Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Κι ἀν ἡ πλησιέστερη πιάτσα Ταξὶ ἀπέχει 5 χιλιόμετρα ἀπὸ τὸ σπίτι μου τὶ πρέπει νὰ γίνει; Νὰ πληρώνω ταξὶ καὶ στὸ τέλος νὰ περπατάω 5 χιλιόμετρα;

Ἀλλὰ ἔστω ὄτι ἔχει πιάτσα στὰ 500 μέτρα. Ἀν ἔρχομαι ἀπὸ ΚΤΕΛ, λιμάνι, ἀεροδρόμιο φορτωμένος μὲ δύο βαλίτσες τὶ γίνεται; Μὲ ἀφήνει στὴν πιάτσα καὶ περαπάτω μισὸ χιλιόμετρο μὲ τὶς βαλίτσες ἢ μὲ ἀφήνει ἔξω ἀπὸ τὸ σπίτι μου;


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από Tassos »

Για το "Συχνές στάσεις" και εγώ απορώ. Με προειδοποιεί για να ανεχτώ την παρανομία του; Μου έχει τύχει να δω φορτηγάκι να σταματάει σε διπλή λωρίδα ακριβώς μπροστά σε κενή θέση. Θεωρώ ότι όσο η τροχαία δε κυνηγάει άγρια τη στάθμευση σε διπλά σειρά με ουσιαστικά μέτρα για όλους (επαγγελματίες και ιδιώτες) συμβάλλει στην επιδείνωση του κυκλοφοριακού! Και τα μέτρα θα είναι αποτρεπτικά γιατί το κέρδος (σε χρόνο και χρήμα) από την παράνομη ολιγόλεπτη στάθμευση είναι τεράστιο.

Για το ταξί τι να πει κανείς; Από τις σπάνιες περιπτώσεις που φταίει ο πελάτης και όχι ο οδηγός!

Πάντως σίγουρα το όλο ζήτημα μου θυμίζει αυτό που μάθαινα στην τρίτη Λυκείου: Η ελευθερία του ενός σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου.

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Για να μη παρεξηγηθώ αναφέρομαι στον ταρίφα που αντί να μπει μέσα στην εσοχή ενός πάρκινγκ 10-20 μέτρα ποιο κάτω και όχι για την πιάτσα που είναι 5 χλμ μακριά. Και το 90% των επιβατών δεν έχουν 4 βαλίτσες και δεν έρχονται από το αεροδρόμιο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δηλαδή το ταξί μπορεί να σε πάει μόνο στη κοντινότερη πιάτσα ή να ψάχνει γύρω γύρω απο το σπίτι σου μέχρι να βρει νόμιμη θέση στάθμευσης, να παρκάρει, να βγει ο επιβάτης, και μετά να φύγει. Ωραία τα λέτε. MacPap μήπως αν σε ενοχλούνε όλοι, ταξί, λεωφορεία, θα έπρεπε να σκεφτείς το ενδεχόμενο, να ξεκινάς 10 λεπτά νωρίτερα για τη δουλειά σου για να μη βιάζεσαι?
Tassos έγραψε:Μου έχει τύχει..
Σου έχει τύχει? Αυτό το βλέπω εγώ όλη μέρα και ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ! μου ρχετε να ανοίξω την πόρτα να τους πετάξω τον καφέ στα μούτρα. Βαριούνται να κάνουν μια όπισθεν αλλα απαιτούνε απο εμένα να κάνω ολόκληρη μανούβρα. Κοιτάνε με μια απάθεια και λένε "δε χωράς?"
MacPap έγραψε:Για να μη παρεξηγηθώ αναφέρομαι στον ταρίφα που αντί να μπει μέσα στην εσοχή ενός πάρκινγκ 10-20 μέτρα
Ελεος πια με αυτές τις εσοχές σου. Εμείς στο Βόλο δεν έχουμε. Πως να το κάνουμε δηλαδή. Και στο κάτω κάτω αν για κάποιον λόγο αναγκαστώ να πληρώσω 8 ευρώ στο ταξί, θέλω να με πάει ΣΠΙΤΙ μου. και όχι να με αφήσει σε κάποια "εσοχή". Θα ανάψει αλάρμ για 5 δευτερόλεπτα. Δεν είναι 5? θα είναι 10. Άντε να είναι 20. Τι έγινε δηλαδή? Θα σου ξυνίσει το γάλα?
Για τα φορτηγά που ξεφορτώνουν μέρα μεσημέρι συμφωνώ απολύτως. Αλλα μην μπερδεύεις το "κλείνω το δρόμο" με το "κάνω στάση 10 δευτερολέπτων αν είμαι ταξί ή αστικό λεωφορείο"
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 05 Νοέμ 2011, 02:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ΧΧΧ
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Πάλι κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια και διαστρέφεις τα λεγόμενα δεν πειράζει εγώ και σε αυτό το ποστ σε αγαπάω...

Εξάλλου εκεί που είσαι ήμουν και εκεί που είμαι θα έρθεις... Και όταν καταλάβεις πως ευγένεια είναι να μην κάνουμε στους άλλους αυτά που δεν θέλουμε να μας κάνουν και όταν καταλάβεις πως η ελευθερία σου σταματάει εκεί που αρχίζει η δική μου τα ξαναλέμε.

Πάντως μέχρι τότε ας τηρούμε τα του ΚΟΚ στον δρόμο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ξέχασα να αναφέρω πως δεν ανήκω στην ίδια "φάρα" με τους ταρίφες. Άρα και δεν έχω συμφέρον να τους υποστηρίξω. Αντιθέτως είναι ανταγωνιστές μου και τους μισώ εξίσου με τον MacPap. Αλλα αυτή είναι η δουλειά τους. Να σταματάν εκεί που θέλει ο πελάτης.
Επειδή στην εποχή μας είμαστε μονίμως βιαστικοί και αγχωμένοι δεν σημαίνει οτι πρέπει να μας ενοχλούν όλα. Ο ταξιτζής με τα αλαρμ, το αστικό που θέλει να ανοιχτεί για να πάρει μια στροφή, η σκουπιδιάρα που κλείνει το δρόμο για να μαζέψει τα σκουπίδια ΜΟΥ.
Κάντε λίγο υπομονή. Συνάνθρωπος και αδερφός σας είναι ο διπλανός σας, δεν είναι εχθρός να αρχίσουμε να βριζόμαστε με όλους. Και μένα με ενοχλούν αυτά, αλλά συνειδητοποιώ οτι ΕΓΩ είμαι ο αγχωμένος και ο παράλογα βιαστικός και πνίγω τα νεύρα μου.
Δεν μπορούμε να τους εξισώνουμε με τον βλάκα που διπλοπάρκαρε για να πάρει σουβλάκι και τον άθλιο που "γύρω γύρω θέσεις στάθμευσης, αυτός μπροστά στη πόρτα του διπλοπαρκαρισμένος".
Κυρίως εμένα με ενοχλεί η απάθεια και ο σταρχιδισμός του Έλληνα! Και ο ταρίφας με τον σκουπιδιάρη δεν είναι σταρχιδιστές. Απλά την δουλειά τους κάνουνε.. Ειρήνη ημίν!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Επιμένεις να μην μπορείς ή να μην θέλεις να καταλάβεις ένα απλό κατά τα άλλα πράγμα...

ΔΕΝ με ενοχλεί ο επαγγελματίας ή ο ιδιώτης που δεν μπορεί να κάνει αλλιώς (δεν έχει χώρο, έχει βλάβη κλπ) και κλείνει τον δρόμο.

ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ αυτός που μπορεί και δεν το κάνει. Και μου είναι αδιάφορο αν είναι ταρίφας λεωφορειατζής ή γύφτος ή ιδιώτης.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από erling »

Βρε σεις, σταματήστε να μαλώνεται επειδή κάποιοι δεν έχουν εφαρμόσει σωστά την νομοθεσία που καθορίζει τα σημεία στάσης-στάθμευσης.
Όταν καλείς ταξί, δεν περιμένεις επάνω στο σπίτι μέχρι να δεις αν έχει έρθει.
Είσαι κάτω και περιμένεις. Έτσι θα σταματήσει για 5". Αν έχεις βαλίτσες θα σταματήσει για 20".
Αυτό που μου την δίνει είναι η άγρα πελατών και το απότομο φρενάρισμα. Σε αυτό όμως δεν φταίει μόνο ο ταξιτζής αλλά και ο πελάτης.
Θυμάμαι πριν 4-5 χρόνια που οι ταξιτζήδες δεν σταματούσαν αν υπήρχε κοντά πιάτσα ταξί. Τώρα όμως δεν πα να είναι και στα 10μ. Αλάρμ και επιπίβαση. Ο αγώνας για επιβίωση? Δεν ξέρω. Ίσως.
Η αποβίβαση είναι λογικό και σωστό να είναι μπροστά στον προορισμό του πελάτη.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από leftergr »

erling έγραψε: Η αποβίβαση είναι λογικό και σωστό να είναι μπροστά στον προορισμό του πελάτη.
Αν στο ταξί μέσα , επιβάτης είναι κάποιος ηλικιωμένος ή καμιά μαμά ή μπαμπάς με παιδάκι ή κάποιος τέλος πάντων που χρειάζεται βοήθεια για να βγεί , τότε ΝΑΙ , να σταματήσει εκεί ακριβώς που θέλει ο πελάτης και ας κλείνει τον δρόμο ακόμα και για λεπτά .
Αλλά για οποιαδήποτε άλλο επιβάτη , μπορεί κάλλιστα να κάνει μερικά μέτρα παρακάτω και να σταματήσει και να μην εμποδίζει .

Και αναφέρομαι σε κραυγαλέες περιπτώσεις που κατά καιρούς έχω δεί στο δρόμο , που ενώ στα 5 μέτρα παρακάτω έχει χώρο να σταματήσει με την άνεσή του και να κάτσει και όση ώρα χρειαστεί , ο επαγγελματίας ταξιτζής αποφασίζει να σταματήσει διπλοπαρκαρισμένος καταλαμβάνοντας και όλη την λωρίδα μιας και αγχώνεται μην χτυπήσει την πόρτα ο πελάτης όπως θα βγεί . :twisted:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”