Χαλασμένα φανάρια

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

'Αντε πάλι τα ίδια................
Είπαμε έχω ρόμβο και ο άλλος έχει στοπ. Καλά, αυτό το πράγμα δεν λέω σε τόσα ποστ??


Πάντως εξακολουθώ να μην βγάζω νόημα απο την φράση "Εννοώ δεν περνάω με αφήνει διότι δεν μπορώ να ξέρω τι σήμα έχει"
MacPap έγραψε:Δεν περνάω με αφήνει...
UltiMo_ έγραψε:Τι εννοείς "Δεν περνάω-με αφήνει" ?
MacPap έγραψε:Εννοώ δεν περνάω με αφήνει
Ψήνεσαι να μιλήσουμε ελληνικά?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Εφόσον είναι χαλασμένα τα φανάρια. Τονίζω τα χαλασμένα φανάρια. Αφού έχεις ρόμβο "Περνάς". Δεν μας ενδιαφέρει τι έχει ο άλλος, διότι επαναλαμβάνω αυτό δεν είσαι υποχρεωμένος ούτε να το γνωρίζεις και ούτε το ξέρεις με βεβαιότητα ποτέ.

Κάνε μας τώρα και την ερώτηση!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Στη φωτογραφία περνάς ή δεν περνάς? Ξαναλέω για να μην ξαναρωτάς, οτι έχεις ρόμβο. Αυτό που δεν ξέρουμε όμως, είναι αν είναι χαλασμένα όλα τα φανάρια, ή απλά καμμένη μια λάμπα (δεν ξέρουμε ποια λάμπα).



Άρα :

Καμμένη λάμπα = χαλασμένο φανάρι = έχω ρόμβο και περνάω

ή

Αυτό που λέει ο erling, δηλαδή κοιτάω τα φανάρια των πεζών ή οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για να μαντέψω ποια λάμπα έχει καεί στην φωτογραφία?


Ελπίζω τώρα να το κατάλαβες και να μη χρειαστεί να πάμε και σε τέταρτη σελίδα για να λέμε το ίδιο πράγμα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Θα πααααμε και σε 10η όπως το βλέπω διότι δεν μας λες που θες να καταλήξεις. :D

Αφού λοιπόν δεν γνωρίζεις αν είναι χαλασμένο το φανάρι γιατί θέτεις το ερώτημα με την υπόθεση πως το φανάρι είναι χαλασμένο...

Διότι "Καμμένη λάμπα = χαλασμένο φανάρι = έχω ρόμβο και περνάω" είναι σαν το
Ο αστυνόμος = όργανο.
Το μπουζούκι = όργανο ->
Ο αστυνόμος = μπουζούκι :lol:

Παρεμπιπτόντως στην Γερμανία όταν ένα φανάρι έχει κάποια βλάβη (όποια να είναι) αναβοσβήνει όλα τα φώτα του (αν έχει καμένες τις λάμπες τα υπόλοιπα, αν δεν έχει ρεύμα από μπαταρία).

ΑΝ λοιπόν το φανάρι είναι χαλασμένο (αν δεν το ξέρεις πάρκαρε να το τσεκάρεις πρώτα), τότε εφόσον έχεις ρόμβο περνάς. Αν δεν έχεις ρόμβο περιμένεις να σε αφήσει ο άλλος που έχει Stop (το οποίο όμως εσυ δν μπορείς να ξέρεις οτιέχει). ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Αφού λοιπόν δεν γνωρίζεις αν είναι χαλασμένο το φανάρι γιατί θέτεις το ερώτημα με την υπόθεση πως το φανάρι είναι χαλασμένο...
Ξέρω πως δεν ξερω. Απο τη στιγμή που φτάνω σε διασταύρωση και δεν βλέπω ούτε πράσινο ούτε κόκκινο ούτε πορτοκαλί τι είναι? χαλασμένο δεν είναι? Άρα τι κάνω?
Εκτός και αν "χαλασμένο" ορίζεται κάπως αλλιώς. Για μένα πάντως είναι μη λειτουργικό. χαλασμένο.
MacPap έγραψε:ΑΝ λοιπόν το φανάρι είναι χαλασμένο (αν δεν το ξέρεις πάρκαρε να το τσεκάρεις πρώτα)
Μήπως να πάρω μαζί μου και δοκιμαστικό κατσαβίδι?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Μήπως να πάρω μαζί μου και δοκιμαστικό κατσαβίδι?
Αν πρέπει?

Ρε συ Ultimo_ τι δεν καταλαβαίνεις? Αντε γιατί έχεις αρχίσει να με κουράζεις. Το φανάρι δουλεύει? Κατα τα λεγόμενα σου έχει βλάβη. Για την περίπτωση αυτή υπάρχουν οι πινακίδες εσύ τι έχεις Τρίγωνο ή ρόμβο? Γιατί μας έχεις μπερδέψει.
UltiMo_ έγραψε:Εδώ έχεις τρίγωνο και ο άλλος έχει στοπ (φαίνεται).
UltiMo_ έγραψε:Είπαμε έχω ρόμβο και ο άλλος έχει στοπ. Καλά, αυτό το πράγμα δεν λέω σε τόσα ποστ??
Αν έχεις τρίγωνο περιμένεις να σε αφήσει ο άλλος να περάσεις. ΑΝ έχεις ρόμβο περνάς άσχετα με το νομίζεις πως έχει ο άλλος διότι δεν το ξέρεις. Αν στην διαδικασία τρακάρεις και, ΑΝ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ (βρες μάρτυρα, τον δικηγόρο θα στον δώσω εγώ) και αν τηρήσεις τα ανωτέρω θα δικαιωθείς
σε ενδεχόμενο δικαστήριο.

Σε κάθε περίπτωση αν έχεις ρόμβο περνάς αν όχι περιμένεις*. Να στο ζωγραφίσω?

* ΑΝ ΤΟ ΦΑΝΑΡΙ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟ
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πως ορίζεις το χαλασμένο όμως? Εμένα στη μεριά μου, κάηκε η λάμπα. οκ. Στον κάθετο δρόμο όμως δουλεύουν τα φανάρια κανονικά. Αν αυτός περάσει με πράσινο και εγώ με ρόμβο, θα μου βρεις πάλι δικηγόρο? Η θα μου πει ο δικαστής οτι "δεν ήταν χαλασμένα τα φανάρια, απλά κάηκαν οι λάμπες του"

Και ξαναμανα για να μας καταλαβαίνουν και τα παιδάκια.
Τα φανάρια κατα τα άλλα λειτουργούνε, απλά την στιγμή της φωτογραφίας:

ή είναι κόκκινο αλλα κάηκε η κόκκινη η λάμπα
ή είναι πράσινο αλλα κάηκε η πράσινη η λάμπα
ή είναι πορτοκαλί αλλα κάηκε η πορτοκαλί η λάμπα

Το θέμα είναι οτι δεν ξέρω ποιο απο τα τρία συμβαίνει, άρα και δεν ξέρω αν πρέπει να περάσω ή όχι.

Άρα? Το εκλαμβάνεις σαν βλάβη και με δεδομένο τον ρόμβο περνάς ή όπως λέει ο erling μαντεύεις απο τα συμφραζόμενα και απο άλλες διάφορες μεταβλητές, κοιτώντας φανάρια πεζών, μυρίζοντας τα νύχια σου, κτλ κτλ, ποιά λάμπα κάηκε, και πράττεις αναλόγως?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από athanatos »

UltiMo_ έγραψε:.......Τι απο τα δύο πρέπει να επιλέξουμε? Λογική ή ΚΟΚ...........
Τι θες να πεις; Ότι ο ΚΟΚ είναι παράλογος;
Στην περίπτωσή σου και τα δύο. Λογικά τον ΚΟΚ :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Ultimo_ θα μας πεις που θέλεις να καταλήξεις? Αν δεν μας πεις εγώ σταματάω...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Θέλω να καταλήξω στο οτι αν εσύ συναντήσεις λάμπα κόκκινη καμμένη και λόγω ρόμβου περάσεις, (και καλά θα κάνεις λόγω ΚΟΚ) θα τρακάρεις.
Γιατι για σένα είναι χαλασμένο το φανάρι. Για τον άλλον που θα έρθει όμως απο τον κάθετο δεν είναι. Λειτουργεί και είναι πράσινο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”