ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορ

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Ένα ξεκληρισμένο χωριό το χρόνο στους ελληνικούς δρόμους φτάνει για συμπέρασμα δεν χρειάζεται και το δικό μου.
Αν ακολουθούσαμε τα δικά σου, δηλαδή να μη βγούμε στο αντίθετο για να αποφύγουμε τις λακκούβες γιατί το απαγορεύει ο ΚΟΚ, θα είχαμε 1 μεγάλη πόλη το χρόνο.
pipinos1976 έγραψε:Δεν βλέπω έναν αλλά πολλούς ενόχους κάθε μέρα στους καθρέπτες του αυτοκινήτου μου όπως και μπροστά μου. Βλέπω όλους αυτούς που βλακωδώς νομίζουν, πως είναι οι παντογνώστες και άρχοντες του δρόμου. Βλέπω αυτούς τους "ελληνάρες" που έχουν την απαίτηση, όλοι να υποκλίνονται στις τρελές και ανεύθυνες οδηγικές τους συνήθειες, με το γνωστό νεκρό χωριό κάθε χρόνο ως συνέπεια.
Το άσχημο είναι πως δεν κοιτάς καθόλου τον καθρέπτη στο λουτρό σου. Εκεί θα διακρίνεις τον ελληνάρα που έγραψε: "Αν πρόκειται να παρανομήσω και να οδηγήσω εκτός ΔΙΚΩΝ μου ορίων για τους κάνω την χάρη έχασαν". Κάνει, δηλαδή, τα ίδια που κάνουν και οι άλλοι. Οι μεν πηγαίνουν στο αντίθετο γιατί δεν κρατιούνται και θέλουν να προσπεράσουν πάνω στη στροφή, οι δε δεν κάνουν λίγο στην άκρη για να διευκολύνουν τον τρελό και τελικά γίνεται ατύχημα με όλους μαζί και την πληρώνουμε εμείς που ερχόμαστε άνετοι από το αντίθετο.
MacPap έγραψε:Ακριβώς!!! +3! :applause
Βγαίνεις δηλαδή στο αντίθετο για να αποφύγεις τις λακκούβες; δεν το νομίζω. Διότι τότε, αγαπητέ μου φίλε, παρανομείς και μας δουλεύεις τόσα χρόνια.
erling έγραψε:Αν και δεν δεν διάβασα όλα τα μηνύματα μετά το δικό μου, ένα θα πω.
Είχα ρωτήσει κάποτε δύο γνωστούς που πηγαίναμε Θεσ/νίκη γιατί οδηγούν στην αριστερή.
Η απάντηση και των δύο ήταν "Μα τι να κάνω; συνέχεια φλας,προσπέραση,φλας. Κουραστικό είναι."
Μετά από αυτήν την απάντηση, πραγματικά τα υπόλοιπα είναι απλές δικαιολογίες...
Ακριβώς αυτό που έχω γράψει εδώ και χρόνια για τις Ε.Ο. με τις 2 λωρίδες. Είσαι διαρκώς σε προσπέρασμα, ειδικά τις ημέρες με κίνηση. Σήμερα, πριν λίγο, το βίωσα στην Κορίνθου - Πατρών. Κόρινθο - Πάτρα ήμουν μονίμως σε προσπέρασμα. Η κρίση, βλέπετε, έχει οδηγήσει τον κόσμο να πηγαίνει τόσο αργά που με 110 (+10 του ορίου) να περνάω το 90% των οχημάτων.

Για να είμαι ακριβοδίκαιος, καταλαβαίνω αυτό που κάνουν (αν πηγαίνουν όντως γρήγορα). Δεν είμαι, όμως, χωρίς κρίση δεκτικός σε αυτή την εξήγηση. Πριν λίγες ώρες, άσπρη BMW με οδηγό την κοπέλα και δίπλα τον περήφανο συνοδό της (νέα παιδιά και οι δύο, 4Τροχοί και αυτοί), ήταν μονίμως στην αριστερή λωρίδα με 130-140 km/h. Αναγκάστηκα να τους προσπεράσω από τη μεσαία (δεν πήγαινα πολλά, ~150), έστω και αν είχαν μπροστά τους 2km άδειο δρόμο, άρα θα μπορούσαν να μπουν δεξιότερα. Διακρίνω πού υπάρχει και πού δεν υπάρχει πρόβλημα και δικαιολογώ ή όχι την αντίδραση του κάθε οδηγού.
thanos έγραψε:δεν μπορώ να κατανοήσω τον συλλογισμό σου.
κάνεις λόγο για διευκόλυνση
εγω ουδεμία διευκόλυνση βλέπω

τον προσπερνάω με τον ίδιο ακριβώς τρόπο αν θα κινουνταν στην λωρίδα του κανονικά.
δεν με διευκολύνει στο ελάχιστο.
διότι οταν κινείται μισός στην ΛΕΑ και μισός στην δεξιά λωρίδα κίνησης,
για εμενα που τον ακολουθώ κ κινουμαι ταχύτερα απο αυτόν
ειναι αδύνατον να τον προσπεράσω χωρίς να αλλάξω λωρίδα και χωρίς να ακολουθήσω την διαδικασία προσπεράσματος

ουσιαστικά ειναι δώρο άδωρο η κίνησή του στην μισή ΛΕΑ

μην μπερδευουμε με τον δρόμο που εχει 2 λωρίδες κινησης, μια ανα κατεύθυνση
και σε κάθε λωρίδα εχει και ενα μικρό κομματι ασφαλτο στα δεξιά της λωρίδας κινησης.
εκει το να κινηθει μισός στην λωρίδα κινησης και μισός στην βοηθητική άσφαλτος,
ναι με διευκολύνει γιατί δεν αναγκάζομαι οταν τον προσπερνάω να βρεθώ με το 100% του ογκου του οχήματός μου στο αντίθετο ρεύμα

εχω την αίσθηση οι οδηγοί που το κάνουν αυτό το κάνουν λόγω συνήθειας από την εποχή που δεν υπήρχαν ακομη ΛΕΑ και αυτοκινητόδρομοι με 2 η 3 λωρίδες και έκαναν στην άκρη για να διευκολύνουν τα οχήματα που κινουνταν ταχύτερα απο αυτούς!


μπορεί ο ΚΟΚ να έχει χιλια δυο άλλα αδύνατα σημεία,
αλλα σε οτι αφορά αυτο το κομμάτι νομίζω οτι αν εφαρμόζεται απο ολους τους οδηγούς με τον ίδιο τρόπο δεν θα υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.
οταν ομως ο καθένας αρχίζει και οδηγάει οπως του καπνίσει,
τοτε υπάρχει θέμα
οχι ομως
Θα σου κάνω μία πολύ απλή ερώτηση:

Προσπερνάς ένα όχημα. Όταν προσπερνάς ποιο όχημα πρέπει να κρατάς μεγαλύτερη απόσταση από αυτό;
α) ποδήλατο
β) μηχανάκι
γ) ΙΧ
δ) φορτηγό

Η απάντηση είναι μία.

Ευχαριστώ.


Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:ΝΑΙ πριν κλείσει αυτός το σπίτι κανενός άλλου.
Αυτό είναι αυθαίρετο και δικό σου συμπέρασμα …
Ένα ξεκληρισμένο χωριό το χρόνο στους ελληνικούς δρόμους φτάνει για συμπέρασμα δεν χρειάζεται και το δικό μου.
Αν ακολουθούσαμε τα δικά σου, δηλαδή να μη βγούμε στο αντίθετο για να αποφύγουμε τις λακκούβες γιατί το απαγορεύει ο ΚΟΚ, θα είχαμε 1 μεγάλη πόλη το χρόνο.
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις!!!
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
thanos έγραψε:ναι φυσικά θα πάω λιγο πιο πέρα ναι θα φρενάρω λιγο απότομα!…αυτο ομως δεν σημαινει οτι σε κάθε δρόμο με 3 λωρίδες που θα κινουμαι μετά … θα κινούμαι στην μεσαία λωρίδα επειδή θα θεωρώ ντε φάκτο οτι η δεξιά θα ειναι ελλατωματική κατασκευαστικά! … αυτά μονο εδώ γινονται.
Ακριβώς!!! +3! :applause
Βγαίνεις δηλαδή στο αντίθετο για να αποφύγεις τις λακκούβες; δεν το νομίζω. Διότι τότε, αγαπητέ μου φίλε, παρανομείς και μας δουλεύεις τόσα χρόνια.
Ευτυχώς που είμαστε on topic. "ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορίας..."
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:Αν πρόκειται να παρανομήσω και να οδηγήσω εκτός ΔΙΚΩΝ μου ορίων για τους κάνω την χάρη έχασαν.
… Γι' αυτό και οι υπόλοιποι σε γράφουν κι εσένα εκεί που τους γράφεις κι εσύ και η κατάσταση είναι όπως είναι στους δρόμους. Δες στον καθρέπτη έναν από τους ενόχους.
Δεν βλέπω έναν αλλά πολλούς ενόχους κάθε μέρα στους καθρέπτες του αυτοκινήτου μου όπως και μπροστά μου. Βλέπω όλους αυτούς που βλακωδώς νομίζουν, πως είναι οι παντογνώστες και άρχοντες του δρόμου. Βλέπω αυτούς τους "ελληνάρες" που έχουν την απαίτηση, όλοι να υποκλίνονται στις τρελές και ανεύθυνες οδηγικές τους συνήθειες, με το γνωστό νεκρό χωριό κάθε χρόνο ως συνέπεια.
Το άσχημο είναι πως δεν κοιτάς καθόλου τον καθρέπτη στο λουτρό σου.
Δεν έχω λουτρό στο αυτοκίνητο...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από enias »

erling έγραψε:Αν και δεν δεν διάβασα όλα τα μηνύματα μετά το δικό μου, ένα θα πω.
Είχα ρωτήσει κάποτε δύο γνωστούς που πηγαίναμε Θεσ/νίκη γιατί οδηγούν στην αριστερή.
Η απάντηση και των δύο ήταν "Μα τι να κάνω; συνέχεια φλας,προσπέραση,φλας. Κουραστικό είναι."
Μετά από αυτήν την απάντηση, πραγματικά τα υπόλοιπα είναι απλές δικαιολογίες...
Για να σας επαναφέρω και στο θέμα, έχω να πω κάτι που παρατήρησα μετά απο οδήγηση στο εξωτερικό (και που δεν είχα παρατηρήσει νωρίτερα). Στην Ελλάδα, σε όλους τους ανοιχτούς δρόμους είτε αυτόκινητόδρομοι είτε επαρχιακοί, εθνικοί οδοί κτλ, οι περισσότεροι αν όχι σχεδόν όλοι, οδηγούν επιταχύνοντας. Δεν κρατούν σταθερή ταχύτητα στο αμάξι τους. Οταν δεν επιβραδύνουν, επιταχύνουν μέχρι να ξαναπιβραδύνουν (λόγω στροφής, ανέμου ή άλλο). Έτσι, είναι πρακτικά αδύνατον να κινηθείς σε λωρίδα που κινούνται άλλα αυτοκίνητα πιο μπροστά. Γι αυτό και πάνε όλο και πιο αριστερά, στην αναζήτηση της πιο ελεύθερης λωρίδας.
Αινείας
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:Ευτυχώς που υπάρχουν και οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις!!!
Φυσικά, διότι ούτε ΕΝΑ στοιχείο δεν έχεις για να υποστηρίξεις την άποψή σου. Περιμένω, και θα περιμένω, να μου ανεβάσεις στοιχεία για τα ατυχήματα στην Ελλάδα. Πόσα προέρχονται από ταχύτητα, πόσα από αλκοόλ, πόσα είναι παράσυρση πεζού, πόσα απροσεξία κτλ. Να δούμε, πόσο επιστημονικός είσαι στις προσεγγίσεις σου εσύ... ο ειδικός που δεν έχει παρουσιάσει ΠΟΤΕ ούτε ένα στοιχείο.

Θες να γελάσουμε και πάλι όπως με το bloka και τους 4Τροχούς και τους οδηγούς που οδηγούν μεθυσμένοι; να βάλουμε κάτω τα νούμερα να δούμε αν βγαίνουν ή αν απαιτείται το 100% των μεθυσμένων να τρακάρουν ΚΑΘΕ μέρα ή και πολλαπλές φορές την ημέρα; ή θα αλλάξεις τις εξηγήσεις, όπως έκαναν στο bloka, για να τους βγαίνουν (οι πιωμένοι αποφεύγουν τα αλκοτεστ, τα μηχανήματα δε δουλεύουν ή κάτι άλλα τέτοια που καταργούν τη στατιστική, αν ακολουθήσουμε όλοι την ίδια τακτική).
MacPap έγραψε:Ευτυχώς που είμαστε on topic. "ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορίας..."
Συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις αλλάζεις θέμα.
MacPap έγραψε:Δεν έχω λουτρό στο αυτοκίνητο...
Αν ακολουθούσες τους Γερμανούς που θαυμάζεις δε θα είχες ούτε σπίτι. Θυμάσαι; οι απόγονοι των Ούννων είναι που κουβαλούσαν τα κόπρανα στα κάρα για να ανάβουν φωτιές...

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από MacPap »

pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:Ένα ξεκληρισμένο χωριό το χρόνο στους ελληνικούς δρόμους φτάνει για συμπέρασμα δεν χρειάζεται και το δικό μου.
Αν ακολουθούσαμε τα δικά σου, δηλαδή να μη βγούμε στο αντίθετο για να αποφύγουμε τις λακκούβες γιατί το απαγορεύει ο ΚΟΚ, θα είχαμε 1 μεγάλη πόλη το χρόνο.
Ευτυχώς που υπάρχουν και οι επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις!!!
...Περιμένω, και θα περιμένω, να μου ανεβάσεις στοιχεία για τα ατυχήματα στην Ελλάδα.
ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. Πειραιώς 46 & Επονιτών 185 10 Πειραιάς τηλ. 210 485 2241 φαχ 210 482 2641.
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:Ακριβώς!!! +3! :applause
Βγαίνεις δηλαδή στο αντίθετο για να αποφύγεις τις λακκούβες; δεν το νομίζω. Διότι τότε, αγαπητέ μου φίλε, παρανομείς και μας δουλεύεις τόσα χρόνια.
Ευτυχώς που είμαστε on topic. "ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορίας..."
Συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο. Αν δεν μπορείς να απαντήσεις αλλάζεις θέμα
Επειδή συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο Stay on topic please.
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:
pipinos1976 έγραψε:
MacPap έγραψε:Δεν βλέπω έναν αλλά πολλούς ενόχους κάθε μέρα στους καθρέπτες του αυτοκινήτου μου όπως και μπροστά μου. Βλέπω όλους αυτούς που βλακωδώς νομίζουν, πως είναι οι παντογνώστες και άρχοντες του δρόμου. Βλέπω αυτούς τους "ελληνάρες" που έχουν την απαίτηση, όλοι να υποκλίνονται στις τρελές και ανεύθυνες οδηγικές τους συνήθειες, με το γνωστό νεκρό χωριό κάθε χρόνο ως συνέπεια.
Το άσχημο είναι πως δεν κοιτάς καθόλου τον καθρέπτη στο λουτρό σου.
Δεν έχω λουτρό στο αυτοκίνητο...
Αν ακολουθούσες τους Γερμανούς που θαυμάζεις δε θα είχες ούτε σπίτι. Θυμάσαι; οι απόγονοι των Ούννων είναι που κουβαλούσαν τα κόπρανα στα κάρα για να ανάβουν φωτιές...
Εχουν ωραίους δρόμους όμως για τα κάρα τους.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από pipinos1976 »

MacPap έγραψε:ΕΘΝΙΚΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. Πειραιώς 46 & Επονιτών 185 10 Πειραιάς τηλ. 210 485 2241 φαχ 210 482 2641.
Δύο ερωτήματα:

1. Από εκεί πας και τα παίρνεις εσύ τα στοιχεία; εγώ χρησιμοποιώ το διαδίκτυο, είναι πιο εύκολο
http://www.statistics.gr/portal/page/portal/ESYE

2. Ξέρεις να ερμηνεύσεις τα αποτελέσματα; ή απλά μεταφέρεις αυτά που διαβάζεις στις εφημερίδες; ποια ήταν η τελευταία φορά που διάβασες απευθείας από την Ελληνική Στατιστική Αρχή;

Θες να κάνω μια υπόθεση;

1. Το γράφεις για να αποφύγεις την απάντηση. Δεν έχεις ανεβάσει ΠΟΤΕ στοιχεία από την ΕΛΛ. ΣΤΑΤ. σε αντίθεση με εμένα που έχω ανεβάσει πάρα πολλές φορές και στο bloka και στους 4Τροχούς.

2. Ποτέ και κάνεις και τον έξυπνο για να αποφύγεις την απόδειξη της άγνοιας.
MacPap έγραψε:Επειδή συζητάμε για κάτι συγκεκριμένο Stay on topic please.
Γράψε το όπως καταλαβαίνεις μπας και μείνεις κι εσύ στο θέμα και σταματήσεις την προσπάθεια ειρωνείας που ούτε στο bloka, ούτε εδώ πιάνει. Βλέπεις ότι ΚΑΘΕ φορά σε στριμώχνω και ΔΕΝ ξέρεις τι να απαντήσεις εκτός της υπεκφυγής και της δήθεν αστειότητας.
MacPap έγραψε:Εχουν ωραίους δρόμους όμως για τα κάρα τους.
Ναι, τους πήρε 2.000 χρόνια να αρχίσουν να μαθαίνουν, αλλά το έκαναν καλά. Κατά το 1.700 μάλιστα κατάφεραν να φτιάξουν και ένα μηχάνημα αντίστοιχο του υπολογιστή των Αντικυθήρων με αντίστοιχες διαστάσεις. Είναι αυτό που λέμε στην ελληνική: fast learners

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από MacPap »

Stay on topic!!! Stayyyyy.... :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:Δεν με ενδιαφέρει να δω τις λακούβες. Και εγώ στην Ελλάδα ζω και βλέπω καθημερινά.
Το λυπηρό είναι οτι δεν σε ανάγκασε κάτι θετικό να πας με το όριο. πχ παιδεία, σεβασμός σε νόμους και συνανθρώπους ή κάποιο άλλο κίνητρο. Αλλα οι λακούβες
Συμφωνῶ.

pipinos1976 έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:Δεν με ενδιαφέρει να δω τις λακούβες. Και εγώ στην Ελλάδα ζω και βλέπω καθημερινά.
Το λυπηρό είναι οτι δεν σε ανάγκασε κάτι θετικό να πας με το όριο. πχ παιδεία, σεβασμός σε νόμους και συνανθρώπους ή κάποιο άλλο κίνητρο. Αλλα οι λακούβες
Σεβασμός σε νόμους; ποιους νόμους; τον ΚΟΚ του Μισέλ; ξέρεις ότι ο ΚΟΚ τιμωρεί με τη μισή ποινή όποιον μπει ανάποδα στην Ε.Ο. ή τη Συγγρού σε σχέση με αυτόν που θα έχει δυνατά το στερεοφωνικό; αυτός ο νόμος είναι για το πανηγύρι τον 15Αύγουστο και θα πρέπει να διορθωθεί, όχι προς την κατεύθυνση που έχει πάρει, αλλά προς μια άλλη, πιο ορθολογική και πιο φυσιολογική. Επίσης, θα πρέπει, για πρώτη φορά, να τιμωρεί και τους πραγματικούς παραβάτες και όχι να τους αφήνει στο απυρόβλητο (βλ. εργολάβους που τιμωρούνται ΑΝ δεν έχουν σήμανση στα έργα*).
Τὸ ὄτι οἰ νόμοι ἔχουν ἀτέλειες ἀλλὰ καὶ τραγικὰ λάθη ἰσχύει, δὲν ἀντιλέγω. Ἀλλὰ αὐτὸ δὲν μᾶς δίνει τὸ δικαίωμα νὰ παραβιάζουμε ὅποια διάταξη δὲν μᾶς βολεύει.

MacPap έγραψε:Stay on topic!!! Stayyyyy.... :lol:
xrisa έγραψε:
ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλοφορίας...



Μετά από 10 μήνες οι οδηγοί δεν τις χρησιμοποιούν σωστά...
Λευκωσία: Τέρμα οι προειδοποιήσεις για τους οδηγούς που κινούνται στον αυτοκινητόδρομο με τις τρεις λωρίδες κυκλοφορίας. Όσοι δεν εμπέδωσαν ακόμη τον τρόπο που πρέπει να τις χρησιμοποιούν, θα εισπράττουν λαπόρτο των 65 ευρώ.
Ἀς τὸ κάνουν. Εἶναι ἀνάγκη νὰ βγάλουν ἀνακοίνωση ὄτι θὰ ἐφαρμόσουν τὀν νόμο; Τελικὰ κι ἐκεῖ ἠ ἐφαρμογὴ τοῦ νόμου ἀποτελεῖ εἴδηση;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από erling »

pipinos1976 έγραψε:
erling έγραψε:Αν και δεν δεν διάβασα όλα τα μηνύματα μετά το δικό μου, ένα θα πω.
Είχα ρωτήσει κάποτε δύο γνωστούς που πηγαίναμε Θεσ/νίκη γιατί οδηγούν στην αριστερή.
Η απάντηση και των δύο ήταν "Μα τι να κάνω; συνέχεια φλας,προσπέραση,φλας. Κουραστικό είναι."
Μετά από αυτήν την απάντηση, πραγματικά τα υπόλοιπα είναι απλές δικαιολογίες...
Ακριβώς αυτό που έχω γράψει εδώ και χρόνια για τις Ε.Ο. με τις 2 λωρίδες. Είσαι διαρκώς σε προσπέρασμα, ειδικά τις ημέρες με κίνηση. Σήμερα, πριν λίγο, το βίωσα στην Κορίνθου - Πατρών. Κόρινθο - Πάτρα ήμουν μονίμως σε προσπέρασμα. Η κρίση, βλέπετε, έχει οδηγήσει τον κόσμο να πηγαίνει τόσο αργά που με 110 (+10 του ορίου) να περνάω το 90% των οχημάτων.

Για να είμαι ακριβοδίκαιος, καταλαβαίνω αυτό που κάνουν (αν πηγαίνουν όντως γρήγορα). Δεν είμαι, όμως, χωρίς κρίση δεκτικός σε αυτή την εξήγηση. Πριν λίγες ώρες, άσπρη BMW με οδηγό την κοπέλα και δίπλα τον περήφανο συνοδό της (νέα παιδιά και οι δύο, 4Τροχοί και αυτοί), ήταν μονίμως στην αριστερή λωρίδα με 130-140 km/h. Αναγκάστηκα να τους προσπεράσω από τη μεσαία (δεν πήγαινα πολλά, ~150), έστω και αν είχαν μπροστά τους 2km άδειο δρόμο, άρα θα μπορούσαν να μπουν δεξιότερα. Διακρίνω πού υπάρχει και πού δεν υπάρχει πρόβλημα και δικαιολογώ ή όχι την αντίδραση του κάθε οδηγού.
Μα δεν ήταν διαρκώς σε προσπέρασμα. Αυτό θα το δικαιολογούσα και εγώ. Ένα αυτοκίνητο κάθε 5 λεπτά βρίσκαμε... Μετά τον κόμβο της Βέροιας αυξήθηκε η κίνηση αλλά όχι τόσο δραματικά ώστε να είναι συνεχώς στην αριστερή.

Ξέρεις τι σπαστικό είναι να είσαι με 150 στην δεξιά και να πρέπει να αλλάξεις δύο λωρίδες για να προσπεράσεις τον ανεγκέφαλο που πάει με 110 στην μεσαία, υπολογίζοντας ταυτόχρονα πότε θα σε φτάσει αυτός που πάει με 150++ στην αριστερή? Προσωπικά μόνο όταν πλησιάζω σε ανισόπεδο πιάνω μεσαία...

υ.γ. Η απάντηση στην ερώτηση είναι "Το ποδήλατο"
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: ΚΥΠΡΟΣ: Θα μοιράζουν εξώδικα για τις τρεις λωρίδες κυκλο

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:... Ξέρεις τι σπαστικό είναι να είσαι με 150 στην δεξιά και να πρέπει να αλλάξεις δύο λωρίδες για να προσπεράσεις τον ανεγκέφαλο που πάει με 110 στην μεσαία, υπολογίζοντας ταυτόχρονα πότε θα σε φτάσει αυτός που πάει με 150++ στην αριστερή?...
Μπράβο erling γεια στο στόμα σου. :biritses

Και η απάντηση είναι πρωτίστως "εξαρτάται με τι κινείσαι και πού". ΑΝ θέλουμε να ακριβολογούμε αλλά και αυτό είναι off topic;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”