Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:...Για το μέτρημα μην επιμένεις. Και στην τύχη να γεμίζεις πχ στα 3/4, η μέση κατανάλωση η ίδια θα είναι μετά απο πολλές μετρήσεις.
Τότε τι μας παιδεύεις ρε άνθρωπε? :D

Ναι σας ζηλεύω στην επαρχία όσον αφορά τους χρόνους μετακίνησης.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ένα άλλο θετικό του "δικού μου" τρόπου στατιστικής είναι οτι μπορείς να υπολογίσεις πότε θα ξαναγεμίσεις. Σήμερα διαπίστωσα οτι έπεσα αρκετά κοντά. Έπεσε μόνο 4 χιλιόμετρα έξω (Έπρεπε να πάω σε άλλο βενζινάδικο 4 χιλιόμετρα πιο πέρα.. :cry: )

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Με όποιον τρόπο και να κάνεις την ανάλυση, οι πιθανότητες σωστής ή λάθους επιλογής χρόνου ανεφοδιασμού είναι οι ίδιες...

με παραξένεψε εκείνο το 7,78lt/100. Τι έκανες?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Έβαλα μαγνητική συσκευή, μείωσης κατανάλωσης καυσίμου!!


Πλάκα κάνω φυσικά... Είχα πάει Θεσσαλονίκη. Έκαψα λιγότερο στην Εθνική αλλα έφαγα το τεπόζιτο σε 18 μέρες
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Εγώ πήγα Δευτέρα επάνω και έκαψα 26,6lt σε 313km --> 8.5lt/100km
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Φίλος με C5 παλιό, στην εθνική δείχνει 6,5λ στην οθόνη (μέση, όχι στιγμιαία)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Και τι κάνει για να το πετύχει αυτό?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Εντάξει και εγώ γέμισα (60lt), έκανα 150km και μου έδειχνε αυτονομία για 1002km ακόμα.
Δηλαδή 1152km με 60lt, σημαίνει 5,2lt/100km!!!!

Εικόνα
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Εμένα δεν έχει υπόλοιπο ρεζερβουάρ αλλά καταλαβαίνω πως θα έκανε λάθος κάθε φορά που φουλάρω! ;)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
pipinos1976
Δημοσιεύσεις: 1194
Εγγραφή: 08 Απρ 2011, 23:52

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από pipinos1976 »

http://www.spritmonitor.de

Καταγράφεις τα πάντα, συγκρίνεις με ίδια αυτοκίνητα κτλ. Επιλογή αγγλικής γλώσσας για τους μη γνωρίζοντες γερμανικά.

Καταναλώσεις υπάρχουν και εξωπραγματικά χαμηλές, όπως και φυσιολογικές για το είδος του αυτοκινήτου και του οδηγικού στυλ, άλλες πραγματικές, άλλες ψεύτικες. Το δικό μου αυτοκίνητο:

http://www.spritmonitor.de/de/detailansicht/488616.html

Δύο φορές κατανάλωση κάτω από 5 L / 100 km λόγω οδήγησης με το όριο (επαρχιακές οδοί και αστικοί και περιαστικοί δρόμοι, άρα ταχύτητες <=90 km/h) και σε ώρες και ημέρες μηδενικής κίνησης.

Μέση κατανάλωση 6,9 L / 100 km (7,1 δίνει η εταιρεία) κινούμενος συνεχώς με ελάχιστη ταχύτητα το όριο (PSL - Posted Speed Limit) και με αρκετές διαδρομές σε νησιά και εντός πόλης πλέον. Παλαιότερα που έκανα περισσότερο επαρχία η μέση ήταν πιο κάτω, κάτω από 6,8 (ρεκόρ τότε τα 1050 km με 48 L καυσίμου, Αιτωλοακαρνανία - Πρέβεζα, αν θυμάμαι καλά κάπου το 2007, η καταγραφή υπάρχει και στο bloka και στους 4Τροχούς).

Επιβεβαιωμένα και με νούμερα πλέον αυτά που έγραφα στους 4Τροχούς κάποτε και με έβριζαν ομαδικώς σαν κάτι που δε γίνεται με το (γλ)Astra κτλ κτλ.

Περιμένω κι εδώ, τώρα, την επίθεση για να γελάσω.

Ευχαριστώ.

* Από τότε που σταμάτησα να γράφω στους 4Τροχούς δε δέχομαι επιθέσεις στο YouTube, αλλά φαντάζομαι είναι κάτι τυχαίο και αυτό...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”