Χαλασμένα φανάρια

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από athanatos »

Δηλαδή δεν είσαι σίγουρος ότι έχει STOP.
Εσύ έχεις ρόμβο;


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μιλάω για ένα παράδειγμα και θέλω να ρωτήσω συγκεκριμένο πράγμα. Μην με πάτε αλλού.

Ανακεφαλαίωση.
Είμαι 1000% σίγουρος οτι ο άλλος έχει στοπ. Εγώ έχω ρόμβο. Έχουμε όμως φανάρια.
Αντί να ανάψει κόκκινο φανάρι μετά το πορτοκαλί, σβήνουν όλα.
Άρα. Σταματάω γιατι κανονικά έχω κόκκινο, αλλα κάηκε η λάμπα? Ή προχωράω γιατι έχω χαλασμένα φανάρια και ρόμβο? Λογική ή ΚΟΚ?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από erling »

Πας σιγά σιγά και βλέπεις πως το φανάρι των πεζών είναι πράσινο.
Αν έχουν χαλάσει τελείως τα φανάρια, τότε εφόσον έχεις ρόμβο περνάς.
Αν έχεις ΣΤΟΠ σταματάς.
Πάντως σίγουρα δεν πας αέρα πατέρα...
Καλή χρονιά.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από athanatos »

erling έγραψε:Πας σιγά σιγά και βλέπεις πως το φανάρι των πεζών είναι πράσινο.
Αν έχουν χαλάσει τελείως τα φανάρια, τότε εφόσον έχεις ρόμβο περνάς.
Αν έχεις ΣΤΟΠ σταματάς.
Πάντως σίγουρα δεν πας αέρα πατέρα...
Καλή χρονιά.
Συμφωνώ.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Πως ξέρεις ότι έχουν χαλάσει τα φανάρια και δεν είναι καμμένη μία μόνο λάμπα??? :lol: :lol:

Γιάσ ου Ultimo_ Καλή χρονιάααα
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Πως ξέρεις ότι έχουν χαλάσει τα φανάρια και δεν είναι καμμένη μία μόνο λάμπα??? :lol: :lol:
Μια μόνο λάμπα έχει καεί. αυτή του κόκκινου. Δεν μπορώ να κανω άλλα 5 ποστ για να το εξηγήσω.
erling έγραψε:Πας σιγά σιγά και βλέπεις πως το φανάρι των πεζών είναι πράσινο.
Και ποιος σου έδωσε εσένα το δικαίωμα να περνάς ή να σταματάς αναλόγως του τι κάνει το φανάρι των πεζών? Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα να σκεφτείς ολόκληρο αλγόριθμο με μεταβλητές διάφορες όπως φανάρια πεζών, και να αμφισβητήσεις τον ΚΟΚ και να παρεκτραπείς απο την πιστή σου εμπιστοσύνη και προσήλωση σε Αυτόν?
Σωστό φυσικά το σκεπτικό σου, αλλα εγώ δε θέλω συμβουλή. Αυτή είναι αυτονόητη. Κοιτάς - ελέγχεις - αποφασίζεις. Εγώ ζήτησα ξεκάθαρη απάντηση. Λογική ή ΚΟΚ.
Εσύ απο οτι κατάλαβα επιλέγεις ΟΧΙ ΚΟΚ. Με το ίδιο σκεπτικό όμως, κάποιος που πάει στην Εγνατία με 140 γιατι είναι δρομάρα κλειστή χωρίς λακούβες και με καλό αμάξι, είναι ΑΣΦΑΛΕΣΤΑΤΟΣ. Σωστά? Φυσικά το όλο τοπικ ήθελα να το βάλω στην ενότητα "ασάφειες ΚΟΚ" If you know what I mean.



Καλή χρονιά, καλή έξοδο, και προσοχή σε ποτο και οδήγηση και καμμένες λάμπες!

(κερδίζω κάτι για το πρώτο ποστ του 2011?)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εικόνα

Εδώ είναι ακριβώς η περίπτωση του παραδείγματος. Εμείς έχουμε ρόμβο και ο κάθετος δρόμος έχει στοπ.
Περνάς ή όχι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος UltiMo_ την 02 Ιαν 2012, 22:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν περνάω με αφήνει... (διότι έχει Stop). Εγώ δεν μπορώ να ξέρω τι έχει. Στην Photo δεν φαίνεται τίποτε!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι εννοείς "Δεν περνάω-με αφήνει" ?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Χαλασμένα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Εννοώ δεν περνάω με αφήνει διότι δεν μπορώ να ξέρω τι σήμα έχει και δεν με αφορά εκτός και αν εγώ έχω ρόμβο που δείχνει πως έχω προτεραιότητα άρα "περνάω". Αν λοιπόν δεν έχω ρόμβο (που δεν έχω) αλλά τρίγωνο δεν περνάω περιμένω να με αφήσει ειδικά αν είναι δεξιά μου.

ΜΕ λίγα λόγια δεν σε ενδιαφέρει τι έχει αυτός σημασία έχει τι έχεις εσύ.... Ο κώδικας σου λέει τι να κάνεις με βάση την σήμανση που ισχύει για σένα όχι αυτή των άλλων. Δικαίως λοιπόν ο athanatos σε ρώτησε αν έχεις ρόμβο.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”