Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από Tassos »

Αντε γιατι το παρακάναμε με τα πολιτικά και τα εθνικά.

Μιλώντας με μια Αμερικανίδα, από το Seattle, μου είπε ότι στις ΗΠΑ, δεν ξέρω για ποιες πολιτείες, υπάρχει δυνατότητα να τοποθετήσει κάποιος ένα μηχάνημα που παρακολουθεί την οδήγηση πχ αν υπερβαίνει το όριο ταχύτητας. Εάν οδηγεί προσεκτικά ανάβει ένα πράσινο λαμπάκι εάν ξεφεύγει λίγο ένα πορτοκαλί και εάν έχει ξεφύγει τελείως ένα κόκκινο. Τα δεδομένα καταγράφονται και χρησιμοποιούνται από την ασφαλιστική εταιρεία για να προσαρμόσει τα διόδια.

Δε θυμάμαι αν ο καλός οδηγός έχει μειωμένο συντελεστή (0,χχ) ή ο κακός κατευθείαν θετικό.

Αναρωτιέμαι πως θα ήταν τόσο το δικό μου οδήγημα όσο και ο εθνικός μέσος όρος.

Τάσος


UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το πόσο προσεκτικός είσαι δεν νομίζω να μπορεί να το καταλάβει κανένας αισθητήρας και κανένας υπολογιστής.
Μήπως εννοούσε το economy που ανάβει πράσινο και κόκκινο?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από MacPap »

Πως δεν μπορεί να γίνει. Αν καταγράφεις ταχύτητες αν καταγράφεις πόσο απότομα φρενάρεις αν ανάβεις φλας πριν στρίψεις κλπ κλπ κλπ και όλα αυτά συνδυασμένα με ένα GPS, φυσικά και γίνεται...

Ασε που αργά η γρήγορα κάποιας μορφής τέτοιο σύστημα θα εγκατασταθεί στα αυτοκίνητα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από Tassos »

Οχι ήταν αμιγώς οδηγική συμπεριφορά για αυτό και το προτείνουν οι ασφαλιστικές στις ΗΠΑ ιδιαίτερα στους νέους οδηγούς.

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από MacPap »

Τότε define οδηγική συμπεριφορά...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Βιάστηκα πριν να μιλήσω. Θυμήθηκα οτι είχα δει ένα σύστημα σε κάτι φορτηγά μεγάλων αποστάσεων. νομίζω οτι ήταν scania. είχε ένα σύστημα που βαθμολογούσε την οδήγησή σου. σωστό κατέβασμα πριν την ανηφόρα, σωστό φρενάρισμα όταν πεταχτεί κάποιος μπροστά σου, οικονομική οδήγηση κτλ κτλ και στο τέλος του ταξιδιού σου έδειχνε με βαθμολογία αν είσαι καλός οδηγός ή όχι. θα προσπαθήσω να το βρώ σε βίντεο

το βρήκα. Βέβαια δεν είναι τόσο έξυπνο ωστε να δει αν είσαι "προσεκτικός" ή αν "ανάβεις φλας" ή διάφορες παρανομίες. Έχει να κάνει κυρίως με οικονομία.
Δείτε το όλο, είναι μικρό και αξίζει..

W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από Tassos »

Θα ρωτήσω και θα σας πω.

Τάσος
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από leftergr »

Μήπως θα ήταν χρήσιμο ένα σύστημα στο στύλ του ''μαύρου κουτιού '' ( που κανονικά είναι πορτοκαλί :lol: ) που υπάρχει στα αεροπλάνα , να υπήρχε και στα αυτοκίνητα ; Να καταγράφει τα πάντα που συμβαίνουν μέσα στο αυτοκίνητο , και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περίπτωση ατυχήματος έτσι ώστε να εξακριβώνονται τα ακριβή αίτια χωρίς πολλές εικασίες ;

Εδώ έφτιαξαν σύστημα που παρκάρει μόνο του το αυτοκίνητο , δεν μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο ;

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από erling »

Παρεμπιπτόντως το λένε μαύρο κουτί γιατί γράφει γεγονότα που συνέβησαν χωρίς να εξηγεί γιατί συνέβησαν.
Υπάρχει ολόκληρη θεωρία περί black box (google it)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος erling την 08 Νοέμ 2011, 18:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Καταγραφέας δεδομένων οδήγησης

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ δεν το βρίσκω κακό σαν ιδέα πάντως πορτοκαλί, μαύρο ή παρδαλό...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”