικα επικοινωνίας μεταξύ των οδηγών που είναι ο ΚΟΚ. Κάτι που συμβαίνει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες.

Αλλά εμείς ξέρουμε καλλίτερα και ας έχουμε ρεκόρ στα ατυχήματα. Αλλά για άλλη μια φορά ο Έλληνας ψάχνει να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα όπως πάντα βρίσκοντας δικαιολογίες τραβηγμένες από τα μαλλιά.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από UltiMo_ »

μπορεί το κείμενο να είναι χαζο/χιουμοριστικό αλλα το πρώτο είναι πολύ σωστό. Όλοι βιάζονται στο δρόμο/ Όλοι τρέχουν αγχωμένοι. Ειδικά με το λεωφορείο, αν βρώ ένα εμπόδιο και θέλω να αλλάξω λωρίδα, βγάζω αριστερό φλας, κοιτάω στο καθρέφτη, και βλέπω ήδη 3 μούρες αυτοκινήτων να προσπαθούνε να τρυπώσουν. ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ να αλλάξω λωρίδα θέλω, δε σταμάτησα για καφέ.

Δυστυχώς όμως έχω παρατηρήσει και εμένα να το κάνω αυτό. Φεύγω στο "παρα πέντε" για τη δουλειά και οδηγάω νευρικά και αγχωμένος, ενώ πριν ξεκινήσω δεν έκανα κάτι ουσίας. πχ πόσταρα στο odigein (εδώ που τα λέμε, πάλι θα αργήσω, γιαυτό σας αφήνω σιγά σιγά :D )
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

:D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από grigoris »

Οκ καλά τα λέμε αλλά μην υπερβάλλουμε.Ποιος πηγαίνει σύμφωνα με τον ΚΟΚ?Σε ποια χώρα του κόσμου οι οδηγοί είναι συνεπείς και νομοταγείς?
Δεν προσπαθω να δικαιολογήσω τον Έλληνα άλλωστε είμαστε και οι πρώτοι στα τροχαία αλλα μην λέμε και υπερβολές.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτή την συζήτηση την έχουμε κάνει εκατοντάδες φορές και φαντάζομαι οτι θα υπάρξουν και εκατοντάδες άλλες. :D

Κατ' αρχάς το ότι οι πολλοί δεν κάνουν κάτι δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να το κάνουν και οι υπόλοιποι.

Δηλαδή το να επικαλούμαστε την συνενοχή και συμμετοχή πολλών σε κάτι που είναι λάθος δεν αποτελεί διακιολογία για να μην κάνουμε εμεις το σωστό. Επειδή πολλοί είναι άξεστοι και αφήνουν τα σκουπίδια τους στην παραλία που κάνουν μπάνιο πρέπει να το κάνω και εγώ?

Και κανένας να μην κάνει το σωστό δεν είναι δικαιολογία για να μην το κάνω και εγώ.

Πέραν αυτού υπάρχουν χιλιάδες που οδηγούν με βάσει τον ΚΟΚ. Αυτό όμως που είναι εξοργιστικό, είναι πως κάποιοι που οδηγούν ερμηνεύοντας τον ΚΟΚ κατά το δοκούν ή ακολουθώντας κατά περίσταση τα άρθρα του όταν δεν τους ενοχλεί, εκνευρίζονται με την συμπεριφορά αυτών που τον ακολουθούν. Αυτό είναι απαράδεκτο.

Είναι λάθος η αντίληψη που έχουν πολλοί Έλληνες πως καλός οδηγός σε κοινόχρηστους δρόμους είναι ο καλός πιλότος. Αυτό ισχύει για τους αγώνες ταχύτητος και δεξιοτεχνίας σε κλειστές οδούς. Στον δρόμο καλός οδηγός είναι αυτός που σέβεται τον ΚΟΚ κατά γράμμα και άρα είναι προβλέψιμος. ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

MacPap έγραψε:Αυτή την συζήτηση την έχουμε κάνει εκατοντάδες φορές και φαντάζομαι οτι θα υπάρξουν και εκατοντάδες άλλες. :D

Κατ' αρχάς το ότι οι πολλοί δεν κάνουν κάτι δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να το κάνουν και οι υπόλοιποι.

Δηλαδή το να επικαλούμαστε την συνενοχή και συμμετοχή πολλών σε κάτι που είναι λάθος δεν αποτελεί διακιολογία για να μην κάνουμε εμεις το σωστό. Επειδή πολλοί είναι άξεστοι και αφήνουν τα σκουπίδια τους στην παραλία που κάνουν μπάνιο πρέπει να το κάνω και εγώ?

Και κανένας να μην κάνει το σωστό δεν είναι δικαιολογία για να μην το κάνω και εγώ.

Πέραν αυτού υπάρχουν χιλιάδες που οδηγούν με βάσει τον ΚΟΚ. Αυτό όμως που είναι εξοργιστικό, είναι πως κάποιοι που οδηγούν ερμηνεύοντας τον ΚΟΚ κατά το δοκούν ή ακολουθώντας κατά περίσταση τα άρθρα του όταν δεν τους ενοχλεί, εκνευρίζονται με την συμπεριφορά αυτών που τον ακολουθούν. Αυτό είναι απαράδεκτο.

Είναι λάθος η αντίληψη που έχουν πολλοί Έλληνες πως καλός οδηγός σε κοινόχρηστους δρόμους είναι ο καλός πιλότος. Αυτό ισχύει για τους αγώνες ταχύτητος και δεξιοτεχνίας σε κλειστές οδούς. Στον δρόμο καλός οδηγός είναι αυτός που σέβεται τον ΚΟΚ κατά γράμμα και άρα είναι προβλέψιμος. ;)


:applause :applause
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από thanos »

grigoris έγραψε:Ποιος πηγαίνει σύμφωνα με τον ΚΟΚ?Σε ποια χώρα του κόσμου οι οδηγοί είναι συνεπείς και νομοταγείς?
Δεν προσπαθω να δικαιολογήσω τον Έλληνα άλλωστε είμαστε και οι πρώτοι στα τροχαία αλλα μην λέμε και υπερβολές.
οκ, αν ρωτάς να μάθεις σε ποια χώρα του κόσμου οι οδηγοί ειναι συνεπείς και νομοταγείς κατά 100%,
η απάντηση σίγουρα ειναι σε καμία...

αλλο ομως σε μια χώρα να ειναι το 30% και κάτω και σε μερικές άλλες πάνω από 60 η 70%

το χάλι ομως το ελληνικό ειναι και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΟ δυστυχώς
η λακαμία του Ελληνα οδηγού, δεν έχει προηγούμενο και όρια δυστυχώς!
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από grigoris »

Είπα ότι δεν μας δικαιολογώ.Καλά και άγια όλα όσα λέτε αλλά άλλο η πράξη άλλο η θεωρία.
Για πείτε λοιπόν ποιος είναι αυτός που βγαίνει στο δρόμο και πάει με 130?
Ποιος είναι αυτός που σταματάει πριν τη διάβαση στα φανάρια για να περάσει ο πεζός?
Ποιος είναι αυτός που δεν έχει περάσει ποτέ του απο δεξιά?
Ποιος?
Ποιος?
Ποιος?

Αναλογιστείτε τα λίγο όλα αυτά αλλά και πολλά άλλα και ξαναμιλάμε.Ο Έλληνας το παρακάνει και συμφωνώ απολύτα.Όχι διακιολογιών δε χρήζει αλλά έχε χάρη.
Αλλά δεν μπορώ να ακούω ότι μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά κλπ κλπ κλπ.

Όχι μόνο κραξιματάκι έτσι απλά για να έχουμε να λέμε.Γιατί όταν θέλουμε να κρίνουμε κάποιον πρέπει να κρίνουμε πρώτα τους εαυτούς μας , πράγμα που δεν κάνει κανένας.Γιατί μπορεί να γυρίζω τρίπολη εγώ και να έρχομαι εθνική με 150 και το βράδυ που θα μπω να γράψω στο odigein να λεω άλλα.
Και ναι η ταχύτητα σκοτώνει και δεν συμμαζευόμαστε.Λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.

Μην τρελλαθούμε.Δεν είμαστε και τα πρότυπα οδηγών εδω μέσα (γενικά).Πολλούς σας ξέρω προσωπικά , και έχω ακούσει και ιστορίες κλπ.

Ευχαριστώ.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Κατ' αρχάς για να μην έχουμε παρεξηγήσεις, συζήτηση κάνουμε και όχι επίθεση κατά των απόψεων κανενός ( :oops: )

Οσον αφορά τις ερωτήσεις που έθεσες για το "ποιος" μπορώ grigoris πολύ εύκολα να σου απαντήσω. Εγώ εγώ, εγώ, και φαντάζομαι και χιλιάδες άλλοι σαν και μένα... Και φυσικά σε καμία χώρα (όπως πολύ σωστά επισήμανε ο thanos) δεν υπάρχει ποσοστό 100 % αλάνθαστων οδηγών.

Το κλειδί όμως νομίζω είναι αυτό που ανέφερε ο thanos. Σε τι ποσοστό οι οδηγοί δεν σέβονται τον ΚΟΚ. Άλλο πράγμα είναι 70-80 % με αποτέλεσμα το μπάχαλο των ελληνικών δρόμων και άλλο πράγμα το 10 % με αποτέλεσμα την τάξη που ισχύει στην βόρεια Ευρώπη.

Επαναλαμβάνω όμως πως αυτό που με ενοχλεί είναι κάποιοι οι οποίοι δεν σέβονται τον ΚΟΚ να προσπαθούν να σπρώξουν αυτούς που τον σέβονται στον να κάνουν τα ίδια. Δεν μπορεί κάποιος που θεωρεί πως πηγαίνω αργά επειδή τηρώ τον ΚΟΚ και ακολουθώ τις πινακίδες (60χλμ/ώρα) σε ένα κομμάτι του αυτοκινητόδρομου που είναι υπό κατασκευή να μου κολλάει από πίσω λες και έτσι θα πάω γρηγορότερα και να πιστεύει πως έχει και δίκιο.

Πρέπει να καταλάβουμε όλοι οι Ελληνες που χρησιμοποιούμε το εθνικό οδικό δίκτυο (όχι μόνο τις Εθνικές οδούς) αλλά ΚΥΡΙΩΣ ΝΑ ΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ την άποψη πως μόνο αν κατορθώσουμε να κινούμαστε στον δρόμο σαν τα εξαρτήματα μιας καλολαδωμένης μηχανής θα πάψουμε να σκοτωνόμαστε. Αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν όλο και μεγαλύτερο ποσοστό των οδηγών τηρεί απαρέγκλιτα τον ΚΟΚ.

Φαντάζεσαι σε μια μηχανή ποιο θα ήταν το αποτέλεσμα αν ξαφνικά ο εκκεντροφόρος αποφάσιζε να κινηθεί με μεγαλύτερη γωνιακή ταχύτητα από τα υπόλοιπα περιστρεφόμενα εξαρτήματα της μηχανής? Η υπο άλλη γωνία? Ε αυτό συμβαίνει καθημερινά στους ελληνικούς δρόμους. Ο καθένας κάνει ότι τον βολεύει.

Ολοι όταν μιλάμε για εφαρμογή ΚΟΚ αναφέρονται στην ταχύτητα και στα όρια ταχύτητας. Μα τα περισσότερα ατυχήματα δεν γίνονται στους αυτοκινητόδρομους με υψηλές ταχύτητες. Γίνονται σε αστικές ή ημιαστικές περιοχές και με ταχύτητες κάτω των 60. Εκεί δηλαδή που είναι κρίσιμο να εφαρμόζεται ο ΚΟΚ. Εκεί που υπάρχουν όλοι αυτοί οι ανεγκέφαλοι που δεν σέβονται τίποτε. Ούτε σήμανση ούτε φανάρια ούτε προτεραιότητες ούτε διαγραμμίσεις ούτε μονοδρομήσεις ούτε πεζούς ούτε τίποτε...

Μέλημα μας λοιπόν θα έπρεπε να είναι η προτροπή μας προς τους οδηγούς να τηρούν τον ΚΟΚ και όχι να βρίσκουμε δικαιολογίες γι'αυτούς που δεν τον σέβονται. Ακόμα και αν ΔΕΝ είμαστε "πρότυπα οδηγών" :D

:biritses
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”