Κόβωντας το φανάρι

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Είμαστε στην διασταύρωση αυτή. Περιμένουμε το φανάρι, και στρίβουμε αριστερά.

Εικόνα


Οι ζαβολιάρηδες όμως, πριν ανάψει το πράσινο, μπαίνουν μέσα στο πάρκινγκ, και βγαίνουν απο την άλλη του πλευρά.

Εικόνα


Είναι νόμιμο αυτό ή όχι?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3409
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από Johnny »

Οταν βγαίνεις απο το πάρκινγκ εχει ταμπέλα που να απαγορεύει την κατεύθυνση αριστερά;
Η Δοξοπούλου εχει διακεκομένη σήμανση, διπλή;

Εαν δεν απαγορεύει την αριστερή κατεύθυνση και εχει διακεκομένη σήμανση τότε μπορεί να κάνει ζαβολιά χωρίς παράβαση.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αυτο μπορει να συμβεί και αντίστροφα.

Να μπείς στο πάρκινγκ και να βγείς στην Μ.Μερκούρη εαν ειναι διπλής κατευθυνσης για να αποφύγεις το φανάρι χωρις παράβαση
επειδη δεν διασχίζεις τον δρόμο.
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Johnny έγραψε:Οταν βγαίνεις απο το πάρκινγκ εχει ταμπέλα που να απαγορεύει την κατεύθυνση αριστερά;
Όχι. Απλά έχει ΣΤΟΠ στις εξόδους του πάργκινγκ (λογικό) και δίνεις προτεραιότητα στο απέναντι ρεύμα στις εισόδους, διαδικασία που κρατάει ελάχιστα μπροστά στο απίστευτα αργό φανάρι. Το περίεργο είναι οτι χώνονται μπροστά σου χωρίς φλας, αλλα ακόμα και αν ανάψουν φλάς, περιμένεις να σταθούνε στο φανάρι, και όχι να χωθούνε στο πάρκινγκ




Το θέμα είναι τώρα.................
Αφού νόμιμα μπορείς να γλιτώσεις το φανάρι. (δίνοντας φυσικά προτεραιότητα στον αντιθέτως ερχόμενο) τι σκατά το θέλουν το φανάρι για αριστερά? Γιατι να μην βάλουν εκεί πέρα απλά ένα πράσινο-κόκκινο χωρίς βελάκια αριστερά, βελάκια δεξιά, βελάκια για ευθεία, και να κάνουν το φανάρι να θέλει 4 λεπτά να κάνει όλο το κύκλο? Μήπως τελικά φταίνε τα φανάρια που μερικοί αναγκάζονται να κάνουν ζαβολιά? Και το έχω σκεφτεί για πολλά φανάρια αυτό οτι είναι ΛΑΘΟΣ.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το παραπάνω πρόβλημα το αντιληφθήκαν και απο το Δήμο αλλα επέλεξαν τον χειρότερο τρόπο για να "μπαλώσουν" το πρόβλημα. Κλείσαν την μια είσοδο με μάρμαρο πεζοδρομίου. Την μέρα μου φάνηκε αστείο, αλλα τη νύχτα είδα οτι είναι πολύ επικύνδυνο. Για κάποιον που το κάνει καθημερινά με κλειστά τα μάτια που λέμε, είναι πολύ εύκολο να σπάσει αμορτισέρ για πλάκα. Μάλιστα τη στιγμή που αποφάσισα να το φωτογραφίσω, ερχότανε και ένας απορημένος μηχανόβιος ο οποίος τελικά.. γύρισε πίσω!! Για γέλια ή για κλάματα?

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από MacPap »

Για κλάματα σίγουρα!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από erling »

Εκεί που είναι η κολώνα ήταν η είσοδος;
Αλήθεια τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν; (δεν πιστεύω να σκέφτεσαι φωσφορούχα διαγράμμιση...)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Τι άλλο? Κανονικό έργο της προκοπής. Κανονικό πεζοδρόμιο. Μέχρι την ολοκλήρωση του οποίου, να επισημαίνεται η επικινδυνότητα του σημείου με κορδέλες και λαμπάκια όπως σε κάθε ημιτελές οδικό έργο.

(Η είσοδος ήταν εκεί που κοιτάει η μηχανή. Δηλαδή παράλληλα με το κάτω μέρος της φωτογραφίας)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από erling »

Εγώ νόμιζα πως η είσοδος ήταν δεξιά για αυτό και λέω τι άλλο να κάνουν.
Στην φώτο δεν φαίνεται καθαρά (λόγω σκιών) το "μάρμαρο πεζοδρομίου" που λες....
Τελικά το είδα... :) όντως απαράδεκτο...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το σημείο με καλύτερο φωτισμό, μια βδομάδα αργότερα (ακόμα παρατημένο στην τύχη του εννοείται)

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Κόβωντας το φανάρι

Δημοσίευση από erling »

Τώρα που το είδα καλύτερα, είναι απαράδεκτο³²
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”