Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:Ώστε την κατανάλωση να την υπολογίζουν από φουλάρισμα σε φουλάρισμα...
Το κακό με αυτή τη μέθοδο, είναι οτι κάθε φορά που θέλεις να πας στο βενζινάδικο, μπορεί να μην έχεις πάντα μαζί σου 75-80 ευρώ. Ίσως να χρειαστεί μια φορά να βάλεις λιγότερο. Και αυτό σου χαλάει όλο το μέτρημα.
Έτσι έκανα και εγώ. Μετά απο 10 φουλαρίσματα (10 μήνες περίπου) χρειάστηκε να βάλω 30 ευρώ γιατι δεν είχα άλλα μαζί μου. Και ξαφνικά μου βγάζει ένα εντελώς κουφό νούμερο, γιαυτό άρχισα να το ψάχνω.

Ενώ με την μέθοδο "γεμίζω μόνο οταν αδειάσει" κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πας νωρίτερα για βενζίνη.

Όσο για το θέμα ακρίβειας, αν η αντλία σταματήσει στα 68,5 ευρώ, ο βενζινάς θα βάλει λίγο ακόμα για να το στρογυλοποιήσει στα 70. Αν σταματήσει στο 70 θα το αφήσει έτσι. Αυτά τα ενάμιση ευρώ είναι 10 χιλιόμετρα απόκλισης σφάλματος.
Εμένα αν μου ανάψει το λαμπάκι, αποκλείετε να κάνω 10 χιλιόμετρα μέχρι να πάω να γεμίσω.


Η μέθοδος που λες εσύ είναι όμως μονόδρομος για να μετρήσεις κατανάλωση σε συγκεκριμένο ταξίδι. πχ Για Βόλο-Αθήνα, φουλάρω στο Βόλο και ξαναβάζω 40 ευρώ στην Αθήνα άρα λέω έκαψα 40 ευρώ. Εκεί τα λίτρα ανα χιλιόμετρο δε σε νοιάζουν. Μόνο τα λεφτά θέλεις


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:
erling έγραψε:...Ενώ με την μέθοδο "γεμίζω μόνο οταν αδειάσει" κανείς δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να πας νωρίτερα για βενζίνη...
Ναί αλλά αυτή η μέθοδος δεν λειτουργεί τι να κάνουμε?

Και γιατί πρέπει να το κάνεις κάθε φορά το μέτρημα?
Και γιατί πρέπει να αδειάσει το ντεπόζιτο για να βάλεις βενζίνη βάζε συχνότερα από λίγα!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Πως δε λειτουργεί? Νομίζω οτι μόλις απέδειξα οτι και λειτουργεί, και μεγαλύτερη ακρίβεια έχει. Απλά τα προγράμματα το υπολογίζουν αλλιώς
Εφτιαξα όμως εξελόφυλλο ;)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Κοίτα και ο ένας τρόπος και ο άλλος έχει τα προβλήματά του αφού το γέμισμα γίνεται σε πολλαπλάσια των 5€. Εκτός αν λες να σου βάλει 30λτ.
Προσωπικά, όταν θέλω να μετρήσω με μεγάλη ακρίβεια τότε του λέω να φουλάρει όσο πάει, με ακρίβεια 0,50€. Ξυνίζει άλλα όταν τους λέω πως θέλω να το μετρήσω δεν λένε τίποτα άλλο....

30.07.2011 είχα βάλει 74,52€
24.12.2011 είχα βάλει 38,50€
22.09.2012 είχα βάλει 62,00€


υ.γ. Δες και το λινκ στην υπογραφή μου....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

τα 38,50€ πως τα έβαλες? με το τεπόζιτο μέχρι τη μέση σου κάπνισε να πας στο βενζινάδικο για φουλάρισμα?

Γιατί στο site στην υπογραφή σου όλα τα saxo 1.1 έχουν απο 6 ως 8 και εμένα έχει 10?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Δεν πρόσεξες ημερομηνία. Παραμονές Χριστουγέννων.... Από τότε ξαναφούλαρα 14.04.2012 63€!!!

Κοίτα παρακάτω. Την ίδια ημέρα δύο φουλαρίσματα για να τεστάρω κατανάλωση...
20.04.2012 93.248 13,00€
20.04.2012 93.136 48,00€
14.04.2012 92.794 63,00€

edit. Και εμένα όλα τα megane έχουν μικρότερη κατανάλωση... :(
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

@ erling δεν φέρνεις κατά δω τον υπολογισμό για να μη παίζουμε πινκ πονκ? :-)
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:edit. Και εμένα όλα τα megane έχουν μικρότερη κατανάλωση... :(
Στην ευρώπη κάνουν και κανα ταξίδι. Γιαυτό.
Και μέσα στις πόλεις δεν έχει τόσα φανάρια :twisted:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Το φουλάρισμα δεν έχει σχέση με τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Έχει φίλε μου.
Εντός πόλης θέλει 60lt για 550km περίπου. Κατανάλωση 10,9lt/100km
Εκτός πόλης ΠΑΘΕ θέλει 60lt για 650km περίπου με βαρύ πόδι. Κατανάλωση 9,2lt/100km
Εκτός πόλης ΠΑΘΕ θέλει 60lt για 850km περίπου με ελαφρύ πόδι. Κατανάλωση 7lt/100km
Εκτός πόλης επαρχιακός θέλει 60lt για 900km περίπου με ελαφρύ πόδι. Κατανάλωση 6,7lt/100km
MacPap έγραψε:@ erling δεν φέρνεις κατά δω τον υπολογισμό για να μη παίζουμε πινκ πονκ?
Μα είναι στο διαδίκτυο ανεβασμένα, δες υπογραφή :)
Ultimo_ έγραψε:Στην ευρώπη κάνουν και κανα ταξίδι. Γιαυτό.
Και μέσα στις πόλεις δεν έχει τόσα φανάρια
UltiMo_ όπως τα λες είναι.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”