Έχει πανσέληνο;

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από erling »

Ωρα 13:00 σήμερα
Εικόνα
Στην παραπάνω φωτογραφία περιμένω στο φανάρι για να κάνω την ροζ διαδρομή. Πίσω μου ακολουθεί άλλος που θέλει να κάνει την μπλε διαδρομή.
Βγάζω αριστερό φλας, στρίβω, κρατάω αναμένο το φλας και στρίβω ξανά (δεν είναι αναστροφή) στο μαγαζί που ήθελα.
Τι έπρεπε να κάνω για να μην με διαολοστείλει ο μπλε;


Ώρα 16:00
Εικόνα
Στην παραπάνω φωτογραφία είμαι ο κίτρινος. Έχω πράσινο για ευθεία, αριστερά, δεξιά.
Συνεχίζω ευθεία.
Από δεξιά είναι όλα κόκκινα.
Από αριστερά είναι πράσινο για δεξιά (όπως στρίβουν δηλαδή) και κόκκινο για ευθεία και αριστερά.

Ξαφνικά από αριστερά ξεκινάνε τέσσερα (ΤΕΣΣΕΡΑ) ΙΧ για ευθεία. Και κάνουν τις διαδρομές που δείχνω (μπλε, κόκκινο οι πρώτοι και πράσινο, άσπρο οι δεύτεροι)
Ο πράσινος δεν πέρασε και εγώ σταμάτησα στην ροζ βούλα και τον ρωτάω τι κάνει.
Πέρασαν οι άλλοι και τους ακολούθησα μου λέει.
Τι να του πω?????


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από MacPap »

Είναι αυτό που φωνάζω τόσα χρόνια που με ξέρεις φίλε μου.... Ο ΚΟΚ είναι κώδικας επικοινωνίας αν ο κόσμος δεν το καταλάβει και να αρχίσει να τον τηρεί χωρίς να τον αλλάζει όπως του έρθει δεν υπάρχει σωτηρία...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Ωρα 13:00 σήμερα
Εικόνα
Στην παραπάνω φωτογραφία περιμένω στο φανάρι για να κάνω την ροζ διαδρομή. Πίσω μου ακολουθεί άλλος που θέλει να κάνει την μπλε διαδρομή.
Βγάζω αριστερό φλας, στρίβω, κρατάω αναμένο το φλας και στρίβω ξανά (δεν είναι αναστροφή) στο μαγαζί που ήθελα.
Τι έπρεπε να κάνω για να μην με διαολοστείλει ο μπλε;
Αν κρατήθηκες αριστερά στο δρόμο κοντά στη νοητή ή μη διαχωριστική γραμμή για να του αφήσεις χώρο να σε προσπεράσει απο δεξιά (άσχετα αν χωρούσε ή όχι), τότε δεν νομίζω οτι μπορούσες να κάνεις κάτι άλλο.

Αν ο άλλος σοκάρεται εύκολα γιατί δεν πηγαίνεις προς στην πορεία που νομίζει, τότε είναι δικό του ψυχολογικό πρόβλημα. Γι΄αυτό κρατάμε και τις αποστάσεις απο το μπροστινό όχημα.
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από erling »

Ένα αυτοκίνητο χωράει. Και να ήθελα να τον αφήσω δεν μπορούσα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από enias »

Τότε καλά έκανες (για μένα).
Αινείας
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από erling »

Ετσι πιστεύω και εγώ για αυτό και ρωτάω "Έχει πανσέληνο;" Γιατί την προηγούμενη εβδομάδα είχα τουλάχιστον 2 περίεργα περιστατικά την ημέρα με οδηγικό χρόνο 2ώρες την ημέρα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Έχει πανσέληνο;

Δημοσίευση από MacPap »

Είμαστε κακοί οδηγοί κάποτε θα το καταλάβουμε ή μάλλον όσοι μείνουν ζωντανοί θα είναι αυτοί που θα το έχουν καταλάβει...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”