Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από athanatos »

ΕικόναΟΙ Μ@Λ@ΚΙΕΣ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ
Τον νόμο στα χέρια τους πήραν οι κάτοικοι των Εξαρχείων..
Ένας συμπολίτης μας πάρκαρε όπου γούσταρε με αποτέλεσμα να εμποδίζει την κυκλοφορία..
Οι κάτοικοι δεν κάθισαν με σταυρωμένα χέρια και τούμπαραν το αυτοκίνητο για να ανοίξει ο δρόμος!
Βέβαια δεν ξέρουμε πως αντέδρασε ο ιδιοκτήτης του οχήματος όταν το είδε σε αυτή την θέση, σίγουρα όμως οι υπόλοιποι οδηγοί ήταν πολύ ευχαριστημένοι που κατάφεραν να “ξεκολλήσουν” από το σημείο!


trelokouneli.gr


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

ΧΑΧΑΧΑΧΑ καλό! Θα το δοκιμάσω. Αλήθεια πόσα άτομα χρειάζονται για να το κάνεις? :D
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Νομίζω ὄτι κι οἱ δυό μας θὰ τὰ καταφέρουμε.

Ἐλπίζω μόνο ὀ ὁδηγὸς νὰ μὴν πάρκαρε ὅπως πάρκαρε λόγω ἄμεσης, ἐπιτακτικῆς ἀνάγκης γιὰ ἀφόδευση (κοινῶς νὰ τὸν ἔπιασε κόψιμο).
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Κοίταξε να δεις. Μου έχει τύχει να μου κλείνει τον δρόμο κάποιος έντονα στη μέση του δρόμου, μπροστά απο διανυκτερεύουν φαρμακείο. Εκεί δεν μιλάς και κάνεις τη πάπια. Απο την άλλη σκέφτεσαι. Τι το επείγον μπορεί να θέλει? Προφυλακτικά? Αλοιφή για τα κουνούπια? simeco γιατι τον πόνεσε η κοιλίτσα του? Γιατι αν ήταν θέμα επείγοντος τραυματισμού θα πήγαινε νοσοκομείο, και οχι φαρμακείο. Και στο κάτω κάτω, κατα πόσο θα έπρεπε εμένα να με ενδιαφέρει τι κάνει αυτός και πότε θα έπρεπε να αρχίσω να ανησυχώ για το τι θα κάνω εγώ? Η ελευθερία του ενός, λέει, σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Σωστά?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από Tassos »

"Ελα μωρέ δυο λεπτά έκανα"

Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως ούτε το φαρμακείο δικαιολογείται αν είναι ανοικτό... Αν είναι μόνο για να δεις που έχει διανυκτερεύον ίσως. Στο ανοικτό ξέρεις είναι εκεί πάρκαρε κάπου και πήγαινε... Σχετικά με το AUDI φαντάζομαι ότι θα το σκεφθεί πολλές φορές πριν το ξανακάνει... ΑΝ και δεν είμαι υπέρ της αυτοδικίας...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Κοίταξε να δεις. Μου έχει τύχει να μου κλείνει τον δρόμο κάποιος έντονα στη μέση του δρόμου, μπροστά απο διανυκτερεύουν φαρμακείο. Εκεί δεν μιλάς και κάνεις τη πάπια. Απο την άλλη σκέφτεσαι. Τι το επείγον μπορεί να θέλει? Προφυλακτικά? Αλοιφή για τα κουνούπια? simeco γιατι τον πόνεσε η κοιλίτσα του? Γιατι αν ήταν θέμα επείγοντος τραυματισμού θα πήγαινε νοσοκομείο, και οχι φαρμακείο.
Ἀν ἀφορὰ τραυματισμὸ ἢ νόσο τότε ὅντως ὁ τραυματίας/ἄρρωστος πρέπει νὰ μεταφερθεῖ στὸ νοσοκομεῖο.

Ὅμως μοῦ ἔχει τύχει νὰ ἐξυπηρετήσω ἄνθρωπο μὲ ἀφόρητο πόνο λόγω προβλήματος στὴν μέση.
Τὸ τὶ θὰ πεῖ πόνος στὴν μέση τὸ γνωρίζω καλά, βαστάω ἀπὸ οἰκογένεια οἰκοδόμων. Τέτοιο πράγμα ὅμως δὲν εἴχα ξαναδεῖ. ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΟ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ.


Τὸν πήρα μὲ τὸ αὐτοκίνητό μου, τὸν πήγα στὸν ὀρθοπεδικὸ (ἰδιωτικὸ ἰατρεῖο) καὶ ἐκεῖνος μοῦ ἔδωσε λίστα γιὰ ψώνια.

Πηγαίνοντας στὸν ἰατρὸ πάρκαρα πάνω στὴν Μιχαλακοπούλου. Στὴ συνέχεια κατέληξα παρκαρισμένος ἄτσαλα στὴν ἀρχὴ τῆς Μεσογείων μιὰ καὶ 2 στενάκια παραπέρα ἦταν τὸ διανυκτερεύων φαρμακεῖο.

Ἀν ἦταν νὰ παρακάρω ὀπωσδήποτε κατὰ τὸν προβλεπόμενο τρόπο θὰ πήγαινα γιὰ φάρμακα κατευθείαν στὰ Λιόσια ποῦ δὲν ὑπάρχει πρόβλημα μὲ τὸ πάρκινγκ.

UltiMo_ έγραψε:Και στο κάτω κάτω, κατα πόσο θα έπρεπε εμένα να με ενδιαφέρει τι κάνει αυτός και πότε θα έπρεπε να αρχίσω να ανησυχώ για το τι θα κάνω εγώ? Η ελευθερία του ενός, λέει, σταματάει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου. Σωστά?
Ἐξαρτάται ὠρέ. Ἀν εἶναι πρόβλημα ὑγείας ἢ ὅπως στὴν παραπάνω περίπτωση ἀνακούφιση ἀπὸ πόνο δὲν θὰ δείξεις κατανόηση;
Ἀν πάρκαρε ὄπως νὰ 'ναι γιὰ νὰ πάρει τσιγάρα τότε εἶμαι μαζί σου, εἶναι κόπανος.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε δύο δεδομένα: α) το παράνομο παρκάρισμα και β) το αναποδογύρισμα του οχήματος. Και οι δύο ενέργειες είναι παράνομες και πρέπει να τιμωρηθούν με τον τρόπο που ορίζει ο νόμος.

Ο άνθρωπος που πάρκαρε παράνομα θα έπρεπε να έχει στο μυαλό του ότι στο συγκεκριμένο σημείο εμποδίζει τη στροφή μεγάλων οχημάτων. Από την άλλη μπορεί να υπήρχε ανάγκη οποιασδήποτε μορφής. Ας το άφηνε, λοιπόν, λίγο πιο πίσω που δεν ενοχλούσε για να μην είναι η παρανομία του τόσο εκνευριστική.

Οι άνθρωποι που αναποδογύρισαν το ΙΧ σίγουρα ενοχλήθηκαν - προφανώς από το λεωφορείο που δεν μπορούσε να στρίψει προήλθαν και τα περισσότερα παράπονα - και αντέδρασαν με τον τρόπο αυτό προκαλώντας υλικές φθορές αξίας μερικών χιλιάδων ευρώ.

Στο 4tforum στο αντίστοιχο θέμα οι περισσότεροι χρήστες επικροτούν τη μία πράξη (ανατροπή οχήματος) και κατακρίνουν την άλλη. Αυτό δείχνει ότι ο εκνευρισμός και ο εγωισμός λόγω της κρίσης* οδηγούν τους ανθρώπους να συμπεριφέρονται σαν πρωτόγονοι βάρβαροι που δεν έχουν σχέση με την πολιτισμένη μας κοινωνία. Αγνοούν τους νόμους κατά το δοκούν, δεν ασχολούνται με τις δικές τους πομπές και παρανομίες, αλλά κυνηγούν μέχρις εξοντώσεως όσους παρανομούν και τους ενοχλούν ή ακόμα και αν απλά τους ενοχλούν. Τα παραδείγματα άπειρα, αλλά για αυτά σε κάποιο άλλο σημείο μιας και μαζεύω υλικό αυτό τον καιρό.

Ευχαριστώ.

* Οι περισσότεροι είναι άτομα με καλή θέση, υψηλές αμοιβές (κρατικοδίαιτοι πολλοί) και οχήματα 2.0 L και πάνω που έχασαν πλέον τη δυνατότητα να απορροφούν τα χρήματα των φορολογούμενων πολιτών, ενώ ταυτόχρονα τα τέλη κυκλοφορίας που ανέβηκαν στα ύψη τους έχουν κάνει να παραμιλούν.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από enias »

pipinos1976 έγραψε:Στο 4tforum στο αντίστοιχο θέμα οι περισσότεροι χρήστες επικροτούν τη μία πράξη (ανατροπή οχήματος) και κατακρίνουν την άλλη. Αυτό δείχνει ότι ο εκνευρισμός και ο εγωισμός λόγω της κρίσης* οδηγούν τους ανθρώπους να συμπεριφέρονται σαν πρωτόγονοι βάρβαροι που δεν έχουν σχέση με την πολιτισμένη μας κοινωνία. Αγνοούν τους νόμους κατά το δοκούν, δεν ασχολούνται με τις δικές τους πομπές και παρανομίες, αλλά κυνηγούν μέχρις εξοντώσεως όσους παρανομούν και τους ενοχλούν ή ακόμα και αν απλά τους ενοχλούν. Τα παραδείγματα άπειρα, αλλά για αυτά σε κάποιο άλλο σημείο μιας και μαζεύω υλικό αυτό τον καιρό.

Ευχαριστώ.

* Οι περισσότεροι είναι άτομα με καλή θέση, υψηλές αμοιβές (κρατικοδίαιτοι πολλοί) και οχήματα 2.0 L και πάνω που έχασαν πλέον τη δυνατότητα να απορροφούν τα χρήματα των φορολογούμενων πολιτών, ενώ ταυτόχρονα τα τέλη κυκλοφορίας που ανέβηκαν στα ύψη τους έχουν κάνει να παραμιλούν.
Μπράβο pipinos1976. Πολύ ωραία τα συνόψισες σε μια παράγραφο. Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ μόλις αντίκρισα την φωτογραφία και νομίζω οτι αυτός ο πολιτισμικός κατήφορος είναι που θα έπρεπε να μας ανησυχεί περισσότερο απο την φτώχια που έρχεται.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από MacPap »

Σίγουρα είναι 2 πράγματα!

Πρώτον! Αν αυτός ο κύριος ή κυρία δεν το είχε αφήσει εκεί, για οποιονδήποτε λόγο και αν το άφησε, είχε δηλαδή πρώτος (η) σεβαστεί τους υπόλοιπους δεν θα είχε συμβεί απολύτως τίποτε. Και..

Δεύτερον! Είναι βέβαιον πως την επόμενη φορά θα το σκεφθεί πριν το ξαναφήσει κάπου κατά το ίδιο τρόπο...

Και υπενθυμίζω δεν υποστηρίζω την αυτοδικία...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”