Road rage

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Road rage

Δημοσίευση από leftergr »

MacPap έγραψε:Σημασία έχει πως είναι αδιανόητο να πλακώνεις στις μπουνιές κάποιον ή να βγάζεις το τσεκούρι και να τον κυνηγάς ότι και να σου είπε... Φώναξε την αστυνομία...
Αυτό θα πρέπει να το κάνεις , ακόμα και αν έχεις δίκιο , ακόμα και κα αν έχεις άδικο .

Χώρια που δεν νομίζω ότι κανένα δικαστήριο θα πειστέι με την δικαιολογία :
'' κ. Πρόεδρε , με τσάτισε επειδή κόρνανε παρατεταμένα ενώ δεν έφταιγα , και για αυτό τον πλάκωσα στις γρήγορες '' .

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν γνωρίζαμε την κατάληξη μια τέτοιας δίκης . :?:

Φιλικά Λευτέρης


Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

Μπορεί να τσατιστεί ο πρόεδρος και να αρχίσει στα χαστούκια τον κατηγορούμενο "μάγκα"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Road rage

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σήμερα είδα σκηνικό και έχοντας στο μυαλό μου το τόπικ απορούσα. τώρα αυτός είναι για φάπες ή δεν είναι?
Ανάβει το πράσινο και εγώ ήμουν το πεμπτο έκτο όχημα. περιμένουμε περιμένουμε, τίποτα. αρχίζουν δειλά δειλά οι κόρνες, λέω θα τον πήρε ο ύπνος. Τελικά πριν κουνηθούμε ανάβει κόκκινο. Περνάει η ώρα, ξανανάβει πράσινο. Πάλι τα ίδια. Κόρνες κακό, λέω και εγώ θα έμεινε, κάτι θα έγινε! Ξαφνικά έρχετε ένας κοντοπίθαρος τρέχοντας, μπαίνει στο αμάξι και φεύγει...

Το αμάξι ήταν άδειο χωρίς οδηγό :shock:

Τώρα τον πλακώνεις Ή δεν τον πλακώνεις?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από grigoris »

Κώστα παρουσιάζεις μία κατάσταση ιδάνικη.Να φωναξουμε αστυνομία κλπ.Όχι ότι έχεις άδικο ρε φίλε και ούτε προσπαθώ να δικαιολογήσω τα αδικαιολόγητα αλλά λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
leftergr
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2010, 17:30
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Road rage

Δημοσίευση από leftergr »

Το θέμα είναι ότι δεν γίνεται να παίρνεις τον νόμο στα χέρια σου . Αλλιώς θα καταντήσουμε όλοι Judge Dredd : αστυνομικός - δικαστής και εκτελεστής της απόφασης . Εκτός βέβαια και αν επιθυμούμε να ζούμε σε ζούγκλα , όπου ο ισχυρότερος ''τρώει'' τον αδύναμο .

Φιλικά Λευτέρης
Η μελωδία της Ευτυχίας Carrera GT revs, LOUD & EVIL Black Porsche Carrera GT taking off!
Honk if you’ve never seen an Uzi fired from a car window .
God must love stupid people, he made so many.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

grigoris έγραψε:...αλλά λίγο ρεαλισμός δεν βλάπτει.
Φίλε μου δεν αντιλέγω πως θέλει νεύρα όταν φωνάζεις τα "Οργανα της Τάξεως". Αλλά πιστεύω πως πρέπει κάποτε να αρχίσουμε να τους σπάμε τα νεύρα μέχρι να αρχίσουν να αντιδρούν. Όταν θα ξέρουν πως εγώ που πείρα δεν θα το ξεχάσω και θα παίρνω τηλέφωνο μέχρι να έρθουν και αν δεν έρθουν θα κάνω αναφορά στον διοικητή τους θα αρχίσουν να έρχονται.

Και αν αυτό φαντάζει να εμπίπτει στην κατηγορία "σιγά μην ιδρώσει το αυτί τους" σε πληροφορώ πως αν γίνουμε πολλοί με αυτή την νοοτροπία σάουνα θα γίνει το αυτί τους.

Εινα θέμα όγκου όσοι περισσότεροι τόσο περισσότερο θα αντιδρούν. Αλλα για να γίνουμε πολλοί πρέπει ο καθένας μας να βάλει το λιθαράκι του...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από rasPUTIN »

leftergr έγραψε:Επειδή το topic αφορά το road rage , θα σχολιάσω μόνο την συμπεριφορά του επαγγελματία για το ξύλο , και όχι για το γεγονός ότι ενώ έβλεπε τα άλλα αυτοκίνητα να έχουν κολλήσει , αυτός προτίμησε να περάσει ( έστω και με πράσινο ) και να κόψει την κυκλοφορία για το άλλο ρεύμα .
Ὑπάρχει ὅμως κι ἄλλη περίπτωση. Νὰ ἦταν ὀ δρόμος ἄδειος, νὰ ξεκίνησε ὁ πρῶτος, ὁ νταλικιέρης βλέποντας τὸν δρόμο ἄδειο ξεκίνησε κι αὑτὸς ἀλλὰ τοῦ πρώτου τοῦ ἔσβησε ὀ κινητήρας καὶ δὲν κατάφερε νὰ τὸν ξεκινήσει γρήγορα.

Ἴσως στὴν περίπτωση τοῦ UltiMo_ νὰ μὴν συνέβη ἔτσι ἀλλὰ μπορεῖ νὰ συμβεῖ κι αὑτό.
leftergr έγραψε:Χώρια που δεν νομίζω ότι κανένα δικαστήριο θα πειστέι με την δικαιολογία :
'' κ. Πρόεδρε , με τσάτισε επειδή κόρνανε παρατεταμένα ενώ δεν έφταιγα , και για αυτό τον πλάκωσα στις γρήγορες '' .

Θα είχε ενδιαφέρον πάντως αν γνωρίζαμε την κατάληξη μια τέτοιας δίκης . :?:

Φιλικά Λευτέρης
Ἐξαρτάται ἀπὸ τὸ ποιὸς εἶναι ὁ κατηγορούμενος καὶ τὶ "ἄκρες" ἔχει. Λέω τώρα 'γῶ, ὁ μονίμως δύσπιστος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Ὑπάρχει ὅμως κι ἄλλη περίπτωση. Νὰ ἦταν .... καὶ δὲν κατάφερε νὰ τὸν ξεκινήσει γρήγορα.
Θα επαναλάβω για πολλοστή φορά (για περισσότερες απο μία φορές για όους δεν καταλαβαίνουν :twisted: ) δεν είναι σωστό σε ένα συλλογισμό να παίρνουμε τις εξαιρέσεις μιας κατάστασης και να καταρίπτουμε τον κανόνα βασιζόμενοι σε αυτό....
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Δὲν ἐπιχείρησα νὰ καταρρίψω κάποιο κανόνα. Συζήτηση κάνουμε, ἀνέφερα μιὰ ἄλλη περίπτωση.

Ἀν ὁ νταλικιέρης ξεκίνησε λόγω πράσινου, ἀδιαφορώντας γιὰ τὸ γεγονὸς ὄτι ἐνδέχεται νὰ κλείσει τὴν διασταύρωση λόγω μποτιλιαρίσματος, τότε εἶναι κακὸς ὁδηγός.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

Εκλιπαρώ ταπεινά την συγνώμη σας...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”