Σωστός τρόπος στάθμευσης

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σωστός τρόπος στάθμευσης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Το έχουμε ξαναπεί αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς ποτε κάτι δεν θα λυθεί από μόνο του.... Και επίσης έχω ξαναπεί ή νόμιμη λύση είναι να πρήζεις την τροχαία...
Έψαχνα που να γράψω την σημερινή ιστορία. Τελικά το παρών τόπικ και ειδικά το τελευταίο ποστ, ταιριάζουν γάντι.
Σήμερα δούλευα απόγευμα. Κατα τις δυόμιση το μεσημέρι, πρώτο μου δρομολόγιο, βλέπω μια πόρσε χωρίς πινακίδες παρκαρισμένη σε μια στάση μας, στραβά, και με απόσταση απο το πεζοδρόμιο. Η υπόλοιπη λωρίδα στένευε τόσο πολύ που δυσκόλευε την διέλευση των λεωφορείων. Δεν είναι απο τις καταστάσεις που λες "δεν χωράω με τίποτα" αλλα είναι απο τις καταστάσεις που λες "πρέπει 30 λεωφορεία να κάνουμε ελιγμό και μανούβρα 8 φορές στη βάρδιά μας και να περνάμε με 5χλμ/ώρα γιατι αυτός μας έψραψε στα παλιά του τα παπούτσια".
Εγώ όμως ενημέρωσα αμέσως το σταθμάρχη, ο οποίος μου απάντησε "α αυτή η πόρσε? ναι το ξέρω, απο το πρωί στις 8 είναι εκεί"
Εγώ: Καλα και το λές τόσο απλά? Τόσο το χειρότερο. Γιατι δεν κάνατε κάτι τόση ώρα?
Σταθμάρχης: Πήρα και τροχαία, και δημοτική, και μου είπαν οτι δεν μπορούνε να κάνουν κάτι, γιατι ούτε πινακίδες έχει, ούτε υπάρχει γερανός.

Αποτέλεσμα? Περνούσαμε όλη μέρα ξυστά και προσεκτικά, μέχρι που κατά τις 9 το βράδυ, είδαμε οτι έλειπε. Ούτε κλήση, ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Την έβγαλε καθαρή ο κύριος και πολύ φθηνότερα απο οτι αν το έβαζε στο πάρκινγκ...


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σωστός τρόπος στάθμευσης

Δημοσίευση από UltiMo_ »



Στην Ελλάδα παρκάρεις πάνω σε πεζοδρόμιο χωρίς πινακίδες, και ακόμα και αν σε έχουν περικυκλώσει αστυνομικοί, δε σου λέει κανένας κουβέντα!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σωστός τρόπος στάθμευσης

Δημοσίευση από MacPap »

Πάντως ενδιαφέρον θα ήταν να σταματήσει εκεί κάποιος και να αρχίσει να κορνάρει μέχρι να έρθει η αστυνομία και όταν έρθει και του πει να φύγει να την βάλει να του κάνει κουμάντο πως να περάσει από το στενό πέρασμα δίδοντας σαν λόγο πως νομίζει πως δεν χωράει. Και μετά το γύρο του τετραγώνου και ξανά μέχρι να τσατιστούν οι αστυνομικοί... :lol:

Η λύση βέβαια σε όλους αυτούς τους σαχλαμάρες είναι οι δαγκάνες που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό και άσε τον να βρει αυτός Γερανό.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Σωστός τρόπος στάθμευσης

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:
MacPap έγραψε:Το έχουμε ξαναπεί αν δεν έχεις όρεξη να ασχοληθείς ποτε κάτι δεν θα λυθεί από μόνο του.... Και επίσης έχω ξαναπεί ή νόμιμη λύση είναι να πρήζεις την τροχαία...
Έψαχνα που να γράψω την σημερινή ιστορία. Τελικά το παρών τόπικ και ειδικά το τελευταίο ποστ, ταιριάζουν γάντι.
Σήμερα δούλευα απόγευμα. Κατα τις δυόμιση το μεσημέρι, πρώτο μου δρομολόγιο, βλέπω μια πόρσε χωρίς πινακίδες παρκαρισμένη σε μια στάση μας, στραβά, και με απόσταση απο το πεζοδρόμιο. ... ... ...
Εγώ: Καλα και το λές τόσο απλά? Τόσο το χειρότερο. Γιατι δεν κάνατε κάτι τόση ώρα?
Σταθμάρχης: Πήρα και τροχαία, και δημοτική, και μου είπαν οτι δεν μπορούνε να κάνουν κάτι, γιατι ούτε πινακίδες έχει, ούτε υπάρχει γερανός.

Αποτέλεσμα? Περνούσαμε όλη μέρα ξυστά και προσεκτικά, μέχρι που κατά τις 9 το βράδυ, είδαμε οτι έλειπε. Ούτε κλήση, ούτε γάτα, ούτε ζημιά. Την έβγαλε καθαρή ο κύριος και πολύ φθηνότερα απο οτι αν το έβαζε στο πάρκινγκ...
MacPap έγραψε:Η λύση βέβαια σε όλους αυτούς τους σαχλαμάρες είναι οι δαγκάνες που χρησιμοποιούν στο εξωτερικό και άσε τον να βρει αυτός Γερανό.
Υπάρχει κι η λύση της τσογλανιάς. Βάζετε μία δαγκάνα (την οποία θα θυσιάσεται) στα μουλωχτά, 'αν ερωτηθείτε αρνείστε ότι γνωρίζετε κι αφήστε τον να βρει αυτός πως θα την ξεφορτωθεί. :D :D :D
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σωστός τρόπος στάθμευσης

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Υπάρχει και η λύση να θυσιάσεις 400 ευρώ (αν σε πιάσουν) και να του φας ένα καθρέφτη.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”