6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από Tassos »

MacPap,

Ενα ζήτημα που εμπλέκεται στην εφαρμογή του ΚΟΚ είναι ότι και ο σχεδιασμός δρόμων, η σηματοδότηση και οι σπάνιοι και για λάθος λόγο έλεγχοι καθιστούν την τήρηση του ΚΟΚ ασύμφορη ή έστω μη ελκυστική. Οπως λέει και ο Μάρκαρης ο γνωστός αστυνομικός συγγραφέας στην Ελλάδα η παρανομία αποδίδει.

Αρα ακόμα κι αν κάποιος μαθαίνει να ακολουθεί τον ΚΟΚ σύντομα βλέπει πόσο πιο εύκολη είναι η ζωή του αν παρκάρει κάπου παράνομα "για δυο λεπτά" αντί να ψάχνει να βρει χώρο χιλιόμετρα μακριά.

Τάσος


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:MacPap,

Ενα ζήτημα που εμπλέκεται στην εφαρμογή του ΚΟΚ είναι ότι και ο σχεδιασμός δρόμων, η σηματοδότηση και οι σπάνιοι και για λάθος λόγο έλεγχοι καθιστούν την τήρηση του ΚΟΚ ασύμφορη ή έστω μη ελκυστική. Οπως λέει και ο Μάρκαρης ο γνωστός αστυνομικός συγγραφέας στην Ελλάδα η παρανομία αποδίδει.

Αρα ακόμα κι αν κάποιος μαθαίνει να ακολουθεί τον ΚΟΚ σύντομα βλέπει πόσο πιο εύκολη είναι η ζωή του αν παρκάρει κάπου παράνομα "για δυο λεπτά" αντί να ψάχνει να βρει χώρο χιλιόμετρα μακριά.

Τάσος
Τέλειοι δὲν μποροῦμε νὰ εἴμαστε. Ἀν εἶσαι ἐν γένει σωστὸς καὶ μιὰ φορὰ παρκάρεις παρανόμως "γιὰ δυὸ λεπτὰ" τὸ δέχομαι. Ἄλλωστε οὐδεὶς εἶναι ἀναμάρτητος. Ἀλλὰ ἀν κάθε μέρα παρκάρεις ὅπου βολέψει "γιὰ δυὸ λεπτὰ" θὰ εἶσαι ὄνος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Tassos έγραψε:...Ενα ζήτημα που εμπλέκεται στην εφαρμογή του ΚΟΚ είναι ότι και ο σχεδιασμός δρόμων, η σηματοδότηση και οι σπάνιοι και για λάθος λόγο έλεγχοι καθιστούν την τήρηση του ΚΟΚ ασύμφορη ή έστω μη ελκυστική.
Η εφαρμογή του ΚΟΚ δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τον σχεδιασμό των δρόμων ή την σηματοδότηση (με ελάχιστες εξαιρέσεις, βλέπε άρθρα ultimo_ ;) ). Τι θα πει ασύμφορη και μη ελκυστική τήρηση του ΚΟΚ? Από πότε ένας κώδικας πρέπει να είναι ελκυστικός και συμφέρων για να τηρηθεί?
Tassos έγραψε:...Αρα ακόμα κι αν κάποιος μαθαίνει να ακολουθεί τον ΚΟΚ σύντομα βλέπει πόσο πιο εύκολη είναι η ζωή του αν παρκάρει κάπου παράνομα "για δυο λεπτά" αντί να ψάχνει να βρει χώρο χιλιόμετρα μακριά..
Αυτό που, ακριβώς με πολύ γλαφυρό τρόπο, περιγράφεις εδώ, ως νοοτροπία μας έχει φέρει στα χάλια που είμαστε σε κάθε έκφραση της ζωής μας. Δεν κοιτάμε τι είναι το σωστό και το πρέπον προκειμένου να είμαστε δίκαιοι απέναντι στους συμπολίτες μας, αλλά το τι μας βολεύει την δεδομένη στιγμή. Γιατί πρέπει δηλαδή να περιμένει κάποιος κάποιον που τον βολεύει να είναι διπλοπαρκαρισμένος για αν αγοράσει τσιγάρα? Αυτός που περιμένει δεν έχει δουλειά από την οποία ο άλλος για την βόλεψή του καθυστερεί?

Με ποιο δικαίωμα ένας που οδηγεί παπάκι που κάνει delivery μπαίνει ανάποδα σε ένα μονόδρομο "για δύο λεπτά" επειδή τον βολεύει?

ΟΧΙ φίλε Tassos. Οσο δεν δεχόμαστε πως πρέπει να τηρούμε όλοι τον ΚΟΚ απαρέγκλιτα και χωρίς εξαιρέσεις, θα συνεχίσουμε να πεθαίνουμε βλακωδώς στους δρόμους και θα φερόμαστε ως γαϊδούρια στους συνοδηγούς που μοιράζονται μαζί μας τις δημόσιες οδούς.
Haridimos έγραψε:Ἀν εἶσαι ἐν γένει σωστὸς καὶ μιὰ φορὰ παρκάρεις παρανόμως "γιὰ δυὸ λεπτὰ" τὸ δέχομαι.
Εγώ δεν το δέχομαι τι θα πει "ἐν γένει σωστὸς"? Είναι σαν να λέμε "ἐν γένει" νόμιμος αλλά ενίοτε δολοφόνος αλλά "γιὰ δυὸ λεπτὰ". Ποιος ορίζει πότε είναι τα δύο λεπτά που κάποιος μπορεί να κλίσει μια ράμπα για ανάπηρους?
Haridimos έγραψε:Ἄλλωστε οὐδεὶς εἶναι ἀναμάρτητος. Ἀλλὰ ἀν κάθε μέρα παρκάρεις ὅπου βολέψει "γιὰ δυὸ λεπτὰ" θὰ εἶσαι ὄνος.
Το ουδεὶς αναμάρτητος σηκώνει πολύ νερό... Δηλαδή επειδή ουδείς αναμάρτητος είναι σωστό μια στις τόσες επειδή με βολεύει να περνάω με κόκκινο?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
DELPIERO1981
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 05 Φεβ 2011, 17:48
Τοποθεσία: ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από DELPIERO1981 »

Για άλλη μια φορά ο μακπαπ με κάλυψε ΠΛΗΡΩΣ.
΄
Μόνο όταν μάθουμε να τηρούμε απαρέγκλητα τον ΚΟΚ, θα δούμε προόδους στο θέμα της οδικής ασφάλειας.
Φοβάσαι το πέταλο του Μαλλιακού π.χ.; Μην προσπερνάς στη διπλή διαχωριστική γραμμή και τήρησε το όριο ταχύτητας (80 είναι νομίζω). Τι ποιο απλό απ' αυτό;

Θες να πας με ασφάλεια στην Ε.Ο.; Τήρησε το όριο των 120.

Άμα δεν κάνουμε και εμείς κάτι να αλλάξει όλη αυτή η κατάσταση, θα θρηνούμε θύματα για πάντα...

Δυστυχώς, αυτοί που τηρούν τον Κ.Ο.Κ. είναι είδος υπό εξαφάνιση. Και το χειρότερο, ακούνε τα σχολιανά τους από τους οδηγάρες που λένε ότι έχουν πείρα στο τιμόνι κλπ κλπ...
ΝΑ ΠΛΗΡΏΣΩ ΔΙΌΔΙΑ;... ΤΟ ΆΛΛΟ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΌ ΤΟ ΞΈΡΕΙΣ;
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από UltiMo_ »

DELPIERO1981 έγραψε:Φοβάσαι το πέταλο του Μαλλιακού π.χ.; Μην προσπερνάς στη διπλή διαχωριστική γραμμή και τήρησε το όριο ταχύτητας (80 είναι νομίζω). Τι ποιο απλό απ' αυτό;

Θες να πας με ασφάλεια στην Ε.Ο.; Τήρησε το όριο των 120.
Ακριβώς. Έχουμε καταντήσει να πάμε με 150 αλλα να "φοβόμαστε μην έρθει απο απέναντι κάποιος τρελός"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Πόσο σωστό αυτό που είπες ultimo_
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από grigoris »

Γιάννη όταν ανέβαινες βόλο απο πάτρα με εκείνο το μπρικάκι με πόσο πήγαινες αλήθεια?
Γτ όπως έχω ξαναπεί καλά τα λέμε αλλα στην πράξη αστο.Γτ εγώ μόνο με 80 δεν πήγαινα ούτε μαλιακό ούτε στυλίδα ούτε πουθενά.

Δεν χρειάζεται να πας με 80 για να είσαι ασφαλής.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

grigoris έγραψε:...Γτ εγώ μόνο με 80 δεν πήγαινα ούτε μαλιακό ούτε στυλίδα ούτε πουθενά....Δεν χρειάζεται να πας με 80 για να είσαι ασφαλής.
Αυτός είναι όμως ο λόγος φίλε μου που σκοτωνόμαστε. Ότι δηλαδή ο καθένας κάνει ότι νομίζει σωστό. Με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ένα μέτρο σε τίποτε.

Αλλά ο ΚΟΚ δεν αναφέρεται μόνο στην τήρηση των ορίων ταχύτητας στις εθνικές οδούς....

Αναφέρεται και σε εκατοντάδες άλλα πράγματα που επίσης δεν τα σέβονται στην πλειονότητά τους οι οδηγοί.

Μην κολλάμε λοιπόν μόνο στον σεβασμό των ορίων ταχύτητας στις εθνικές οδούς και με αυτό ως αφορμή να απαξιώνουμε και να απορρίπτουμε όλο τον ΚΟΚ.

Επαναλαμβάνω τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται σε αστικές περιοχές και με ταχύτητες κάτω των 60 χλμ/ώρα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από grigoris »

Ο ΚΟΚ για μένα Κώστα δεν είναι στα χαρτιά.Βρέχει χιονίζει έχει καλό καιρό τα όρια ίδια.Τι να το κάνω?
Ξες ποιο είναι το θέμα για μένα?Να υπάρχει κρίση και να ξες να συμπεριφερθεις ανάλογα με τισ καταστάσεις που επικρατούν είτε σε επαρχιακό ειτε σε εθνικό δίκτυο.

ΚΟΚ και πράσινα άλογα.Έχει καταντήσει καθαρά εισπρακτικό μέτρο.Έχεις δει κανέναν να γράφει σε περιοχές με όριο 60?Εγώ σπάνια.

Τη στήνουν μόνιμα πριν την τρίπολη με XR που έχεις 14 χλμ ευθεία.
Όλα για το money φίλε.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: 6 λόγοι που είμαστε κακοί οδηγοί

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε μου το τι κάνουν αυτοί εμένα λίγο με ενδιαφέρει (σχετικά με το παρόν θέμα βέβαια) διότι αυτοί δεν θα σκοτωθούν εγώ θα σκοτωθώ επειδή κάποιος αποφάσισε να κάνει ότι αυτός θεωρεί σωστό στον δρόμο...

Εμένα μου είναι αδιάφορο αν υπάρχει τροχονόμος ή όχι για να σεβαστώ τον ΚΟΚ, διότι έτσι σέβομαι τους άλλυ χρήστες του δρόμου, κάνοντάς με (όπως έχω πει ούτε και εγώ ξέρω πόσες φορές) προβλέψιμο...

Αν όλοι έκαναν αυτό που ευαγγελίζεσαι ως ορθό, δηλαδή να οδηγούμε όλοι με γνώμονα την προσωπική μας εμπειρία και εκτίμηση του αν πρέπει να τηρήσουμε τον ΚΟΚ σε μια δεδομένη στιγμή ή όχι τότε θα επικρατούσε ένα τρελοκομείο. Ειδικά στις πόλεις.

Και ξαναλέω ο ΚΟΚ ΔΕΝ είναι μόνο όρια ταχύτητας. Ο ΚΟΚ είναι ένας κώδικας επικοινωνίας μεταξύ όλων αυτών που χρησιμοποιούν τους δρόμους. Διότι όλοι δεν είναι σαν και εσένα που κατά την άποψή σου ξέρεις τι πρέπει να κάνεις. Οι περισσότεροι (και συνήθως αυτοί που δεν σέβονται τίποτε) δεν αντιλαμβάνονται καν το πρόβλημα που δημιουργούν παρκάροντας ας πούμε σε διπλή γραμμή ή αγνοούν πως το αυτοκίνητό τους διαθέτει φλας...

Οι ξένοι δεν είναι ηλίθιοι που τον σέβονται... Απόδειξη είναι ο αριθμός ατυχημάτων που έχουν... Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους περισσότερους εξ ημών. ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”