Ο ορισμός του καλού οδηγού

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ο ορισμός του καλού οδηγού

Δημοσίευση από erling »

Οι όροι αμυντική και επιθετική οδήγηση είναι όροι που δείχνουν με απλά λόγια το αν κάποιος οδηγός προσπαθεί να είναι κυρίαρχος στον δρόμο (επιθετική οδήγηση) ή ένας χρήστης του δρόμου που γνωρίζει πως συμπορεύεται με άλλους χρήστες (αμυντική οδήγηση)
Είχα γράψει (και αντιγράψει) παλαιότερα για το θέμα εδώ, εδώ και παρακάτω.

Η επιθετική οδήγηση είναι ένας όρος που έχει άμεση σχέση με τον όρο "οδική ή οδηγική οργή" ή road range στην αγγλική ορολογία.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ο ορισμός του καλού οδηγού

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:κυρίαρχος στον δρόμο (επιθετική οδήγηση)
Και να μην ξεχνάμε οτι "κυρίαρχος στο δρόμο" είναι γιατί του το επιτρέπω εγω που πατάω συνεχώς φρενό για να περνάει ο κόπανος. Και το κάνω απλα γιατι εχω σε περισσότερη εκτίμηση τη ζωή και την σωματική μου ακεραιότητα απ' ότι αυτός.

Αληθινό περιστατικό: Συγγενικό μου πρόσωπο ιατρος στο επάγγελμα, πηγαίνει το πρώι στη δουλειά απο μια επαρχιακή πόλη σε μια άλλη γειτονική. Στο δρόμο τον προσπερνάει ένας με ταχύτητες ανω των 120 (εθνική οδος Αντιρριου-Ιωαννινων) που προσπερνάει πάνω σε στροφές. Συναντάει τυχαία τον τύπο στο νοσοκομείο και αντιλαμβάνεται οτι είναι αυτός αφου περιέγραψε την ταχύτητα, την ώρα που έκανε να φτάσει και το αμάξί που οδηγούσε.

Ο τύπος ήταν νοσηλευόμενος της ψυχιατρικής κλινικής στο Νοσοκομείο Ιωαννίνων. :shock:
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”