Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από erling »

Όλα είναι θέμα ελέγχου. Αφού κανέναν δεν τον ελέγχει κανένας, είναι λογικό να συμβαίνουν.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

:applause
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:
grigoris έγραψε:...Όχι γτ το θέλω αλλά όταν ο χώρος φόρτωσης -εκφόρτωσης το απαιτεί τι να κάνω?
Τουλάχιστον να κλείσεις τον δρόμο εκεί που μπορώ να φύγω χωρίς πρόβλημα και όχι 20 μέτρα πριν το φορτηγό μέσα σε μονόδρομο και να ζητήσεις συγνώμη όχι να το παίζεις και μάγκας από πάνω... ;)
Σὲ αὑτὸ θὰ συμφωνήσω.
Ἀρκεῖ ἔνα τρίποδο μὲ πινακίδα Ρ-7 καὶ ἐπιγραφὴ "Δρόμος προσωρινὰ κλειστὸς λόγω μετακομίσεως. Ζητοῦμε συγγνώμη γιὰ τὴν ταλαιπωρία" στὴν τελευταία διασταύρωση.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Ναι αλλά το πρόβλημα είναι πολλές φορές πως η τελευταία διασταύρωση δεν είναι η καλή διότι με τις μονοδρομήσεις μπορεί να πάθεις αυτό που έπαθα εγώ σήμερα που χρειάστηκε να κάνω γύρο όλη την Καστέλα ενώ αν είχαν βάλει το σήμα ένα τετράγωνο πιο πριν δεν θα είχα ταλαιπωρηθεί καθόλου... Οταν λοιπόν γίνεται αυτό πρέπει να σκέπτονται λίγο αν και αυτό μάλλον είναι πολυτέλεια σήμερα απ' ότι φαίνεται...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από athanatos »

UltiMo_ έγραψε:...Εμείς κλωτσάμε ένα κάδο για να μπει στη μέση του δρόμου, ...
Και μόλις τελειώσουμε, αφήνουμε τον κάδο μες τη μέση του δρόμου. :evil:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από leftergr »

Για μια μετακόμιση σπιτιού , που απαιτεί και πολύ χρόνο και πολύ κόπο , ίσως να δικαιολογούσα το κλείσιμο του δρόμου , εφόσον όμως έχουν μπεί οι κατάλληλες πινακίδες στις κατάλληλες θέσεις .

Για τον μεταφορέα όμως που για να παραδώσει μια κούτα τσιγάρα , ή πέντε γάλατα σε ένα περίπτερο , πρέπει να σταματήσει έξω ακριβώς από το περίπτερο κλείνοντας εντελώς τον δρόμο , τι γίνεται ; Ρε άνθρωπε , ένα κουτί που ζυγίζει 5 κιλά θα κουβαλήσεις . Δεν μπορείς να παρκάρεις κάπου σωστά το αμάξι και να κάνεις 5 βήματα με τα πόδια ;;;;; Αλλά μάλλον το αυτοκόλητο '' Προσοχή , συχνές στάσεις '' που είναι κολλημένο συνήθως από πίσω στο φορτηγό , σου δίνει το δικαίωμα να σταματάς όπου γουστάρεις ;;; :?:

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Στην περίπτωση των συχνών στάσεων όταν δεν έχει που να πάει άντε και δικαιολογείται αλλά όταν τους βλέπω να κλείνουν το δρόμο κάνοντας εκείνο το σήμα με τα δάκτυλα "μισό ρε φίλε" ενώ έχουν ολόκληρο χώρο να το βάλουν μέσα διότι συνήθως τα μαγαζιά έχουν βάλει εμπόδια για να έχουν ελεύθερο τον χώρο μπροστά από το μαγαζί (παράνομο και αυτό) ε τότε μου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι. Αυτός δηλαδή να κάνει τη δουλειά του. Εγώ να μην κάνω την δική μου? Εγώ για καφέ πάω μέρα μεσημέρι?

Οπως με τους ταξιτζίδες που ενώ 10 μέτρα ποιο κάτω μπορούν να αφήσουν την κούρσα χωρίς να δημιουργούν πρόβλημα, ΟΧΙ θα σταματήσουν μπροστά στην πόρτα και εσύ θα περιμένεις μέχρι

η κυρία πελάτης:

να ρωτήσει πόσο κάνει
να ανοίξει την τσάντα
να βγάλει το πορτοφόλι
να δει τι ψηλά έχει
να καταλάβει πως δεν έχει αρκετά
να ρωτήσει αν μπορεί να πληρώσει με κατοστάρικο
να της πει ο ταξιτζής οτι δεν έχει ρέστα
αυτή να ανακαλύψει πως έχει και εικοσάρικο κριμένο
να το βγάλει να του το δώσει
αυτός να ψάξει για ψιλά στο τασάκι
να καταλάβει πως δεν φτάνουν
να βγάλει τα χοντρά από το παντελόνι
να της δώσει τα ρέστα
αυτή να μαζέψει τις σακούλες της
να τις ξανά αφήσει γιατί η πόρτα δεν ανοίγει μόνη της
να την ανοίξει στην συνέχεια
να ξαναπάρει τις σακούλες
να βγει έξω
να τις αφήσει κάτω για να κλίσει την πόρτα
να ξαναπάρει τις σακούλες
να περάσει απέναντι τον δρόμο

και επιτέλους εσύ να φύγεις έχοντας μπροστά σου καθ' όλη την διάρκεια του show τα δάκτυλα του ταρίφα στη στάση "μισό ρε φίλε"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Οπως με τους ταξιτζίδες..
Άρθρο 34
Στάση και στάθμευση
13. Για τoν καθoρισμό στις κατoικημένες περιoχές των θέσεων στάσης, αφετηρίας ή στάθμευσης αστικών, υπεραστικών, ηλεκτρoκίνητων λεωφoρείων, τρoχιoδρoμικών oχημάτων ως και επιβατηγών αυτoκινήτων δημόσιας χρήσης (TAΧI-AΓOPAIΩN), επιτρέπεται παρέκκλιση από τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 τoυ άρθρoυ αυτoύ.

Δηλαδή κατ εξαίρεση επιτρέπονται αποκλείσεις αυτών των απαγορεύσεων: --->
3. H στάθμευση oχήματoς στo oδόστρωμα απαγoρεύεται και:
δ) Αν τo ελεύθερo μέρoς της oδoύ πoυ απoμένει είναι ανεπαρκές για την
κυκλoφoρία των oχημάτων.
ε) Παράπλευρα άλλoυ oχήματoς, σε στάση ή στάθμευση




Αν ήσουν ταξιτζής, θα μας έλεγες οτι κάνεις το σωστό και οτι οι ενοχλητικοί οι απο πίσω βιάζονται. Τώρα που είσαι εσύ "ο απο πίσω" βγάζεις τους ταξιτζήδες λάθος.
Η θα τηρούμε πιστά τον ΚΟΚ ή θα τον ερμηνεύουμε όπως μας βολεύει. Διάλεξε.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από MacPap »

Μου φένεται προς πρέπινα πας πάλι στο δημοτικό φίλε Ultimo_ εκτός και αν σήμερα δεν μαθαίνουν ελληνικά στα σχολεία.


]Άρθρο 34
Στάση και στάθμευση
13. Για τoν καθoρισμό στις κατoικημένες περιoχές των θέσεων στάσης, αφετηρίας ή στάθμευσης αστικών, υπεραστικών, ηλεκτρoκίνητων λεωφoρείων, τρoχιoδρoμικών oχημάτων ως και επιβατηγών αυτoκινήτων δημόσιας χρήσης (TAΧI-AΓOPAIΩN), επιτρέπεται παρέκκλιση από τις διατάξεις των παραγράφων 2 και 3 τoυ άρθρoυ αυτού.

Για το που θα καθορισθούν αυτές οι θέσεις αναφέρεται το άρθρο όχι στο να σταματάει το λεωφορείο και το ταξί όπου γουστάρει...

Και τέλος πάντων κουράστηκα αφού νομίζεις πως έχεις δίκιο συνέχισε εγώ δεν απαντώ πλέον για να αποδείξω το αυτονόητο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κλείνοντας το δρόμο για τη διευκόλυνση του επαγγελματία

Δημοσίευση από erling »

Για τα λεωφορεία τα καθορισμένα σημεία είναι όπου έχει σήμα στάσης.
Για τα ΤΑΞΙ μόνο στις πιάτσες.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”