Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έχω εδώ και μήνες στο κινητό ένα πρόγραμμα για καταγραφή/υπολογισμό κατανάλωσης.

Τα αποτελέσματά του όμως δεν είναι σωστά και προσπαθούσα σήμερα να κάνω επαλήθευση με το κομπιουτεράκι. Λεω δεν μπορεί.. Δεν μπορεί να είμαι τόσο χαζός. Κάποιο λάθος γίνεται..
Μετά απο πειράματα κατάλαβα το τραγικό λάθος που κάνει. Κατέβασα άλλα 4 προγράμματα και το υπολογίζουν όλα με τον ίδιο αυτό λάθος τρόπο. Μάλλον κάτι κάνω εγώ λάθος.. δεν μπορεί..

Έστω οτι:
σήμερα με το οδόμετρο στα 100 βάζω 15 λίτρα καυσίμου.
Αύριο με το οδόμετρο στα 200 βάζω 99 λίτρα καυσίμου.

Εγω υποθέτω οτι η κατανάλωσή μου είναι 15λίτρα στα 100 αυτά χιλιόμετρα. Τόσα έκαψα απο φουλάρισμα σε φουλάρισμα. Την κατανάλωση του δεύτερου φουλαρίσματος θα την μάθουμε αφού πρώτα.. καταναλωθούνε τα 99 λίτρα καυσίμου.

Με το απλό πιο πάνω παράδειγμα όμως, όλα τα παραπάνω προγράμματα έβγαζαν κατανάλωση 99l/100km. Με το σκεπτικό ίσως οτι στα 100 αυτά διανυθέντα χιλιόμετρα, έπρεπε να το ταίσω με 99 λίτρα.

Παράτησα τα προγράμματα και άρχισα να ψάχνω αλλού. Βρήκα ένα εξελόφυλλο, και βγάζει κι αυτό 99 :astrakia

Δεν μπορεί να είμαι τόσο λάθος!!
Ίσως απλά να είναι πιο σωστός τρόπος για ακρίβεια στη πάροδο του χρόνου, μετά ίσως απο 10 γεμίσματα.
Πως όμως θα μπορέσω να ξεχωρίσω την κατανάλωση σε ένα τεπόζιτο με 95 και σε ένα τεπόζιτο με 100άρα?
Ή ένα τεπόζιτο το καλοκαίρι με κλιματισμό και με ένα το χειμώνα χωρίς?
Ή ένα τεπόζιτο στην πόλη, και ένα τεπόζιτο στο ταξίδι?

:astrakia :astrakia


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Και πού να φτάσεις ν θέλεις να υπολογίσεις τα ανωτέρω με και χωρίς την πεθερά στο αυτοκίνητο.:-)

Προφανώς δεν γίνεται αφού το κάθε πρόγραμμα δεν μπορεί να ξέρει σε ποιο λόγο οφείλεται η κάθε κατανάλωση. Το μόνο που ξέρει είναι η πραγματική κατανάλωση που έγινε. Ορθώς λοιπόν σου δίνουν όλα 99 στα 100 τη δεύτερη φορά. Αφού τόσα ξόδεψες για να κάνεις 100 χλμ.

Εκτός και αν κάτι δεν κατάλαβα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Δεν ξέρει όμως τα 99 πότε θα τα κάψω.................... Μολις τα έβαλα!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Όταν ελέγχουμε κατανάλωση με βάση την ποσότητα βενζίνης που βάζουμε και τα λίτρα που διανύουμε τότε αυτό μπορεί να γίνει μόνο αν φουλάρουμε.
Αν λοιπόν φουλάρουμε σήμερα και μηδενίσουμε το κοντέρ, όταν θα ξαναφουλάρουμε θα βρούμε την κατανάλωση.
πχ
Οδομετρητής σήμερα 1000, φουλάρουμε (δεν μας ενδιαφέρει η ποσότητα)
Μετά από 500km, φουλάρουμε 60lt. Άρα η κατανάλωσή μας είναι 12lt/100km ή 8,3km/lt

Αν δεν φουλάρουμε, τότε για να βρούμε την κατανάλωση θα πρέπει να γνωρίζουμε, με κάποιον τρόπο, την ποσότητα βενζίνης που καταναλώσαμε.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ πάντα φουλαρίσματα έκανα με κόστος 70-75 ευρώ. αρκετά σταθερή διασπορά. Και μάλιστα φουλάρω απο λαμπάκι σε λαμπάκι. Δηλαδή για 45-47 λίτρα την κάθε φορά

Αλλα για να ξέρουμε πόσο καταναλώνει, δεν πρέπει πρώτα να τα καταναλώσει (και να δούμε πόσα χιλιόμετρα έκανες μέχρι να τα καταναλώσει) τα 99 λίτρα του παραδείγματος?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Βρέ ultimo_ τί πινετε και δεν μας δίνεται στον Βόλο?

Θα μας τρελάνεις? Οταν έγραφες
ultmo_ έγραψε:Έστω οτι:
σήμερα με το οδόμετρο στα 100 βάζω 15 λίτρα καυσίμου.
Αύριο με το οδόμετρο στα 200 βάζω 99 λίτρα καυσίμου.
Δεν εννοούσες πως το γέμιζες? Γιατί αν δεν το εννοούσες τότε τι ψάχνεις? Οτι και να υπολογίζεις υπολογίζεις λάθος. Αφού τίποτε δεν είναι σταθερό ούτε τα χλμ ούτε τα λίτρα. Ούτε πόσο έχει μέσα το ντεπόζιτο. Ακόμα και μεθόδους διαχείρισης stock να χρησιμοποιήσεις θέλεις απογραφή του τι έμεινε από γέμισμα σε γέμισμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Αν υποθέσουμε πως έχεις καινούριο όχημα.
Μηδέν χλμ και μηδέν λίτρα στο ρεζερβουάρ.
Βάζεις 30λτ και κάνεις με αυτά (μέχρι να καταναλώσεις όλη την βενζίνη) 300χλμ
Άρα έχεις κατανάλωση 10λτ/100χλμ (στο περίπου διότι δεν έφτασες με ατμούς στο βενζινάδικο)

Αν τώρα βάλεις βενζίνη πριν σου τελειώσουν τα 30λτ δεν θα ξέρεις πόση κατανάλωση έχεις.

Αν τώρα ξεκινάς να κάνεις τον έλεγχο μετά από κάποιο διάστημα, τι κάνεις;
Φουλάρεις και βλέπεις χλμ
Κάνεις 300χλμ και φουλάρεις πάλι. Ας πούμε πως έβαλες 30λτ. Άρα έχεις κατανάλωση 10λτ/100χλμ

Αυτό που ρωτάς στο τέλος
Πως όμως θα μπορέσω να ξεχωρίσω την κατανάλωση σε ένα τεπόζιτο με 95 και σε ένα τεπόζιτο με 100άρα?
Μπορεί να γίνει μόνο σε άδειο ρεζερβουάρ.
Αδειάζεις, φουλάρεις και ξαναφουλάρεις. Η βενζίνη που έκαψες είναι τόση όση το 2ο φουλάρισμα.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Δεν εννοούσες πως το γέμιζες?
Όχι. Εγώ το πήγαινα με άδειο ρεζερβουάρ. Απο λαμπάκι σε λαμπάκι. Δηλαδή με άδειο ρεζερβουάρ βάζω 15 λίτρα 100άρας. Και θέλω να δω πότε θα ξανανάψει το λαμπάκι ωστε να τα έχω κάψει και να ξαναπάω στο βενζινάδικο.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Τότε εσύ ξέρεις ότι έκαψες 15λτ 100ρας. Απλό είναι.
Αλλά το πρόγραμμα δεν ξέρει. Για αυτό και τα ολοκληρωμένα προγράμματα έχουν επιλογή (φουλάρισμα Ν/Ο). Ώστε την κατανάλωση να την υπολογίζουν από φουλάρισμα σε φουλάρισμα...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Και την πληροφορία από λαμπάκι σε λαμπάκι πού την έγραψες στην δημοσίευσή σου? Η δεν την βλέπω εγώ?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”