Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από leftergr »

Εικόνα
Αυτό είναι το στύλ της μπάρας , ROPS ονομάζεται ( Roll Over Protective Structure )

Εικόνα
Και εδώ φαίνεται η δουλειά που κάνει .Εφόσον βέβαια ο χειριστής φοράει και την ζώνη ασφαλείας του .


Φιλικά Λευτέρης


Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω δει τρακτερ με καμπίνα, έχω δει και "κάμπριο". αυτή τη μπάρα δεν την έχω δει ποτέ μου.
Πάντως τρακτέρ, φορτηγάκια, "Αγροτικά", κτλ επειδή δεν είναι "αυτοκίνητα" δεν έχουν τις ίδιες προδιαγραφές ασφαλείας και δεν περνούν τα συγκεκριμένα τεστ των αυτοκινήτων πριν βγουνε στην παραγωγή.Τώρα τα κλαρκ, είναι άλλη περίπτωση. Αυτό το έχουν για να σε προστατεύουν απο πτώση αντικειμένων σε εργοτάξιο.

(Πολύ μου άρεσε η φράση "manual χειρισμού του τρακτέρ" :lol: :lol: Όπως επίσης και το seat belt :lol: :lol: :lol: )


Όσο για το αρχικό μου σχόλειο οτι η ηλιθιότητα σκοτώνει, εννοούσα οτι πρέπει να είσαι και λίγο ηλίθιος για να καταφέρεις να ανατρέψεις ένα όχημα που πάει με 20 χιλιόμετρα την ώρα.
Ο πατέρας μου, κάθε φορά που πηγαίναμε παλιά στο χωριό μου, μου έδειχνε σε ένα συγκεκριμένο σημείο: "σου έχω δείξει που έχω πέσει με το τρακτέρ"?
Τι είχε γίνει? Το τρακτέρ δεν είχε φώτα (γιατι να έχει άλλωστε). Ήταν γύρω στα 18 και δουλεύαν στο χωράφι. Αργήσανε για κάποιο λόγο όμως και τους πήρε η νύχτα. Ξέρετε πως όταν σουρουπώσει, νυχτώνει μέσα σε ελάχιστα λεπτά. Γυρνούσε λοιπον με το τρακτερ., βράδυ, χωρίς φώτα. Και είχε για βοήθεια, την αντανάκλαση του φεγγαριού, σέ ένα ρυάκι παράλληλα στο δρόμο. Σε κάποιο σημείο όμως, το ρυάκι, "φεύγει" απο το δρόμο. Αρχίζει να έχει κλίση προς τα δεξιά. Δεξιά το ρυάκι, δεξιά και το τρακτέρ, ανάποδα ο πατέρας μου. Φανταστείτε οτι απο ένα τόσο ηλίθιο λάθος παραλίγο να μην υπήρχε ούτε ο πατέρας μου, ούτε η αδερφή μου, και ποιον θα είχατε εσείς να σας ζαλίζει μέσα στα φόρουμ?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από leftergr »

Στα χωματουργικά μηχανήματα που γνωρίζω υπάρχουν 2 είδη καμπινών που μπορείς πχ να παραγείλεις ένα μηχάνημα . Καμπίνα τύπου ROPS ( Roll Over Protective Structure ) και FOPS ( Falling Object Protective Structure ) . Ο πρώτος τύπος έχει μια μπάρα και το πολύ ένα κάλυμα πάνω από το κεφάλι του χειριστή για τον ήλιο , που χρησιμεύει μόνο σε περίπτωση ανατροπής .

Εικόνα

Ο άλλος τύπος προστατεύει από αντικείμενα που μπορόυν να πέσουν πάνω στην καμπίνα , χώματα και πέτρες πχ .

Εικόνα

Η καμπίνα των κλαρκ , πληρή και τις 2 προδιαγραφές , μιας και δεν είναι και πολύ δύσκολο το να το τουμπάρεις το μηχάνημα , αν δεν ξέρεις να το χειρίζεσαι σωστά :D
Εικόνα

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...και ποιον θα είχατε εσείς να σας ζαλίζει μέσα στα φόρουμ?
Σωστά ο macpap μόνος του δεν φτάνει :lol:

Thx leftergr αν και τελικά τα έχω δει αυτά δεν είχα συνειδητοποιήσει για ποιο πράγμα μιλούσαμε...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4893
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ κατασκευαστὲς καὶ οἱ μηχανικοὶ εἶναι μ*λ*κες, δὲν ξέρουν. Οἱ δικοί μας οἱ ἀρχοντόβλαχοι ξέρουν καλύτερα. :evil: :evil: :evil:
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από Tassos »

"Ελα μωρέ σε μένα θα συμβεί; Εγώ προσέχω και είμαι εντάξει αυτά είναι για τους άλλους" Θυμίζει κάτι;


Τάσος
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από thanos »

leftergr έγραψε: Θέλω να πιστεύω όμως ότι ακόμα και μέσα στο manual χειρισμού του τρακτέρ , θα αναφέρει ρητά κάπου ότι σε περίπτωση πορείας στο δρόμο , η μπάρα θα πρέπει να είναι όρθια για να προστατεύει σε περίπτωση ανατροπής . Τώρα γιατί δεν το εφαρμόζουν οι χειριστές είναι άλλο θέμα ( εδώ ίσως κολλάει η λέξη ''ηλιθιότητα'' ) , πάντως από όσες ανατροπές τρακτέρ έχω δεί σε φώτο ή βίντεο , όπου υπήρχε θανάσιμος τραυματισμός χειριστή , η μπάρα πάντα σχεδόν είναι κάτω .
πιστεύεις καλέ μου Λευτέρη,
οτι υπάρχει Ελληνας αγρότης οδηγός τρακτέρ που διαβάζει το μάνουαλ χειρισμού του τρακτέρ;
:roll:
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από MacPap »

Εσύ thanos πιστεύεις πως γενικότερα υπάρχουν πολλοί οδηγοί που διαβάζουν το manual του αυτοκινούμενού τους?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από thanos »

και τι ειναι το αυτοκίνητο;
τηλεόραση η βίντεο για να διαβάζεις το μάνουαλ του; :mrgreen:

αφού πήραμε δίπλωμα για να οδηγάμε αυτοκίνητο,,,
οτι ηταν να διαβάσουμε το διαβάσαμε για τις γραπτές εξετάσεις του διπλώματος

και για πες,,, εσυ μάλλον που το έχεις διαβάσει, ποσο χρόνο χρειάζεται κανείς για να το διαβάσει από την 1η εως την τελευταία του σελίδα και να το κατανοήσει πλήρως...
σίγουρα όχι σε 1 μέρα!
;)
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Δεν σκοτώνει η ταχύτητα. Η ηλιθιότητα σκοτώνει

Δημοσίευση από MacPap »

Το δικό μου χρειάστηκε 1 ώρα. Αλλά έχω κάνει και 3 για μια Mercedes που είχε 10 τόνους καλούδια...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”