Μυστήρια φώτα σε SUV

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω δει κάτι περίεργα φώτα, αλλα είναι σε διάφορα αυτοκίνητα. Γιαυτό δεν μπορώ να σας πω συγκεκριμένη μάρκα. Το έχω δει και σε honda και σε mitsubishi και σε toyota και σε suzuki και σε nissan. Όλα όμως SUV (ίσως τώρα που το σκέφτομαι να είναι μόνο γιαπωνέζικα)

Εκτός απο τα κανονικά του τα πίσω φώτα, πορείας και φρένων, έχουν και έξτρα ίδια μικρά φωτάκια μέσα στους προφυλακτήρες. Επίσης πορείας και στοπ.
Το περίεργο είναι οτι ενίοτε δουλεύουν μόνο τα κάτω τα μικρά, και τα κανονικά του τα φώτα είναι σβηστά. Γιατι τα κανονικά τα φώτα να είναι σβηστά?

Δεν θα μου φαινότανε καθόλου απίθανο, σε περίπτωση που υπάρχει διακόπτης που να τα σβήνει εντελώς τα πάνω φώτα, στην καγκουροελλάδα να τα έχουν μονίμως σβηστά. Αλλα γιατι να υπάρχει τέτοιος διακόπτης? Έχει κανένας τέτοια φωτάκια στο αυτοκίνητό του?


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ πρώτη φορά ακούω για κάτι τέτοιο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Συμπαθάτε με. Είχα και φωτογραφία αλλα την ξέχασα. Μιλάω για αυτά τα φωτάκια τα χαμηλά τα αναμμένα. Τα περισσότερα τζιπάκια είναι έτσι. Τα άλλα τα φανάρια τα κανονικά λίγο πιο πάνω, είναι σβηστά και για πορείας και για στοπ.

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από MacPap »

Εμένα για βλακεία κάποιων μου μοιάζει πάντως αν ανάβουν κανονικά δεν είναι παράνομο αφού ο ΚΟΚ προσδιορίζει να υπάρχουν δεν λέει αν πρέπει να είναι μικρά μεγάλα κάτω πάνω κλπ.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Λες να έχει γίνει τόσο πολύ μοδα να αποσυνδέουν τα "πάνω" ?
Γιατι να υπάρχει κουμπί On/off το θεωρώ απίθανο
MacPap έγραψε:δεν είναι παράνομο αφού ο ΚΟΚ προσδιορίζει να υπάρχουν δεν λέει αν πρέπει να είναι μικρά μεγάλα κάτω πάνω κλπ.
Εμένα όμως με μπερδεύουν τα σβηστά τα φώτα. Αν για κάποιο λόγο εγώ είμαι γκαβός και βλέπω μόνο τα πάνω, δε θα αντιληφθώ το φρενάρισμα (ο ΚΟΚ λέει να μην είμαι τυφλός και να βλέπω. Δε λέω που να βλέπω, πάνω κάτω κτλ :D )
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξερω αλλά θυμίζει τη βλακεία "κλείνω τα φώτα διασταυρώσεως αφήνω τα θέσεως και τους προβολής ομίχλης"... :shock:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ή το ακόμα καλύτερο. Βάζω ξένον για να φέγγουν πιο δυνατά τα φώτα μου και μετά βάφω τα φανάρια με μαύρο βερνίκι για να τα κάνω φιμέ και σέξυ και σπορ... Για γέλια!

Πάντως πέρα απο τη πλάκα, σταλήθεια προτιμώ να μην έχει καθόλου φανάρια, παρά να υπάρχουν και να μην ανάβουν.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
grigoris
Δημοσιεύσεις: 546
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 19:47

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από grigoris »

Εμένα πάντως δεν μ φαίνεται κακό άσε που δεν δείχνουν και καγκουριά.!
Η Ελληνική Σημαία είναι σύμβολο ιερό.Έχει τ' ουρανού το χρώμα και στην άκρη το Σταυρό.Την Ελληνική Σημαία, μάνα μου, την αγαπώ.Στον εχθρό δεν την αφήνω, προτιμώ να σκοτωθώ.
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πιστεύω πῶς εἶναι ἐργοστασιακά. Διαφορετικὰ πρέπει νὰ ἔχει κάνει εἶτε μεττατροπὴ εἶτε ἀλλαγὴ προυφυλακτήρα. Τὸ ἐγχειρίδιο τοῦ αὑτοκινήτου μπορεῖ νὰ γράφει κάτι.

Τὶ μοντέλο εἶναι;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Μυστήρια φώτα σε SUV

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Μα δεν είναι σε ένα μοντέλο. Είναι σχεδόν σε όλα τα SUV. Και όχι μόνο γιαπωνέζικα. Το είδα και σε freelander
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”