Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από Tassos »

Ανάμεσα στις υποχρεώσεις μας σαν οδηγοί είναι να διευκολύνουμε τα οχήματα ανάγκης. Από την άλλη πλευρά παραμένουμε υπεύθυνοι για ατυχήματα που θα προκαλέσουμε καθώς κάνουμε ελιγμούς για να δημιουργήσουμε χώρο.

Το - οδηγικό - ζήτημα που θέλω να βάλω εδώ είναι εάν διευκολύνουμε όλα τα οχήματα και πόσο ρίσκο είμαστε διατεθειμένοι να αναλάβουμε για το λόγο αυτό; Υποθέτω ΕΚΑΒ και Πυροσβεστική είναι πολύ ψιλά στην προτεραιότητα μας - την προηγούμενη βδομάδα ανέβηκα σε πεζοδρόμιο για να αφήσω ένα όχημα της πυροσβεστικής να περάσει - αλλά κάνουμε το ίδιο και για περιπολικά ή ιδιωτικά ασθενοφόρα;

Τάσος


grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από grigoris »

Για όλα.Εμένα προσωπικά μ έχει τύχει να με ακολουθεί αυτοκίνητο το οποίο ερχόταν σφεντόνα και με την κόρνα κολλημένη.Πάλι έκανα άκρη γτ μπορεί να είχε κάποιον μέσα που να χρειαζόταν άμεση βοήθεια.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Και αν έχεις λωφορείο και είσαι σε δρόμο με παρκαρισμένα αριστερά δεξιά τι κάνεις? (εκτός απο το να ρίχνεις καντήλια σε όσους πάρκάρανε εκεί πάνω και στη τροχαία που δεν τους γράφει)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από Tassos »

UltiMo_,

Απλά συνέχισε να οδηγείς μέχρι να βρεις χώρο. Το ζήτημα είναι να μη κάνουμε ατύχημα προσπαθώντας να δώσουμε προτεραιότητα.

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από MacPap »

grigoris έγραψε:Για όλα.Εμένα προσωπικά μ έχει τύχει να με ακολουθεί αυτοκίνητο το οποίο ερχόταν σφεντόνα και με την κόρνα κολλημένη.Πάλι έκανα άκρη γτ μπορεί να είχε κάποιον μέσα που να χρειαζόταν άμεση βοήθεια.
Συμφωνώ απόλυτα με τον προγράψαντα....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Προτεραιότητα οχημάτων ανάγκης

Δημοσίευση από leftergr »

Για όλα αυτά τα οχήματα , πάντα στην άκρη . Μου έχει τύχει να στρίψω σε δρόμο που δεν ήθελα , γιατί δεν χωρόυσα να πάω στην άκρη για να περάσει . Πάντα βέβαια με προσοχή , όχι εκεί που πάμε να κάνουμε καλό , βρεθούμε και μπλεγμένοι .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”