Οδήγηση κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών της Αθήνας

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Οδήγηση κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών της Αθήνας

Δημοσίευση από pipinos1976 »

Μιας και αναφέρθηκαν οι Ο.Α. ας κάνω μια μικρή αναφορά στο τι έγινε εκεί, όσο πιο σύντομα γίνεται:

1. Από ταχύτητα δεν το συζητάω. Όλοι έτρεχαν όσο ήξεραν. Τις πρώτες ημέρες έγιναν πολλά ατυχήματα και γι' αυτό και έβγαλαν ραντάρ στους δρόμους. Στην Κηφισίας είδα πολλές φορές Ultralyte, ευτυχώς στο αντίθετο από εμένα ρεύμα.

2. Πολλές κλοπές βενζίνης. Ενώ δεν είμαι αργός οδηγός, ίσα ίσα που μου έκαναν παράπονα οι υπόλοιποι ότι τους πήγαινα τους ξένους γρήγορα, έκαιγα μέχρι και τη μισή βενζίνη σε σχέση με τους υπόλοιπους για την ίδια απόσταση. Ενδεικτικά αναφέρω ότι για ~150km ο προηγούμενος εμού είχε κάψει >1/2 του ρεζερβουάρ και εγώ, παίρνοντας στη συνέχεια το αυτοκίνητο έκαψα για 200+km κάτι λιγότερο από 1/4 του ρεζερβουάρ. Όση κίνηση και να βρήκε, όσο και να μην είναι γραμμικός ο δείκτης αυτό κάτι λέει.

3. Πολλά ατυχήματα από τους οδηγούς των επισήμων τουλάχιστον. Σε σημείο ανησυχητικό και προβληματικό. Κάτι θείτσες οδηγούσαν και τα έσπαγαν όλα στο ξεπαρκάρισμα κτλ κτλ.

4. Οι ειδικές λωρίδες τηρούνταν μεν, αλλά όχι πάντα. Π.χ. στην άνοδο Κηφισού συνάντησα πολλές φορές ΙΧ στις ειδικές λωρίδες, είτε ως οδηγός ΙΧ, είτε ως οδηγός ειδικού οχήματος. Επειδή ήξερα αμέσως πού να κοιτάξω, έβλεπα ποιος είναι νόμιμα και ποιος παράνομα στη λωρίδα.

5. Η φροντίδα προς τους ξένους και η τήρηση του νόμου, όταν υπήρχε, ήταν αποτέλεσμα όχι της αστυνόμευσης (στον Κηφισό και να πήγαινες από την ειδική λωρίδα δε σε σταματούσε κανείς), αλλά της επιθυμίας του λαού να φανεί αντάξιος του έργου που ανέλαβε (τη διοργάνωση των Ο.Α. που αυτός ο λαός δημιούργησε).

6. Τα μέτρα ασφαλείας ήταν για την πλάκα. Πολλές φορές μπήκα σε εγκαταστάσεις χωρίς έλεγχο από τους στρατιώτες, απλά και μόνο λέγοντας που είχα υπηρετήσει. Πολλές φορές χύμα στο κύμα έπιανα κουβέντα με αστυνομικούς και έμπαινα μέσα χωρίς έλεγχο, π.χ. ξενοδοχείο Μεγ. Βρεττανία, Χίλτον κτλ. Το ζέπελιν δούλεψε μόνο για το φόβο και όχι πραγματικά. Έλεγχος στα γκαράζ δεν υπήρχε. Αν δεν ήθελες να φας, άρα να πάρεις το κουπόνι (που στη συνέχεια έκανες ανταλλαγή με ένα κουπόνι επαγγελματία οδηγού για να φας κανονικό φαγητό που για εμάς τα κορόιδα δεν υπήρχε), έμπαινες έτσι, χύμα στο κύμα. Αν είχες και αντικλείδι έπαιρνες όποιο αμάξι ήθελες. Ειδικά αυτά των επαγγελματιών που έφαγαν το πολύ χρήμα (αφού δεν έκαναν τίποτε) και βρίσκονταν ακίνητα συνέχεια θα το έπαιρνες και δε θα σε αναζητούσε ΚΑΝΕΙΣ.

7. Από κόλπα στο δρόμο δεν το συζητάω. Ο Ιρλανδός που οδηγούσα στην αρχή (αρχαιολάτρης και γνώστης Αρχ. Ελληνικών) μου έλεγε: Hilton hotel, as soon as possible. Τον πήγα αεροδρόμιο ελληνικού-Χίλτον σε 6min ανεβαίνοντας τη Συγγρού με 170. Μετά, όταν οι άλλοι έμπαιναν σε σειρά στην άνοδο της Κηφισίας εγώ έκανα αναστροφή πιο κάτω και έμπαινα από το ρεύμα καθόδου. Πώς να μη με θέλει μετά; Όσο είχα την οικογένεια του προέδρου της Γεωργίας είχα και συνοδεία με αμάξι που δεν μπορούσε να με ακολουθήσει ΠΟΥΘΕΝΑ. Έτσι, ήμουν ακίνητος στόχος για οποιονδήποτε ήθελε να με φάει. Με τον πρόεδρο της Ο.Ε. της Γεωργίας περνούσαμε την Α.Ο. με 190 και μου έλεγε: step on it. Όταν του έλεγα: the police, ticket, my licence απαντούσε: fuck the police, I'm the police here. Να μην πω για παράνομα παρκαρίσματα κτλ που ήταν στην καθημερινό φαινόμενο.

Μπορώ να γράψω κι άλλα, αλλά η κατάσταση ΔΕΝ ήταν όπως τη φαντάζεστε. Απλά, μπροστά στους ξένους κάναμε αυτά που έπρεπε για να μας έχουν για σοβαρούς. Αυτό πέρασε και έξω και γι' αυτό υπάρχει αυτή η εντύπωση ακόμη. Από φιλοξενία πάντως ήμασταν άψογοι και ως οδηγοί, παρόλο που τρέχαμε, ο Ιρλανδός όλο μπράβο μου έδινε που τον πήγαινα συνεχώς +30-50 του ορίου, αλλά με άνεση και ασφάλεια. Μέχρι που στο τέλος έβγαζε και τη ζώνη και μου έλεγε: I'm sure I don't need it when you drive, even at high speeds.

Ευχαριστώ.


rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4885
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Οδήγηση κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών της Αθήνας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

pipinos1976 έγραψε:Μιας και αναφέρθηκαν οι Ο.Α. ας κάνω μια μικρή αναφορά στο τι έγινε εκεί, όσο πιο σύντομα γίνεται:
Ἀν ἀρχίσουμε τέτοια συζήτηση σταματημὸ δὲν θἀ 'χουμε. Προσωπικὰ θεωρῶ ὄτι οἰ Ο.Α. εἶναι μιὰ καπιταλιστικὴ ἐμποροπανήγυρις, οὐδεμία σχέση ἔχουν μὲ εὐγενὴ ἄμιλλα καὶ εὐ ἀγωνίζεσθαι.
pipinos1976 έγραψε:5. Η φροντίδα προς τους ξένους και η τήρηση του νόμου, όταν υπήρχε, ήταν αποτέλεσμα όχι της αστυνόμευσης (στον Κηφισό και να πήγαινες από την ειδική λωρίδα δε σε σταματούσε κανείς), αλλά της επιθυμίας του λαού να φανεί αντάξιος του έργου που ανέλαβε (τη διοργάνωση των Ο.Α. που αυτός ο λαός δημιούργησε).
Κάποια πράγματα λειτούργησαν σωστὰ ὄχι γιὰ τὸν εἰρωνικῶς ἀποκαλούμενο λαὸ (ποὺ ἔλεγε ὁ συγχωρεμένος ὁ Γιώργης) ἀλλὰ γιὰ τοὺς ξένους, ἡ δουλοπρέπεια σὲ ὅλο της τὸ μεγαλεῖο.
Τότε στὰ περίπτερα εἶχαν ἀναρτηθεῖ τιμοκατάλογοι, μόλις τέλειωσαν οἱ Ο.Α. μᾶς τέλειωσαν κι οἰ τιμοκατάλογοι.
pipinos1976 έγραψε:Το ζέπελιν δούλεψε μόνο για το φόβο και όχι πραγματικά.
Λίγο πρὶν τοὺς Ο.Α. εἶχε γίνει μιὰ πορεία ξενοδοχούπαλλήων. Τό ζέπελιν βγῆκε στὸν ἀέρα ὤστε νὰ καταγραφοῦν τυχὸν κυκλοφοριακὰ προβλήματα. Παρ'ὄλα αὐτὰ ὀ ὐπεύθυνος ἀξκὸς τῆς ΕΛ.ΑΣ. ζήτησε νὰ πάρουν οἱ κάμερες τὰ πρόσωπα τῶν διαδηλωτῶν. Τότε γίνανε μαλλι\]α κουβάρια στὸ Κέντρο Ἐλέγχου τοῦ ζέπελιν. Οἱ ὑπάλληλοι τοῦ ΥΔΤ ἦταν πρόθυμοι νὰ ἐκτελέσουν τὴν διαταγὴ ἐνῶ οἱ ὑπάλληλοι τοῦ ΥΜΕ σήκωσαν μπαίράκι.

pipinos1976 έγραψε:Με τον πρόεδρο της Ο.Ε. της Γεωργίας περνούσαμε την Α.Ο. με 190 και μου έλεγε: step on it. Όταν του έλεγα: the police, ticket, my licence απαντούσε: fuck the police, I'm the police here. Να μην πω για παράνομα παρκαρίσματα κτλ που ήταν στην καθημερινό φαινόμενο.
Ἢ ἀλλιῶς dimplomatic immunity, fuck you Greece, ὠραία πράγματα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Οδήγηση κατά την διάρκεια των Ολυμπιακών της Αθήνας

Δημοσίευση από MacPap »

Παρόλα αυτά δεν μπορούμε για άλλη μια φορά αναφερόμενοι σε εξαιρέσεις να μηδενίσουμε τον κανόνα. Και ο κανόνας ήταν πως η Αθήνα λειτουργούσε ομαλότερα και οι άνθρωποι ήταν ποιο πολιτισμένοι προσωρινά (δυστυχώς).

Τώρα τι έκανε ο τάδε ή δείνα πρέσβης λίγο με ενδιαφέρει! Ετσι και αλλιώς δεν τους έχω σε υπόληψη. Πάντως εγώ έτσι δεν θα οδηγούσα ούτε με τον πρωθυπουργό μέσα. But thats me.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”