ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορ

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από enias »

150++ :o ;;;
Ντροπή σας! Είστε παράνομοι και επικίνδυνοι και πρέπει να σας πάρουν το δίπλωμα! :mrgreen:


Αινείας
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:
erling έγραψε:... Ξέρεις τι σπαστικό είναι να είσαι με 150 στην δεξιά και να πρέπει να αλλάξεις δύο λωρίδες για να προσπεράσεις τον ανεγκέφαλο που πάει με 110 στην μεσαία, υπολογίζοντας ταυτόχρονα πότε θα σε φτάσει αυτός που πάει με 150++ στην αριστερή?...
Μπράβο erling γεια στο στόμα σου. :biritses

Και η απάντηση είναι πρωτίστως "εξαρτάται με τι κινείσαι και πού". ΑΝ θέλουμε να ακριβολογούμε αλλά και αυτό είναι off topic;)
Η απάντηση είναι: ποδήλατο. Δεν υπάρχει εξαρτάται. Μετά το ποδήλατο μηχανή, μετά ΙΧ και μετά φορτηγό. Δίπλωμα δεν έχεις; είναι ερώτηση στις εξετάσεις αυτή. :?: :?: :?:

Πάμε πάλι στο θέμα μας: το φορτηγό στην ανηφόρα κάνει δεξιά και μπαίνει στη ΛΕΑ δίνοντας χώρο στα ΙΧ που προσπερνάνε, ώστε να μη δεχθεί μεγάλες δυνάμεις από τη διαφορά πίεσης (υπο-/υπερ-πίεση πίσω και μπρος) κατά το προσπέρασμα.

Ευχαριστώ.
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε ανηφορες δεν μπαίνεις στην ΛΕΑ γιατι είναι τυφλό σημείο. Ίσως στο τελείωμα της ανηφόρας να έχει σταματημένο αυτοκίνητο. Δίπλωμα δεν έχεις; είναι ερώτηση στις εξετάσεις αυτή.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

UltiMo_ έγραψε:Σε ανηφορες δεν μπαίνεις στην ΛΕΑ γιατι είναι τυφλό σημείο. Ίσως στο τελείωμα της ανηφόρας να έχει σταματημένο αυτοκίνητο. Δίπλωμα δεν έχεις; είναι ερώτηση στις εξετάσεις αυτή.
Δείξε μου το άρθρο που το απαγορεύει αυτό. Δείξε μου και ΕΝΑΝ δρόμο που στην ανηφόρα δεν έχει ΛΕΑ. Ποιος ο λόγος να υπάρχει ΛΕΑ αν απαγορεύεται να μπω εκεί;

Κάπου τα μπερδεύεις νομίζω. Η κίνηση στη ΛΕΑ απαγορεύεται εκτός της περιπτώσεως προβλήματος. Εμείς αναφερόμαστε σε κίνηση στη ΛΕΑ για εξυπηρέτηση, ειδικά αν έχουμε να κάνουμε με οχήματα που δεν μπορούν να αναπτύξουν ταχύτητες αντίστοιχες των υπολοίπων οχημάτων (βλ. φορτηγά). Αυτά τα οχήματα μπαίνουν στη ΛΕΑ για να δώσουν χώρο για προσπέρασμα. Επίσης, ΣΕ ΚΑΜΙΑ Ε.Ο. δεν υπάρχει τέτοια κλίση που να μη βλέπεις την κορυφή της ανηφόρας αρκετά νωρίς, ώστε να φρενάρεις.

Τα έχετε μπλέξει, δυστυχώς. ΛΕΑ = Ε.Ο. με ΔΥΟ (2) λωρίδες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ = μικρές κλίσεις. Αυτά πάνε μαζί.

Ευχαριστώ.
thanos
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2010, 21:28

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από thanos »

νομίζω οτι ολα οσα συζητιούνται για την οδήγηση στην ΛΕΑ καλό θα ηταν να συζητηθούν σε νέο τοπικ.
οι κύπριοι δεν θα μοιράζουν εξώδικα σε νταλικιέρηδες που χρησιμοποιούν την ΛΕΑ για να εξυπηρετήσουν τους υπολοίπους οδηγούς.

Υ.Γ. θα ειχε ενδιαφέρον να μαθαίναμε τι ποινές προβλέπει ο κυπριακός ΚΟΚ για την παραβατική χρήση της ΛΕΑ, ετσι απο περιέργεια!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:Σε ανηφορες δεν μπαίνεις στην ΛΕΑ γιατι είναι τυφλό σημείο. Ίσως στο τελείωμα της ανηφόρας να έχει σταματημένο αυτοκίνητο. Δίπλωμα δεν έχεις; είναι ερώτηση στις εξετάσεις αυτή.
Εγώ πάντως επειδή κινούμαι με πατίνι και δεν έχω δίπλωμα για να ξέρω έχω ακούσει πως είναι εξαιρετικά επικίνδυνο να κινείται κανείς στην Λ.Ε.Α

:applause :applause ultimo_
thanos έγραψε:νομίζω οτι ολα οσα συζητιούνται για την οδήγηση στην ΛΕΑ καλό θα ηταν να συζητηθούν σε νέο τοπικ...
Σωστό και έγινε!!!

Η συζήτηση περί του τι συμβαίνει με την Λ.Ε.Α. μπορεί να συνεχιστεί εδώ.

"Κίνηση στην Λ.Ε.Α."
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”