Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από erling »

Ο κανόνας είναι ένας
Πας αριστερά, βγάζεις αριστερό φλας
Πας δεξιά, βγάζεις δεξιό φλας.


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε:κάτσε δεν σε κατάλαβα. λες σαφώς το δεύτερο, αλλα λες οτι απο μεσαία λωρίδα, προσπερνάς μόνο με αριστερό φλας. το οποίο περιγράφω στο α.
δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς στο α σενάριό σου
το δεξί φλας το ανάβεις καθόλου;
και το θεμα σου ειναι πότε σβήνεις το αριστερό σου/δεξί σου φλας; :astrakia
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Δηλαδή το α. θεωρείτε όλοι οτι είναι λάθος?
Όλοι, εκτός απο μένα και ολόκληρη την Ιταλία.

Εμείς εκεί (στην Ιταλία) στον αυτοκινητόδρομο, εφαρμόζαμε το α. γιατί η αριστερή λωρίδα θεωρείται "λωρίδα προσπέρασης". Ως εκ τούτου θεωρείται αυτονόητο (και εφαρμόζεται) οτι δεν οδηγείς στην αριστερή ενώ έχεις χώρο στην αμέσως δεξιότερη (μεσαία ή δεξιά) και η επαναφορά σου σε αυτήν είναι και αυτή τόσο αυτονόητη που δεν χρειάζεται να ανάψεις δεξί φλας. Αφήνεις όμως το αριστερό αναμένο για να δείξεις στους απο πίσω της αριστερής λωρίδας (που ενδέχεται να σε έχουν φτάσει γιατί τρέχουν περισσότερο) οτι είσαι ακόμα σε "φάση προσπέρασης" ο οποία θα ολοκληρωθεί με την επαναφορά σου στην αμέσως δεξιότερη.

Αν όμως η δεξιότερη είναι γεμάτη με αυτοκίνητα και έχεις καταλήξει στην αριστερή, τότε σβήνεις το φλάς και απο τη στιγμή που το έσβησες (και δείχνεις οτι κινείσαι κανονικά σε αυτή και δεν είσαι σε φάση προσπέρασης) τότε κατά την επαναφορά σου αργότερα στη δεξιότερη (που μπορεί να έχει αδειάσει) πρέπει να χρησιμοποιήσεις δεξί φλας.

Για τους ελιγμούς λόγω εμποδίων, και εγώ ψηφίζω το β.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από MacPap »

Εμείς όμως ζούμε στην Ελλάδα και οδηγούμε με βάσει τον Ελληνικό ΚΟΚ ;)

Αν και μου κάνει εντύπωση οι Ιταλοί να διαφέρουν σε αυτό από τους άλλους... Αν τώρα έχει γίνει συνήθεια για Χ λόγους όπως σε εμάς το οτι δεν σταματάμε σε STOP αλλά του συμπεριφερόμαστε σαν να ήταν ανεστραμμένο τρίγωνο είναι μια άλλη ιστορία....

Υπάρχει τρόπος να βρούμε το άρθρο στα Ιταλικά?

Α! και κάτι άλλο τα άλλα κινούμενα οχήματα στις οδούς δεν είναι εμπόδια :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από thanos »

MacPap έγραψε:
Α! και κάτι άλλο τα άλλα κινούμενα οχήματα στις οδούς δεν είναι εμπόδια :lol:
παρκαρισμένο οχημα στην λωρίδα στην οποια κινείται κάποιος θεωρείται εμπόδιο; :?:
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Αν τώρα έχει γίνει συνήθεια για Χ λόγους όπως σε εμάς το οτι δεν σταματάμε σε STOP αλλά του συμπεριφερόμαστε σαν να ήταν ανεστραμμένο τρίγωνο είναι μια άλλη ιστορία....

Υπάρχει τρόπος να βρούμε το άρθρο στα Ιταλικά?
Πολύ πιθανό, γιατί δεν βρήκα πουθενά στον Ιταλικό ΚΟΚ για τη χρήση των φλας κατα το προσπέρασμα. Πάντως όλοι έτσι το κάνουν και δεν ξαφνιάζεται κανείς, ούτε κορνάρει, βρίζει κτλ
MacPap έγραψε:Α! και κάτι άλλο τα άλλα κινούμενα οχήματα στις οδούς δεν είναι εμπόδια :lol:
Τα ακινητοποιημένα αυτοκίνητα όμως μαζί με τα παρκαρισμένα κατα το ήμισυ πάνω στο πεζοδρόμιο και κατά το ήμισυ κάτω, είναι εμπόδια και υπάρχουν και άλλα πολλά εμπόδια άλλου τύπου. Σε αυτά αναφερόμουν.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από MacPap »

Μα ούτε στην Ελλάδα θα σου πει κανείς τίποτε αυτό όμως δεν το καθιστά και σωστό...

Όπως και να έχει ο ΚΟΚ μιλάει για αλλαγή πορείας δεν αναφέρει τους λόγους που την επιβάλλουν ούτε που αυτή λαμβάνει χώρα...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το τι κάνουν στην Ιταλία δε με ενδιαφέρει γιατι δεν μπορώ να τους φανταστώ σαν σωστούς οδηγούς άρα ούτε και να τους έχω σαν πρότυπο.
Ούτε το οτι το κάνουν όλοι, σημαίνει οτι είναι σωστό (απλά ίσως, έτσι συνηθίσανε και έτσι καθιερώθηκε), ούτε οι Ιταλοί φημίζονται για την τυπική οδήγηση τους.

thanos στο α. εννοώ ακριβώς αυτά που λέω. Ανάβεις αριστερό, κάνεις ελιγμό, ολοκληρώνεις ελιγμό, επιστρέφεις δεξιά, σβήνεις το αριστερό φλας. Όχι δεξί φλάς.

Πάντως μπορεί να ακούγεται αστείο να θεωρείς ένα αυτοκίνητο που κινείτε, σαν "εμπόδιο" αλλα θεωρώ οτι προσπερνάς και το εμπόδιο και το αυτοκίνητο με τον ίδιο τρόπο. Δεν κατάλαβα γιατι θα πρέπει να συμπεριφερθείς διαφορετικά στις δύο περιπτώσεις.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από thanos »

UltiMo_ έγραψε:
thanos στο α. εννοώ ακριβώς αυτά που λέω. Ανάβεις αριστερό, κάνεις ελιγμό, ολοκληρώνεις ελιγμό, επιστρέφεις δεξιά, σβήνεις το αριστερό φλας. Όχι δεξί φλάς.
νομίζω οτι οταν προσπερνάς οχημα σε αυτοκινητοδρομο με 2 λωρίδες και άνω τη στιγμή που εισέρχεσαι μπροστά στο προσπερασμένο όχημα, το φλας που θα πρέπει να λειτουργεί ειναι το δεξί και όχι το αριστερό!
οπως το εγραψε ο ερλινγκ

δεν κατάλαβα που βασίζεται οποιαδήποτε άλλη ερμηνεία της διαδικασίας προσπέρασης αυτοκινήτου σε αυτοκινητόδρομο...
και φυσικά ειναι λάθος!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Σωστή χρήση φλας σε ελιγμό

Δημοσίευση από enias »

UltiMo_ έγραψε:Το τι κάνουν στην Ιταλία δε με ενδιαφέρει γιατι δεν μπορώ να τους φανταστώ σαν σωστούς οδηγούς άρα ούτε και να τους έχω σαν πρότυπο.
Δεν υπάρχουν πρότυπα. Κανείς δεν είναι τέλειος. Ούτε ο ΚΟΚ. ;)
MacPap έγραψε:Μα ούτε στην Ελλάδα θα σου πει κανείς τίποτε αυτό όμως δεν το καθιστά και σωστό...
Δεν είπα οτι αυτό είναι το σωστό. Είπα τι εφαρμόζω εγώ, που μπορεί να μην είναι το σωστό. Τι να κάνεις; Αν κάτι δεν είναι ξεκάθαρο, αναγκάζεσαι να κάνεις υποθέσεις και να αυτοσχεδιάζεις. Τουλάχιστον εφαρμόζοντας όλοι το ίδιο πράγμα (σε μια χώρα) είτε σωστό, είτε όχι, κινείται στην φιλοσοφία του ΚΟΚ που είναι "κοινός κώδικας". Με αυτό το σκεπτικό, έκανα και εγώ (στην Ιταλία), αυτό έβλεπα να κάνουν και οι άλλοι.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”