Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από sissy »

Καταρχήν καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.

Εδώ και πολύ καιρό μου έχει δημιουργηθεί η εξής απορία:

Όταν κινείστε σε δρόμο με μια λωρίδα ανά κατεύθυνση και ο δρόμος έχει διπλή άσπρη γραμμή (πράγμα που σημαίνει πως απαγορεύεται η προσπέραση) και βλέπετε κάποιον από τον καθρέφτη σας να έχει βγει στο αντίθετο ρεύμα και να προσπερνάει το ένα αυτοκίνητο μετά το άλλο και αποφασίζει να μπει πάλι στην λωρίδα του μπροστά από εσάς, πως πιστεύετε οτι πρέπει να χειριστείτε την κατάσταση?
Να επιβραδύνετε ώστε να του αφήσετε χώρο να μπει ή να πάτε όσο πιο αριστερά γίνεται ώστε να του κάνετε τη ζωή δύσκολη μπας και καταλάβει οτι αυτό που κάνει, όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά και πολύ επικύνδυνο?
Προσωπικά, παρόλο που με ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά ορισμένων οδηγών, προσπαθώ να διασφαλίσω την δική μου ζωή, την δική του, αλλά και εκείνου που τυχόν θα έρχεται από απέναντι και επομένως κάνω ό,τι είναι εφικτό για να τον διευκολύνω.
Εσείς?


"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από enias »

Για μένα σε κάθε περίπτωση τον διευκολύνεις, γιατί το πάντα προτεραιότητα δίνουμε στην ασφάλεια και την ανθρώπινη ζωή, είτε τη δική μας είτε του άλλου, κι ας είναι ηλίθιος, άσχετος κτλ Το να του μάθεις τι είναι το σωστό μπορείς να το κάνεις σε άλλη στιγμή σε άλλο μέρος όπως πχ με το ποστ αυτό που έγραψες τώρα εδω πέρα. Μπορεί να μήν το διαβάζει ο ίδιος αλλα σίγουρα κάποιος άλλος που κάνει το ίδιο ενδεχομένως να το διαβάσει και να τον βάλει σε σκέψεις.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από Tassos »

Κάποια στιγμή που έχω χρόνο θα σου εξηγήσω μια ακραία θεωρία που έχω για τη "φυσική επιλογή" και το οδήγημα.

Αν τη βάλω ανοικτά εδώ θα φάω το πρώτο ban από forum και δε λέει γιατί μου αρέσετε.


Τάσος

Υ.Γ. Better safe than sorry
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Κάποια στιγμή που έχω χρόνο θα σου εξηγήσω μια ακραία θεωρία που έχω για τη "φυσική επιλογή" και το οδήγημα.

Αν τη βάλω ανοικτά εδώ θα φάω το πρώτο ban από forum και δε λέει γιατί μου αρέσετε.
Τα club είναι για ανθρώπους που μοιράζονται κοινές ιδέες. Η Βουλή των Ελλήνων είναι γι αυτους που έχουν αντίθετες ιδέες. Υπάρχουν και φόρουμ που φιλοξενούν ακραίες θεωρίες. Αν σου αρέσουμε πραγματικά και δεν το λές έτσι, τοτε εδω μέσα ασπάζεσαι τις μετριοπάθεις θεωρίες μας και δεν κάνεις τέτοιου τύπου δηλώσεις.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Tassos έγραψε:Κάποια στιγμή που έχω χρόνο θα σου εξηγήσω μια ακραία θεωρία που έχω για τη "φυσική επιλογή" και το οδήγημα.

Αν τη βάλω ανοικτά εδώ θα φάω το πρώτο ban από forum και δε λέει γιατί μου αρέσετε.
Κάτι συγκεκριμένο ἔχεις νὰ γράψεις;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
angello
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 23:23

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από angello »

Πάντα πρέπει να οδηγούμε με σύνεση και προσοχή, και οι δυο απόψεις σας είναι σωστές, διευκολύνουμε όταν αυτό είναι εφικτό και χωρίς να κινδυνεύουμε εμείς πρώτα και ύστερα οι άλλοι, δεν διευκολύνουμε όταν μπροστά μας υπάρχει στροφή για ευνόητους λόγους. Είμαι σίγουρος ότι κάποιες φόρες που κι εμείς οι ίδιοι βιαζόμαστε θα θέλαμε ο μπροστινός μας οδηγός να μας ανοίξει το δρόμο να περάσουμε . Τελειώνοντας θέλω να πω για ένα περιστατικό που μου έτυχε οδηγώντας στην Κορίνθου Πατρών. Ξέρεται ο δρόμος αυτός έχει μια λωρίδα ανά κατεύθυνση και άλλη μια που δεν ξέρω να χαρακτηρίσω γιατί μπορεί να είναι λ.ε.α. ή έρεισμα, τέλος πάντων μη γνωρίζοντας το δρόμο δεν έκανα παλικαριές και οδηγούσα συνετά στην λωρίδα κυκλοφορίας κι όχι στη λ.ε.α. ή έρεισμα ,στις ευθείες όμως έμπαινα και σε αυτή τη λωρίδα προκειμένου να προσπεράσουν άλλοι οδηγοί που ήθελαν να τρέξουν πολύ πάνω από το όριο της ταχύτητας. Στις στροφές που δεν είχα ορατότητα για το τι μπορεί να κρύβεται από πίσω (ίσως κάποιο αυτοκίνητο σταματημένο από βλάβη) έμπαινα στην κανονική λωρίδα κυκλοφορίας ( κινδυνεύοντας από αυτοκίνητα του αντιθέτου ρεύματος ). Έλα που ένας άλλος οδηγός που είχε γρήγορο αυτοκίνητο Porsche μου έκανε προσπέραση πάνω στη στροφή από το αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας και επειδή ερχόταν ένα αυτοκίνητο κανονικά από το αντίθετο ρεύμα , χώθηκε ξαφνικά μπροστά μου περνώντας ξυστά από το μπροστινό φτερό του αυτοκίνητου μου, ευτυχώς δεν τρακάραμε , αυτός πήγε πάλι να πέσει σε άλλα αυτοκίνητα, και εγώ έκανα το αυτονόητο πήρα την αστυνομία μήπως τον προλάβει πουθενά και γλυτώσει κάνεις άνθρωπος. Μήπως τελικά σε όλους τους οδηγούς πρέπει να κάνουν ψυχολογικά τεστ ?

MOD (ItaBita): Μετετράπη σε πεζοκεφαλαία. Μη γράφετε με ΚΕΦΑΛΑΙΑ εκτός και αν θέλετε να δείξετε οτι φωνάζετε!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από enias »

Στο συγκεκριμένο δρόμο πρέπει να ρίξουν το όριο ταχύτητας γιατι είναι πολυ ψηλό (110) και να γράφουν και κανεναν και να μην την στήνουν στους κόμβους Κιάτου, Ακρατας, Αιγίου και Λόγγου που έχει 3 λωρίδες με χώρισμα και το σκανδαλώδες όριο 80 που τρέμει η ψυχή μας μη χάσουμε 15ημερων μισθό γιατι επιλέξαμε να προσπεράσουμε στις 3 λωρίδες με ασφάλεια αντι στη μιαμισι με κίνδυνο. Αυτες οι ταμπέλες εκει είναι σαν να σου λένε "παρανόμησε αν θες να ζήσεις", ενω η τροχαία παρακάτω ζήτα το αντίτιμο που επελεξες να μην ρισκάρεις τη ζωή σου. :evil: :evil: :evil:

Αι σιχτιρ, τοσα χρονια σε αυτο το δρομο έχω σιχαθει!!!
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από Tassos »

Χθες το βράδυ οδηγώντας στην Αγ. Λαύρας - ένα δρόμο με μια σχετικά στενή λωρίδα ανά κατεύθυνση - είχα μια ενδιαφέρουσα εμπειρία: Ένας οδηγός αποφασίσει να προσπεράσει τα αυτοκίνητα που έβλεπε να σέρνονται μπροστά του μπαίνοντας ο μισός στο αντίθετο ρεύμα. Εκεί ήμουν εγώ και απέφυγα να αποκτήσω καινούργιο αυτοκίνητο καθώς πήγα γρήγορα όσο πιο δεξιά μπορούσα.

Η απάντηση στο ερώτημα και η φυσική επιλογή είναι ότι θα μάθουμε με αίμα! Πολύ απλά όταν η κακή προσπέραση οδηγεί στο δυστύχημα κάποια στιγμή θα είμαστε είτε αναγκαστικά πιο προσεκτικοί είτε οι κακοί οδηγοί θα μειωθούν δραστικά.

Πολύ φοβάμαι ότι η προσπέραση στην Ελλάδα θεωρείται προσβολή και αυτός που προσπερνιέται σπάνια βοηθάει. Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι οι περισσότεροι θεωρούν τους εαυτούς τους άτρωτους η κατάσταση δύσκολα θα αλλάξει.

Αλήθεια τι προβλέπει ο ΚΟΚ για τον οδηγό που δε διευκολύνει την προσπέραση;


Τάσος
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από enias »

Tassos έγραψε:Η απάντηση στο ερώτημα και η φυσική επιλογή είναι ότι θα μάθουμε με αίμα! Πολύ απλά όταν η κακή προσπέραση οδηγεί στο δυστύχημα κάποια στιγμή θα είμαστε είτε αναγκαστικά πιο προσεκτικοί είτε οι κακοί οδηγοί θα μειωθούν δραστικά.
Πείτε με ρομαντικό αλλα θέλω να πιστεύω οτι υπάρχει και άλλος δρόμος απο εκείνον του αίματος. Ελπίζω να μην μειωθούν οι κακοί οδηγοί επειδή σκοτώθηκαν ή έμειναν μόνιμα ανάπηροι.
Αινείας
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πότε θα μάθουμε να προσπερνάμε...?

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ποῦ εἶναι ἡ Ἁγίας Λαύρας;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”