Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Σίγουρα είναι 2 πράγματα!

Πρώτον! Αν αυτός ο κύριος ή κυρία δεν το είχε αφήσει εκεί, για οποιονδήποτε λόγο και αν το άφησε, είχε δηλαδή πρώτος (η) σεβαστεί τους υπόλοιπους δεν θα είχε συμβεί απολύτως τίποτε. Και..

Δεύτερον! Είναι βέβαιον πως την επόμενη φορά θα το σκεφθεί πριν το ξαναφήσει κάπου κατά το ίδιο τρόπο...

Και υπενθυμίζω δεν υποστηρίζω την αυτοδικία...
Είναι και άλλα πράγματα σίγουρα:

1. Ότι υπήρξε αυτοδικία.

2. Η ποινή της αυτοδικίας ήταν μεγαλύτερη του αδικήματος (αρκεί να κοιτάξουμε τον ΚΟΚ).

3. Ο ένας παράνομος εκ των δύο γλύτωσε και έχει πάρει και εύσημα, πράγμα που σημαίνει ότι θα επαναλάβει την πράξη του.

Αν ήμουν στη θέση του ιδιοκτήτη του ΙΧ θα το έσπρωχνα πίσω στη θέση του, θα το άφηνα εκεί και θα περίμενα να έρθει ο επόμενος να το αναποδογυρίσει. Τότε, αυτός το 2ος θα πλήρωνε και για τον 1ο που έκανε τη ζημιά. Και όχι μόνο δηλαδή, αλλά μιας και οι χρήστες των 4Τροχών χρησιμοποιούν την απάτη, θα έστελνα έναν συγγενή στο νοσοκομείο και θα δήλωνα πως ο 2ος που μου γύρισε το αυτοκίνητο δε μου επέτρεψε να πάω τα φάρμακα σπίτι και έτσι ο Χ συγγενής μου κατέληξε στο νοσοκομείο. Με μία καλή ποινή για φθορά ξένης περιουσίας (ξέρεις πώς δουλεύουν αυτά αν τα κυνηγήσεις σωστά) ο αυτεπάγγελτος νομοθέτης, δικαστής και δήμιος θα ερχόταν για πάντα στα καλά του.

Ας ξεφύγουμε λιγάκι από τις κόντρες του ποιος την έχει μεγαλύτερη: εγώ και το παρατάω όπου θέλω, όχι εγώ και στο αναποδογυρίζω. Πρέπει να αποφασίσουμε κάποια στιγμή. Θέλουμε ή όχι να ζούμε σε μια κοινωνία με κοινούς κανόνες για όλους; Αν θέλουμε, τότε και οι δύο παράνομοι θα τιμωρηθούν, ο μεν πρώτος για παράνομη στάθμευση ο δε δεύτερος για φθορά ξένης περιουσίας.

Αν αποφασίσουμε, όμως, πως ο σκοπός αγιάζει τα μέσα (μετά από τέτοια ζημιά δε θα το ξανακάνει) τότε έχουμε αποφασίσει πως και αυτός θα το βάζει όπου θέλει, θα κυκλοφορεί με πιστόλι, θα αποφεύγουμε όσο μπορούμε τους φόρους, θα κλέβουμε, θα ληστεύουμε και γενικά, θα κάνουμε ο,τιδήποτε μας επιτρέπει η δύναμή μας, όπως λέει και ο Θουκυδίδης.

Και μιας και τα αναφέρω: υπέρμαχος της αυτοδικίας στο συγκεκριμένο περιστατικό είναι ο κ. kacey (4tforum), γνωστός για τους καυγάδες του στο δρόμο. Αρκεί να αναφέρω τη συμπεριφορά του: τρώει κλήση από τη Δημοτική Αστυνομία Αθήνας για παράνομο παρκάρισμα. Εφόσον ο νόμος τον απασχολεί τόσο και δέχεται μάλιστα την αυτοδικία προς τους παρανόμους θα έπρεπε να τη δεχθεί και να μη μιλήσει. Όχι, όμως, αυτός. Αυτός θα πάει και θα βγάλει παρανόμως κάρτα μόνιμου κατοίκου (είναι κάτοικος Πειραιώς), ώστε στο μέλλον να μην έχει προβλήματα με τη στάθμευση. Ο ίδιος που για τον παράνομα σταθμεύσαντα δέχεται το αναποδογύρισμα ως πράξη διδαχής. Των άλλων φυσικά μιας και τον ίδιο δεν πρέπει να τον πιάνει ο Νόμος.

Ευχαριστώ.


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από enias »

Αυτές οι πράξεις είναι απαράδεκτες. Δείχνουν πολύ χαμηλό πολιτισμικό επίπεδο και δυστυχώς, κανένας νόμος δεν μπορεί να κάνει κάποιον πολιτισμένο, ούτε μπορεί να βάλει έναν αστυνομικό πίσω απο κάθε απολίτιστο. Απλά, τέτοιες πράξεις βανδαλισμού (γιατί περι αυτού πρόκειται) θα πρέπει να τιμωρούνται πάρα πολύ αυστηρά.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:2. Η ποινή της αυτοδικίας ήταν μεγαλύτερη του αδικήματος (αρκεί να κοιτάξουμε τον ΚΟΚ).
Το μέγεθος της ποινής είναι άσχετο. Η αυτοδικία είναι κατακριτέα διότι ζούμε σε μία ευνομούμενη χώρα και όχι στη ζούγκλα.
pipinos1976 έγραψε:3. Ο ένας παράνομος εκ των δύο γλύτωσε και έχει πάρει και εύσημα, ...
Κανείς δεν έδωσε εύσημα σε κανένα σε κανένα από τους εμπλεκόμενους. Βέβαιον όμως είναι πως ο κάτοχος του οχήματος θα το σκεφθεί καλά πριν ξανακάνει το ίδιο πράγμα... Ασχετα με το αν η αυτοδικία είναι σωστή ή λάθος (που είναι σαφώς λάθος αντίδραση)
pipinos1976 έγραψε:...θα το άφηνα εκεί και θα περίμενα να έρθει ο επόμενος να το αναποδογυρίσει....
Μέχρι πότε μέχρι να έρθει η σκουπιδιάρα?
pipinos1976 έγραψε:Ας ξεφύγουμε λιγάκι από τις κόντρες του ποιος την έχει μεγαλύτερη:
 Δεν ξέρω τι κάνετε στο forum των 4T αλλά εδώ έχουμε και γυναίκες...
pipinos1976 έγραψε:Θέλουμε ή όχι να ζούμε σε μια κοινωνία με κοινούς κανόνες για όλους;...
Εδώ είμαστε απόλυτα σύμφωνοι... Πρέπει λοιπόν να σεβόμαστε το όριο ταχύτητος στην Εθνική ακόμα και αν είναι 60χλμ/ώρα...
pipinos1976 έγραψε:... θα κάνουμε ο,τιδήποτε μας επιτρέπει η δύναμή μας, ....
Αυτό είναι βέβαιο αλλά δεν είναι σωστό... και δεν νομίζω κάποιος να υποστήριξε κάτι τέτοιο....

Οσον αφορά τον κύριο με nickname "kacey" και το τι πρεσβεύει στο forum των 4T μάλλον δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη εφόσον δεν είναι παρόν να υποστηρίξει την θέση του, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω την δική του εκδοχή. Μπορούμε όμως να τον προσκαλέσουμε να μας την εκθέσει...
enias έγραψε:Απλά, τέτοιες πράξεις βανδαλισμού (γιατί περι αυτού πρόκειται) θα πρέπει να τιμωρούνται πάρα πολύ αυστηρά...
Από αμφότερους όμως!!! Και τους προκαλέσαντες και τους αντιδράσαντες. Αλλιώς είναι σαν να τιμωρείς τον νοικοκύρη που έδειρε τους εισβολείς στο σπίτι του χωρίς να τιμωρείς τους εισβολείς που προκάλεσαν αυτή την αντίδραση...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τις πρώτες μου μέρες στη δουλειά σαν οδηγός αστικού λεωφορείου, έκανα και εγώ κάτι παρόμοιο. μια αυτοδικία αν θέλετε. Συνέβη πριν δυομιση περίπου χρόνια. Και σαν νέος, είχα αγανακτήσει γιατι στη δουλειά αυτή πρέπει να παίρνεις ηρεμιστικά για να επιβιώσεις. Το χειρότερο όμως είναι η αναισθησία, την οποία σε μια έκρηξη οργής, αποφάσισα να τιμωρήσω. Σε σημείο με κολονάκια και πλάτος δρόμου όσο το πλάτος λεωφορείου, ήταν παρκαρισμένη μια τεράστια τσόπερ harley. Σε τέτοια σημεία, αυτοκίνητα δεν σταματάνε, αλλα ενίοτε συναντάς παπάκια που δυσκολεύουν πολύ την κατάσταση, ειδικά αν έχουν το πλάγιο σταντ και όλο το παπάκι γέρνει προς το δρόμο. Φανταστείτε λοιπον μια τσόπερ με πλάτος τιμονιού όσο δύο παπάκια.

Για καλή μου τύχη, βρήκα τον οδηγό της να κάθετε πάνω, οπότε και χάρηκα γιατι θα ξεμπερδεύαμε εύκολα. Του κορνάρω και αρχισε ο κλασσικός διάλογος. Πάρτο δεν το παίρνω, χωράς δε χωράω, μέχρι που κατέβηκε, πήγε τρία μέτρα παραδίπλα, και άναψε τσιγάρο γελώντας. Ο κλασσικός ο γλειώδης ο τύπος με το πέτσινο μπουφάν, την αξυρισιά και το γερμανικό κράνος του β παγκοσμίου με το καρφί απο πάνω. Αυτή τη συμπεριφορά εγώ δεν την σήκωσα εκείνη την στιγμή, με αποτέλεσμα να του πώ, περνάω και οτι γίνει. Πάτησα τέρμα γκάζι, χωρίς να περάσω προσεκτικά ή κάτι τέτοιο, και χωρίς να κοιτάξω καθρέφτη. Πέρασε όλο το λεωφορείο ξυστά, αλλα ακούμπησα τη μηχανή με το πίσω φως όγκου/φλας το οποίο προεξέχει 3-4 πόντους. 12 μέτρα λεωφορείου πέρασαν, στα τελευταία 20 εκατοστά "τρακάραμε". Όλη η μηχανή σωριάστηκε κάτω, ο τύπος να έχει μείνει με ανοιχτό το στόμα και το τσιγάρο να κρέμεται απο το κάτω χείλος, και σηκώθηκα και έφυγα.

Αργότερα, παρουσία τροχαίας, δέχτηκα με χαρά να πληρώσω τη ζημιά (η ασφάλεια) και δεν το μετάνιωσα καθόλου μέχρι και σήμερα. Στην αρχή ήθελα να πάω δικαστήριο για να αποδείξω οτι ΔΕΝ περνούσα αλλιώς αλλα ακόμα και ο ασφαλιστής μου είπε "άστο.. εμείς φταίμε σε τέτοιες περιπτώσεις". Έπεσα όμως απο τα σύνεφα, όταν κατάλαβα οτι ο τύπος την έβγαλε καθαρή, χωρίς καν κλήση για παράνομη στάθμευση σε σημείο που έχει κίτρινη γραμμή, κολονάκια και σήμα απαγόρευσης στάσης/στάθμευσης.

Το αποτέλεσμα φυσικά είναι αυτό που είπε ο μακπαπ. Αυτός δεν το ξαναβαλε εκεί. Και είχαμε και τον πολύ όμορφο διάλογο.
Μου είπε:
-Δεν έχεις παιδεία. Αν ήταν καρότσι με μωρό, θα το χτυπούσες?
-Αν ήταν καρότσι με μωρό, δεν θα το άφηνες στη μέση του δρόμου.
-Όπως και να έχει, δεν ξέρεις να οδηγάς, δεν έχεις παιδεία.
-Ούτε εσύ έχεις έτσι όπως παρκάρεις, αλλα το καλό είναι οτι τώρα, εσύ θα αποκτήσεις. Δε θα το ξαναπαρκάρεις εκεί. Αλλιώς εδώ είμαι εγώ. Κάθε μέρα απο εκεί περνάω...

Μέχρι και ο τροχαίος γελούσε, αλλα το αποτέλεσμα είναι δυστυχώς οτι "εμείς φταίμε σε τέτοιες περιπτώσεις"
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:2. Η ποινή της αυτοδικίας ήταν μεγαλύτερη του αδικήματος (αρκεί να κοιτάξουμε τον ΚΟΚ).
Το μέγεθος της ποινής είναι άσχετο. Η αυτοδικία είναι κατακριτέα διότι ζούμε σε μία ευνομούμενη χώρα και όχι στη ζούγκλα.
Σωστό αυτό, αλλά παίρνω την περίπτωση της αυτοδικίας και υποστηρίζω πως, ακόμα και αν την εφαρμόσεις, δεν μπορεί για αδίκημα κόστους 40€ να σκοτώνεις τον άλλο. Πρέπει, ακόμα και στην αυτοδικία, να υπάρχει αντιστοιχία αδικήματος και "ποινής".
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:3. Ο ένας παράνομος εκ των δύο γλύτωσε και έχει πάρει και εύσημα, ...
Κανείς δεν έδωσε εύσημα σε κανένα σε κανένα από τους εμπλεκόμενους. Βέβαιον όμως είναι πως ο κάτοχος του οχήματος θα το σκεφθεί καλά πριν ξανακάνει το ίδιο πράγμα... Ασχετα με το αν η αυτοδικία είναι σωστή ή λάθος (που είναι σαφώς λάθος αντίδραση)
Αν είχαν πιάσει και τον δικατάτορα (νομοθέτη, δικαστή, δήμιο) ούτε αυτός θα το έκανε ξανά.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:...θα το άφηνα εκεί και θα περίμενα να έρθει ο επόμενος να το αναποδογυρίσει....
Μέχρι πότε μέχρι να έρθει η σκουπιδιάρα?
Μέχρι να έρθει το επόμενο λεωφορείο, να το κλείσω, να κατέβει κάποιος και να προτείνει την ίδια αντίδραση και τότε να τον πιάσω επ' αυτοφόρω και να πληρώσει για όλες του τις αμαρτίες.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Ας ξεφύγουμε λιγάκι από τις κόντρες του ποιος την έχει μεγαλύτερη:
Δεν ξέρω τι κάνΑτε στο forum των 4T αλλά εδώ έχουμε και γυναίκες...
Δεν είπα τίποτε κακό. Είναι κοινή έκφραση. Είναι γνωστό πως δε βρίζω, τουλάχιστον δημόσια, και ειδικά χωρίς λόγο.

Επίσης, είναι γνωστό ότι με δική μου προτροπή με διέγραψαν τελείως από τους 4Τροχούς γιατί δεν ήθελα να έχω σχέση με άτομα που έφτασαν τη χώρα στην κατάσταση που είναι σήμερα (υπάρχουν αρκετοί εργολάβοι, κρατικοδίαιτοι "επιχειρηματίες", απατεώνες κτλ). Αν δεις τη διαγραφή μου, θα δεις ότι με διαγράφουν για ένα μήνα γιατί κάνω προσωπική επίθεση σε κάποιον*, γίνεται διόρθωση και μιλάει για οριστική διαγραφή. Αυτό έγινε γιατί το ζήτησα εγώ, εφόσον δεν μπορούσα να γράψω πλέον ελεύθερα μιας και υπήρχε λογοκρισία ορισμένων γεγονότων που αποκάλυπτα.

* Ο κύριος αυτός συμπαθεί την αυτοδικία γιατί κάποιος πάρκαρε παράνομα, με βρίζει γιατί είδε βίντεο με 180 στην Ε.Ο., αλλά όταν ο ίδιος πηγαίνει με 250 - κατά δήλωσή του - δεν τρέχει τίποτε, απλά να κάνουμε άκρη για να περάσει. Επίσης, έχω σαφείς ενδείξεις - αποδείξεις βρίσκω αν κάνω ΜΙΑ ερώτηση και μόνο ή αν κοιτάξω ΕΝΑ χαρτί και μόνο - ότι κλέβει Δημόσιο και υπαλλήλους. Η ηθική του, λοιπόν, είναι αμφισβητήσιμη και γι' αυτό δεν δικαιούται να ομιλεί για τήρηση του νόμου
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Θέλουμε ή όχι να ζούμε σε μια κοινωνία με κοινούς κανόνες για όλους;...
Εδώ είμαστε απόλυτα σύμφωνοι... Πρέπει λοιπόν να σεβόμαστε το όριο ταχύτητος στην Εθνική ακόμα και αν είναι 60χλμ/ώρα...
Πολύ σωστά. Και όταν δεν το τηρούμε πληρώνουμε το αντίστοιχο πρόστιμο που βεβαιώνει η Τροχαία και όχι αυτό που ορίζει ο κάθε ψυχασθενής που έτυχε να βρίσκεται κοντά μας.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:... θα κάνουμε ο,τιδήποτε μας επιτρέπει η δύναμή μας, ....
Αυτό είναι βέβαιο αλλά δεν είναι σωστό... και δεν νομίζω κάποιος να υποστήριξε κάτι τέτοιο....

Οσον αφορά τον κύριο με nickname "kacey" και το τι πρεσβεύει στο forum των 4T μάλλον δεν μπορώ να έχω εμπεριστατωμένη άποψη εφόσον δεν είναι παρόν να υποστηρίξει την θέση του, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζω την δική του εκδοχή. Μπορούμε όμως να τον προσκαλέσουμε να μας την εκθέσει...
Ένας που υποστηρίζει την αυτοδικία, ταυτοχρόνως υποστηρίζει και τη ρήση του Θουκυδίδη. Ο εν λόγω κύριος είναι αυτής της απόψεως. Αν θέλεις να κάνεις το forum αχούρι μπορείς να τον προσκαλέσεις μαζί με αρκετούς αλλους. Τότε, θα καταλάβεις τις απόψεις που υποστηρίζουν οι συγκεκριμένοι "κύριοι". Π.χ. δηλώνουμε ψευδώς στην ΕΛ.ΑΣ. ότι μας κλείνει κάποιος, φέρνουμε τον κολλητό μας που δουλεύει στο Α.Τ., βρίζουμε τον οδηγό του φορτηγού που διπλοπάρκαρε και, αν βρεθεί κάποιος pipinos1976 να μας πει ότι αυτό που κάναμε ήταν παράνομο (εξύβριση + ψευδής δήλωση προς Αρχές = 12+12 μήνες) και λανθασμένο, του κάνουμε επίθεση όλη η ομάδα μαζί γιατί μας χαλάει τη μανέσρα. Θα έχει ενδιαφέρον πάντως να τους κάνεις ανοιχτή πρόσκληση. Θα δεις ξαφνικά να γράφεται όχι απλά: "ποιος την έχει μεγαλύτερη", αλλά: "δε φτάνεις ούτε τρίχα από τα ... μου" ή "άντε γ ..." κλπ. παρόμοια που μου έγραφαν εκεί όταν τους στρίμωχνα στη γωνία και δεν μπορούσαν να απαντήσουν με επιχειρήματα.

Επειδή σε 2 min φεύγω για καφέ, θα σου στείλω με pm το απογευματάκι ένα link να δεις τι γινόταν με το συγκεκριμένο forum.

Ευχαριστώ.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:
enias έγραψε:Απλά, τέτοιες πράξεις βανδαλισμού (γιατί περι αυτού πρόκειται) θα πρέπει να τιμωρούνται πάρα πολύ αυστηρά...
Από αμφότερους όμως!!! Και τους προκαλέσαντες και τους αντιδράσαντες. Αλλιώς είναι σαν να τιμωρείς τον νοικοκύρη που έδειρε τους εισβολείς στο σπίτι του χωρίς να τιμωρείς τους εισβολείς που προκάλεσαν αυτή την αντίδραση...
Οχι, γιατί η πρώτη παρανομία με την δεύτερη έχουν διαφορετικό βάρος. Δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Η παράνομη στάθμευση και παρακώλυση συγκοινωνιών δεν είναι το ίδιο με τον βανδαλισμό και τη φθορά ξένης περιουσίας. Το να τα εξισώσεις, και αυτό είναι ζούγκλα.
UltiMo_ έγραψε:Μου είπε:
-Δεν έχεις παιδεία. Αν ήταν καρότσι με μωρό, θα το χτυπούσες?
-Όπως και να έχει, δεν ξέρεις να οδηγάς, δεν έχεις παιδεία.
Εδώ κολλάει το τραγούδι του Μηλιώκα "να δεις που κάποτε, θα μας πούνε και..." :D
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:Σωστό αυτό, αλλά παίρνω την περίπτωση της αυτοδικίας και υποστηρίζω πως, ακόμα και αν την εφαρμόσεις...
Δεν αυτοδικούμε άσχετα για ποιο λόγο... Υπάρχουν έννομοι τρόποι να κάνει κανείς αυτό που θέλει... Η προκληθείσα ζημιά δεν έχει σημασία...
pipinos1976 έγραψε:Αν είχαν πιάσει και τον δικατάτορα (νομοθέτη, δικαστή, δήμιο) ούτε αυτός θα το έκανε ξανά.
Δεν κατάλαβα τίποτε...
pipinos1976 έγραψε:Μέχρι να έρθει το επόμενο λεωφορείο, να το κλείσω, να κατέβει κάποιος και να προτείνει την ίδια αντίδραση και τότε να τον πιάσω επ' αυτοφόρω και να πληρώσει για όλες του τις αμαρτίες.
Εκτός του ότι θα είσαι και εσύ παράνομος αυτοδικώντας και έτσι θα χάσεις κάθε δίκιο, πρέπει να είναι και του χεριού σου και όχι ο Σουγκλάκος.. Διότι τότε θα περιμένεις το επόμενο λεωφορείο πάλι. ;)
pipinos1976 έγραψε:Δεν είπα τίποτε κακό. Είναι κοινή έκφραση. Είναι γνωστό πως δε βρίζω, τουλάχιστον δημόσια, και ειδικά χωρίς λόγο.
Το να βρίζει κανείς δημόσια ή κατ' ιδίαν, με ή χωρίς λόγο για μένα αποτελεί ατόπημα. Όμως δεν είπα πως έβρισες. Χρησιμοποίησες μια έκφραση η οποία αναφέρεται κυρίως σε άνδρες. Εμείς όμως έχουμε και γυναίκες... ;)
pipinos1976 έγραψε:Πολύ σωστά. Και όταν δεν το τηρούμε πληρώνουμε το αντίστοιχο πρόστιμο που βεβαιώνει η Τροχαία και όχι αυτό που ορίζει ο κάθε ψυχασθενής που έτυχε να βρίσκεται κοντά μας.
Εδώ πάλι δεν έπιασα το υπονοούμενο.
pipinos1976 έγραψε:Θα δεις ξαφνικά να γράφεται όχι απλά: "ποιος την έχει μεγαλύτερη", αλλά: "δε φτάνεις ούτε τρίχα από τα ... μου" ή "άντε γ ..." κλπ.
Είμαι σίγουρος πως με τους admin μας τέτοιες εκδηλώσεις ζήλου δεν θα διαρκούσαν πολύ... :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Σωστό αυτό, αλλά παίρνω την περίπτωση της αυτοδικίας και υποστηρίζω πως, ακόμα και αν την εφαρμόσεις...
Δεν αυτοδικούμε άσχετα για ποιο λόγο... Υπάρχουν έννομοι τρόποι να κάνει κανείς αυτό που θέλει... Η προκληθείσα ζημιά δεν έχει σημασία...
Συμφωνούμε 100%.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Αν είχαν πιάσει και τον δικατάτορα (νομοθέτη, δικαστή, δήμιο) ούτε αυτός θα το έκανε ξανά.
Δεν κατάλαβα τίποτε...
Εννοώ τον τύπο που νομοθετεί (η παράβαση σου κοστίζει κόψιμο ποδιού), δικάζει (είσαι ένοχος) και εκτελεί (σου κόβει το πόδι). Δηλαδή, με απλά λόγια: η παράβαση κοστίζει αναποδογύρισμα, σε δικάζω και δίνω διαταγή στον εαυτό μου να σου καταστρέψει το αυτοκίνητο.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Μέχρι να έρθει το επόμενο λεωφορείο, να το κλείσω, να κατέβει κάποιος και να προτείνει την ίδια αντίδραση και τότε να τον πιάσω επ' αυτοφόρω και να πληρώσει για όλες του τις αμαρτίες.
Εκτός του ότι θα είσαι και εσύ παράνομος αυτοδικώντας και έτσι θα χάσεις κάθε δίκιο, πρέπει να είναι και του χεριού σου και όχι ο Σουγκλάκος.. Διότι τότε θα περιμένεις το επόμενο λεωφορείο πάλι. ;)
Δε χρειάζεται. Απλά θα τον δω, θα τον βιντεοσκοπήσω, θα καλέσω και την ΕΛ.ΑΣ. και ας αρνηθεί στη συνέχεια ότι έκανε τη ζημιά. Ό,τι και να κάνει, όποιος και αν είναι θα πληρώσει στο δικαστήριο. Δε θα πλακωθώ για το αυτοκίνητο, αλλά δε θα τον αφήσω να κάνει τον δερβεν-αγά (στενωπός + άρχοντας), δηλαδή τον άνθρωπο που καθορίζει μόνος του το αντίτιμο των διοδίων, όπως γινόταν επί τουρκοκρατίας.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Δεν είπα τίποτε κακό. Είναι κοινή έκφραση. Είναι γνωστό πως δε βρίζω, τουλάχιστον δημόσια, και ειδικά χωρίς λόγο.
Το να βρίζει κανείς δημόσια ή κατ' ιδίαν, με ή χωρίς λόγο για μένα αποτελεί ατόπημα. Όμως δεν είπα πως έβρισες. Χρησιμοποίησες μια έκφραση η οποία αναφέρεται κυρίως σε άνδρες. Εμείς όμως έχουμε και γυναίκες... ;)
Φαντάζομαι και οι γυναίκες καταλαβαίνουν αυτό που είπα. Δεν ήταν και πολύ "αισχρό" οπότε...
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Πολύ σωστά. Και όταν δεν το τηρούμε πληρώνουμε το αντίστοιχο πρόστιμο που βεβαιώνει η Τροχαία και όχι αυτό που ορίζει ο κάθε ψυχασθενής που έτυχε να βρίσκεται κοντά μας.
Εδώ πάλι δεν έπιασα το υπονοούμενο.
Πολύ απλό. Πηγαίνω με 1000 σε όριο 10. Το πρόστιμο στην Ελλάδα είναι 175€ (350€/2) και 2 μήνες το δίπλωμα. Αυτό ορίζει ο νομοθέτη, αυτό και θα πληρώσω. Αν συμφωνώ; Όχι, δε συμφωνώ. Θα ήθελα τα πράγματα πιο απλά: για παράβαση μέχρι 30 Km/h πρόστιμο 10-20-30€, ανά δεκάδα παράβασης και μετά πρόστιμο ως εξής: (ταχύτητα - όριο) * 10€.

Δε θέλω 100%, όμως, να βρεθεί ένας ψυχασθενής και να πει: επειδή με ενοχλείς ή επειδή με πέρασες εμένα που έχω Mercedes θα πρέπει να σου εκτελέσω τη μάνα και να σου κόψω το χέρι γιατί έτσι ορίζει ο δικός μου νόμος.
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:Θα δεις ξαφνικά να γράφεται όχι απλά: "ποιος την έχει μεγαλύτερη", αλλά: "δε φτάνεις ούτε τρίχα από τα ... μου" ή "άντε γ ..." κλπ.
Είμαι σίγουρος πως με τους admin μας τέτοιες εκδηλώσεις ζήλου δεν θα διαρκούσαν πολύ... :lol:
Καταρχάς, και αυτό το forum και το bloka, παρά τις αντιθέσεις και αντιπαραθέσεις, είναι πολύ πιο κόσμιο γιατί αποτελείται από καθημερινούς ανθρώπους και όχι την ηγετική τάξη της χώρας ή διεστραμμένους απατεώνες που προσπαθούν να επιβάλλουν τον τρόπο ζωής που τους εξυπηρετεί. Από την άλλη, οι διαχειριστές είναι και πιο σοβαροί και πιο ανθρώπινοι και πιο αντικειμενικοί. Στους 4Τροχούς έγραφα κάτι που δεν τους άρεσε (θεωρούσαν σωστό αν μπεις παράνομα σε μονόδρομο να σε εκτελέσουν και ΔΕΝ αστειεύομαι) και με έβριζαν ΟΛΟΙ μαζί με τους διαχειριστές να κάνουν τα στραβά μάτια. Τελικά, οι αντιδράσεις ήταν δύο: α) αν κρατούσα απολύτως σοβαρό ύφος και έκανα αναφορά τις δημοσιεύσεις (υπήρχε περίπτωση που είχα κάνει 10 δημοσιεύσεις στη σειρά αναφορά) έσβηναν τα πάντα χωρίς τιμωρία των υβριστών ή β) αν απαντούσα και τους δούλευα χρησιμοποιώντας ειρωνικό (ποτέ υβριστικό) ύφος να με διαγράφουν ή να μοιράζουν τις ποινές στον υβριστή και στον υβριζόμενο.

Ευχαριστώ.

Δείτε από αυτή τη δημοσίευση και κάτω μέχρι το τέλος του topic που κλειδώθηκε γιατί με έβριζαν εν χορώ:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... a#p2211654

Γράφω απολύτως σοβαρά και δέχομαι επιθέσεις από παντού και χωρίς λόγο πολλές φορές. Και σκεφτείτε ότι τα πιο υβριστικά σχόλια έχουν διαγραφεί από τη διαχείριση κατόπιν αναφορών μου.

Δείτε και αυτό και ας τον φωνάξουμε στο forum να μας δώσει λύση:

http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic. ... 9#p2213169
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6649
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε: Εννοώ τον τύπο που νομοθετεί (η παράβαση σου κοστίζει κόψιμο ποδιού), δικάζει (είσαι ένοχος) και εκτελεί (σου κόβει το πόδι). Δηλαδή, με απλά λόγια: η παράβαση κοστίζει αναποδογύρισμα, σε δικάζω και δίνω διαταγή στον εαυτό μου να σου καταστρέψει το αυτοκίνητο.
Αναφέρεσαι στον αυτόδικο?
pipinos1976 έγραψε: Απλά θα τον δω, θα τον βιντεοσκοπήσω, θα καλέσω και την ΕΛ.ΑΣ.
Έχω την εντύπωση πως δεν γίνεται δεκτό αυτό σε δικαστήριο...
pipinos1976 έγραψε: Φαντάζομαι και οι γυναίκες καταλαβαίνουν αυτό που είπα. Δεν ήταν και πολύ "αισχρό" οπότε...
Δεν έχει σχέση με τη αισχρότητα... Έχει σχέση με την ανατομία και συνεπώς αποκλείει ως έκφραση το θηλυκό φύλο...
pipinos1976 έγραψε: Δε θέλω 100%, όμως, να βρεθεί ένας ψυχασθενής...
δηλαδή πάλι σε φαινόμενο αυτοδικίας αναφέρεσαι...

Τέλος το τι κάνουν στους 4Τ δεν με πολύ νοιάζει να πω την αλήθεια...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πάρκαρε παράνομα και του αναποδογύρισαν το αυτοκίνητο!

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Τὸν kacey δὲν τὸν θεωρῶ σοβαρὸ κύριο.

Ἀν ἔρθουν ἐδῶ καὶ παρεκτραποῦν θὰ τηρηθεῖ ἠ προβλεπόμενη διαδικασία (ἀσχέτως 4Τ). Ἡ ἀντίδραση θὰ εἶναι κλιμακούμενη, ἄρχικῶς ἤπια καὶ ὄσο συνεχίζεται θὰ εἶναι βαρυτέρα.

Τὸ πολὺ πολὺ νὰ διαγραφεῖ κάποιος ὁριστικῶς κι ἀμετακλήτως ἢ νὰ ἀγανακτήσει ποῦ τοῦ σβήνουμε τὰ βρισίδια καὶ νὰ μᾶς ἐγκαταλείψει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”