Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

"Από πότε απαγορεύεται να οδηγείς στην δεξιά λωρίδα με 90km/h?"

Χθες όπως και πολλοί άλλοι αποφάσισα να φύγω για πρωτομαγιά ώστε να την περάσω με τους δικούς μου. Επειδή δεν μου αρέσει να τρέχω και για λόγους οικονομίας κινούμαι πάντα στη δεξιά λωρίδα ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΗ ΛΕΑ για όσους ξέρουν...

Εικόνα

τι είναι με 90-100 χιλιόμετρα. Το τι έζησα δεν περιγράφεται βέβαια. Πόσοι μου άναψαν τα φώτα να πάω που? Να τρέξω? Δεν γουστάρω ρε φίλε! Να πέσω έξω από το δρόμο επειδή εσύ θες να τρέξεις? Και στην τελική προσπέρασέ με από ΑΡΙΣΤΕΡΑ. Αντί αυτού πολλοί με πέρασαν μέσα από τη ΛΕΑ άλλοι πήγαν να πέσουν πάνω μου και φυσικά οι πιο βιαστικοί προσπάθησαν να τρακάρουν αυτούς που πήγαιναν στην άριστερή λωρίδα και φυσικά με έβριζαν επειδή δεν ήθελα να τρέξω!!! Από πότε ρε παιδιά απαγορεύεται να πηγαίνεις με 100 χλμ στην δεξιά λωρίδα??? Κάτι τέτοιες ώρες λυπάμαι πραγματικά που είμαι Έλληνας. Πότε θα αποκτήσουμε επιτέλους παιδεία?"

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Σάββατο, 01 Μαΐου 2010
troktiko.blogspot.com/2010/05/90k


Εἶναι ἀκατανόητη ἡ στάση μερικῶν. Ὑποτίθεται ὄτι κινούμαστε στὴν δεξιὰ λωρίδα, βγαίνουμε ἀριστερότερα γιὰ νὰ προσπεράσουμε καὶ ἐπιστρέφουμε δεξιά. Ὑποτίθεται ὄτι ὅποιος δὲν θέλει νὰ τρέξει κάθεται δεξιά. Παρ'ὄλα αὐτὰ μοὺ ἔχει τύχει νὰ μοὺ παίξουν φώτα στὴν δεξιὰ λωρίδα.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από enias »

Στους αυτοκινητοδρόμους ενίοτε υπάρχει ελάχιστο όριο ταχύτητας και το υποδηλώνει η μπλέ στρογγυλή πινακίδα μέσα στην μεγαλύτερη πράσινη, και μάλιστα η ταμπέλα δείχνει ενα ελάχιστο όριο για την κάθε λωρίδα. Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υπάρχει όριο για την δεξιά λωρίδα ενω και στις άλλες τα όρια είναι αυτα που στην Ελλαδα θα χαρακτηριζόνταν ως "ηλίθια" και "απαράδεκτα"
Εικόνα
Αινείας
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από xrisa »

Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό να τρέχουμε σύμφωνα με τα όρια, πχ στην ΕΟ όταν το όριο είναι 120k/h, το να κινηθούμε όμως με 60k/h το θεωρώ εξ' ίσου επικίνδυνο με το τα κινούμαι με 160k/h
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από MacPap »

"Haridimos" έγραψε:
"...Ὑποτίθεται ὄτι ὅποιος δὲν θέλει νὰ τρέξει κάθεται δεξιά..."
"enias" έγραψε:
"Στους αυτοκινητοδρόμους ενίοτε υπάρχει ελάχιστο όριο ταχύτητας και το υποδηλώνει η μπλέ στρογγυλή πινακίδα… … Στο συγκεκριμένο παράδειγμα δεν υπάρχει όριο για την δεξιά λωρίδα..."
"xrisa" έγραψε:
"...Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό να τρέχουμε σύμφωνα με τα όρια, πχ στην ΕΟ όταν το όριο είναι 120k/h, το να κινηθούμε όμως με 60k/h το θεωρώ εξ' ίσου επικίνδυνο με το τα κινούμαι με 160k/h..."

Υπάρχει και ελάχιστο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα, όπως και στο εξωτερικό. Μόνο που εκεί ειναι 70 χλμ την ώρα.

Άρθρo 20
Όρια ταχύτητας
12. ...Σε αυτόν που οδηγεί με ταχύτητα κατώτερη του ελάχιστου επιτρεπόμενου ορίου ταχύτητας, καθώς και ... επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο...

Άρθρo 29
Kίνηση oχημάτων σε αυτoκινητόδρoμoυς, oδoύς ταχείας κυκλoφoρίας και σήραγγες
1. Στoυς αυτoκινητόδρoμoυς και στις oδoύς ταχείας κυκλoφoρίας, oι oπoίες διακρίνoνται από τις ειδικές πινακίδες σήμανσης και στις oδoύς εισόδoυ και εξόδoυ εξ αυτών, απαγoρεύεται η κυκλoφoρία πεζών, εφίππων, ζώων, πoδηλάτων, ζωηλάτων oχημάτων και γενικά oχημάτων τα oπoία δεν κινoύνται με κινητήρα, ως και μηχανoκίνητων oχημάτων τα oπoία εξ υπoλoγισμoύ ή εκ κατασκευής ή εξ άλλης αιτίας δεν μπoρoύν να αναπτύξoυν σε oριζόντια oδό ταχύτητα μεγαλύτερη των 50 χιλιoμέτρων την ώρα.

Πρόστιμο = 200 Ευρά, Αφαίρεση Διπλώματος, Αδειας Κυκλοφορίας & Πινακίδων για 20 μέρες καθώς και 5 πόντοι.

Γεγονός είναι ένα ότι δεν μπορεί κανείς να επιβάλει σε κάποιον να κινείται ταχύτερα από το προβλεπόμενο από τον νόμο δηλαδή δεν μπορεί κανείς να επιβάλει ή να αναγκάσει κάποιον να παραβεί τον νόμο.

Τα συμπεράσματα δικά σας...

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

xrisa έγραψε:Δεν νομίζω να είναι υποχρεωτικό να τρέχουμε σύμφωνα με τα όρια, πχ στην ΕΟ όταν το όριο είναι 120k/h,
Δηλαδὴ;
xrisa έγραψε:το να κινηθούμε όμως με 60k/h το θεωρώ εξ' ίσου επικίνδυνο με το τα κινούμαι με 160k/h
Καλῶς ἤ κακῶς (κατὰ τὴν ἄποψή μου κακῶς) ἡ κατώτατη ἐπιτρεπτὴ ταχύτητα σὲ αὐτοκινητόδρομο καὶ ὀδὸ ταχείας κυκλοφορίας εἶναι μόλις 50χ.α.ω.. Τὸ νὰ πιάσει κάποιος τὴν δεξιὰ λωρίδα καὶ νὰ πηγαίνει μὲ 60χ.α.ω. εἶναι νόμιμο.

Τὴν ταχύτητα τῶν 60χ.α.ω. στὴν δεξιὰ λωρίδα τῆν θεωρεῖς ἐπικίνδυνη;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Υπάρχει και ελάχιστο όριο ταχύτητας στην Ελλάδα, όπως και στο εξωτερικό. Μόνο που εκεί ειναι 70 χλμ την ώρα.
Στὴν Γερμανία εἶναι 80χ.α.ω..
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από xrisa »

Haridimos έγραψε:
Τὴν ταχύτητα τῶν 60χ.α.ω. στὴν δεξιὰ λωρίδα τῆν θεωρεῖς ἐπικίνδυνη;
Εξαρτάται, πιστεύω στην ΕΟ και σε κανονικές συνθήκες κυκλοφορίας ίσως να μην είναι με δεδομένο ότι οι δρόμοι μας, είναι με δυο λωρίδες κυκλοφορίας, αν εξαιρέσω το κομμάτι Θεσσαλονίκη - Κατερίνη που έχει τρεις, από εκεί και πέρα αν ένα όχημα έχει 60k/h σε δυο λωρίδες με μέση ταχύτητα οχημάτων τα 100k/h έχει σχεδόν την διπλάσια ταχύτητα, νομίζω ότι αυτό θα δημιουργούσε προβλήματα στους άλλους οδηγούς της λωρίδας του.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἀν κατάλαβα καλὰ σὲ δρόμο μὲ δύο λωρίδες θεωρεῖς ἐπικίνδυνο νὰ κινεῖται κάποιος δεξιὰ μὲ 60χ.α.ω.. Γιὰ ποιὸ λόγο; Ἐπειδῆ οἱ κινούμενοι ἐπὶ τῆς ἀριστερῆς λωρίδας κινοῦνται μὲ 100χ.α.ω.;

Ἀπὸ τὴν στιγμὴ ποῦ ὁ καθένας κινεῖται στὴν λωρίδα του πῶς προκαλεῖται ὁ κίνδνυνος;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από xrisa »

Δεν νομίζω να κινούνται όλοι με 60k/h, δεν αναφέρομαι με δύσκολες καιρικές συνθήκες, πχ βροχή,χιόνι, μιλώ για τις φυσιολογικές συνθήκες κίνησης, τα αυτοκίνητα που ακολουθούν στην δεξιά λωρίδα θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Υποχρεούσαι να τρέχεις;

Δημοσίευση από rasPUTIN »

xrisa έγραψε:Δεν νομίζω να κινούνται όλοι με 60k/h, δεν αναφέρομαι με δύσκολες καιρικές συνθήκες, πχ βροχή,χιόνι, μιλώ για τις φυσιολογικές συνθήκες κίνησης,
Γιὰ φυσιολογικὲς συνθῆκες μιλάμε, τὴν βροχὴ καὶ τὸ χιόνι ἀς τὰ ἀφήσουμε γιὰ ἄλλη συζήτηση.
xrisa έγραψε: τα αυτοκίνητα που ακολουθούν στην δεξιά λωρίδα θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα.
Ἀρχικὰ ἔγραψες γιὰ κἰνδυνο ἐνῶ στὰ τελευταάι 2 μηνύματα γράφεις γιὰ πρόβλημα.
Τὸ νὰ θέλει νὰ τρέξει κάποιος καὶ νὰ μὴν μπορεῖ εἶναι δυσάρεστο. Ὁ κινούμενος στὴν δεξιὰ λωρίδα μὲ 60χ.α.ω. ἐξασκεῖ νόμιμο δικαίωμα (ὑπὸ τὴν προϋπόθεση ὄτι δὲν παραβιάζει ἀνώτατο ὄριο ταχύτητας).

Θεωρῶ ἀναγκαία μιὰ τροποποίηση τοῦ ΚΟΚ ὤστε ἡ ἐλάχιστη ταχύτητα σὲ αὐτοκινητόδρομο καὶ ὀδὸ ταχείας κυκλοφορίας νὰ εἶναι 70-80 χ.α.ω. ἀντὶ τῶν 50. Εἶναι δρόμοι κατασκευασμένοι γιὰ μεγαλύτερες ταχύτητες.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”