Road rage

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Road rage

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ίσως αυτό το θέμα έπρεπε να το ανοίξω στο "πολιτικό καφενείο" γιατι πιστεύω οτι αυτός είναι ο λόγος της ανεξέλεγκτης οργής που υπάρχει τελευταία.
Έχω να κάνω καθημερινά με κόσμο που περνάει το δρόμο χωρίς να κοιτάξει, περνάει κόκκινα χωρίς να το καταλάβει. Όλοι πνιγμένοι στις σκοτούρες τους, έχουν χάσει το μυαλό τους και θελει πολύ προσοχή. 'Ενας ακόμα λόγος ψυχραιμίας είναι οτι τα νεύρα του κόσμου είναι στα κόκκινα. Μια σταγόνα πριν ξεχειλίσει το ποτήρι.
Χτές ήμουν σε ένα αργό φανάρι (Η φωτογραφία είναι περιττή αλλα για να πάρετε μια καλύτερη οπτική..)

Εικόνα

Ήμουν στην ουρά απο το πράσινο βελάκι. Μπροστά μου τράκτορας και μπροστά του άλλα 4-5 ΙΧ. Στην μύτη απο το πράσινο βελάκι γίνεται συνήθως μπλέξιμο. Γιατι τα παρκαρισμένα δεν φροντίζουν να αφήσουν χώρο και για τα μεγάλα οχήματα. Με αποτέλεσμα να καθυστερήσει λίγο η ροή. Περάσανε τα ΙΧ, περνάει ο τράκτορας, εμένα με έπιασε πορτοκαλί και σταμάτησα πρώτος στο κόκκινο πλέον φανάρι. Ο τράκτορας κολλημένος στην κίνηση έμεινε στη μέση του δρόμου, όταν άναψε πράσινο για τον κάθετο δρόμο. Απο το κόκκινο βελάκι κάποιος βιαστικός, πάτησε μια παρατεταμένη κόρνα, και κάτι του είπε του νταλικέρη. Ο οποίος ήρεμα ήρεμα, τράβηξε χειρόφρενο, κατέβηκε, πήγε αργά αργά στον βιαστικό με το hyundai, τον τράβηξε με τα δύο τα χέρια έξω απο το παράθυρο. Του τράβηξε καμμια 10αριά δυνατές μπουνιές στο στόμα, λέγοντας "ποιον είπες μ*λ*κ* ρε?" και έφυγε... Ο τύπος λιποθύμησε, ο μισός μέσα στο αμάξι και ο μισός να κρέμεται απέξω, αίματα στο πρόσωπο, στη πόρτα και στο δρόμο, και δεκάδες περαστικοί να έχουν μείνει με το στόμα ανοιχτό. Ειλικρινά τόσο ωμή βία δεν την έχω δει ούτε σε ταινία του hollywood.

Μάλλον πρέπει να περιορίσουμε τις κόρνες μας και τα νεύρα μας γιατι δεν είναι καλά ο κόσμος..

Σημείωση, το hyundai είχε αθηναικές πινακίδες. Θα το ξανασκεφτεί διπλά πριν ξαναπατήσει κόρνα στην επαρχία :lol:


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Road rage

Δημοσίευση από Tassos »

Αναρωτιέμαι πως θα αισθάνονταν τώρα ο νταλικέρης και η οικογένεια του αν ο οδηγός που έφαγε το ξύλο βλέποντας τον να πλησιάζει έβγαζε κάτι προσφιλές στους Κρητικούς και πρόσφερε στο νταλικέρη μια προληπτική αντιμετώπιση.

Και επειδή έχω κάτι ζητήματα με με νταλικέρηδες γιατί θύμωσε; Εκλεισε την κυκλοφορία έφταιγε δικαιολογίες για δυσκολίες παραδώσεις συγνώμη αλλά τις θεωρώ απαράδεκτες.Ειλικρινά ελπίζω να βρει σοβαρά το μπελά του και ο επαγγελματίας οδηγός και η μεταφορική.

Πάντως πέρα από τα παραπάνω μακάριος αυτός που μπορεί να είναι χωρίς βιασύνη και πίεση.


Τάσος
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Road rage

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Με πράσινο πέρασε, δεν έφταιγε, αλλα ακόμα και αν έφταιγε, ε λίγη ανθρωπιά ρε φίλε, υπομονή ρε παιδιά. Ηταν ανάγκη να τον πείς μ*λ*κ*? Κάνε λίγη υπομονή, θα φύγει αυτός, θα φύγεις και σύ. Τι βιάζεσαι, μη σου κόψει το γάλα? Και ο άλλος μέσα στις σκοτούρες του αντέδρασε υπερ-υπερβολικά. Τώρα τι καταλάβατε και οι δυο?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πάντως αν ήμουν θα έπαιρνα τις πινακίδες του "νταή" και θα τις έδινα στον ξυλοδαρμένο και στη οικογένεια του και θα προσφερόμουν για μάρτυρας. Αυτά είναι βλακείες. Δεν είμαστε στο Far West εδώ. Αλίμονο αν όποτε δεν μου άρεσε κάτι η θεωρούσα οτι προσβάλλομαι να πλάκωνα τον κόσμο στο ξύλο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από grigoris »

Έλα μην τρελλαινόμαστε η μπινιά έγινε και απο τους 2.Και ο άλλος τι την πέρασε την κόρνα?Άκου εκεί παρατεταμένα.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Road rage

Δημοσίευση από Tassos »

Από πότε το μ¨@#κα στην Ελλάδα είναι βρισιά; Και ποιος μπορεί να ξέρει τι προβλήματα κουβαλούσε ο ξυλοδαρμένος... Και σαν επαγγελματίας θα έπρεπε να ήταν πιο ψύχραιμος.

Τάσος
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από rasPUTIN »

MacPap έγραψε:Εγώ πάντως αν ήμουν θα έπαιρνα τις πινακίδες του "νταή" και θα τις έδινα στον ξυλοδαρμένο και στη οικογένεια του και θα προσφερόμουν για μάρτυρας. Αυτά είναι βλακείες. Δεν είμαστε στο Far West εδώ. Αλίμονο αν όποτε δεν μου άρεσε κάτι η θεωρούσα οτι προσβάλλομαι να πλάκωνα τον κόσμο στο ξύλο.
+1
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Road rage

Δημοσίευση από MacPap »

Με συγχωρείς πάρα πολύ φίλε grigoris αλλά δεν μπορεί επειδή τον ύβρισε ο άλλος να βγει και να τον στείλει στο νοσοκομείο!!! Δηλαδή αν εγώ όπως λέει ο Tassos είχα πιστόλι τι θα έπρεπε να κάνω να τον πυροβολήσω? Αυτά είναι χαζομάρες αν έχεις πρόβλημα σταμάτα φώναξε την αστυνομία και κάνε του μήνυση.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Road rage

Δημοσίευση από Tassos »

MacPap έγραψε:αν (...) είχα πιστόλι τι θα έπρεπε να κάνω να τον πυροβολήσω
Στο Τέξας οι οδηγοί είναι ευγενικοί γιατί κυκλοφορούν πολλά.

Τάσος
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Road rage

Δημοσίευση από grigoris »

MacPap έγραψε:Με συγχωρείς πάρα πολύ φίλε grigoris αλλά δεν μπορεί επειδή τον ύβρισε ο άλλος να βγει και να τον στείλει στο νοσοκομείο!!! Δηλαδή αν εγώ όπως λέει ο Tassos είχα πιστόλι τι θα έπρεπε να κάνω να τον πυροβολήσω? Αυτά είναι χαζομάρες αν έχεις πρόβλημα σταμάτα φώναξε την αστυνομία και κάνε του μήνυση.
Για ώπα ρε παιδιά.Που ζούμε?Είπα μπινιά έγινε και απο τους 2.
Ο ένας με την παρατετατμένη χρήση της κόρνας και ο αλλος με το ξέσπασμα.Απο εκεί και πέρα όλα αυτά απλά συμβαίνουν.
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”