Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

UltiMo_ έγραψε:τα 38,50€ πως τα έβαλες? με το τεπόζιτο μέχρι τη μέση σου κάπνισε να πας στο βενζινάδικο για φουλάρισμα?...
MacPap έγραψε:Το φουλάρισμα δεν έχει σχέση με τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης!
erling έγραψε:Έχει φίλε μου.
Εντός πόλης θέλει 60lt για 550km περίπου. Κατανάλωση 10,9lt/100km...
Τώρα κατάλαβες τι εννοούσα με "Το φουλάρισμα δεν έχει σχέση με τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης"?
Δεν αναφέρομαι στις καταναλώσεις αλλά στο ότι αν δεν φουλάρεις δεν θα μετρήσεις ποτέ τίποτε.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Σε αυτό συμφωνούμε.... :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Το υπολογιστήρι πού είναι? Και μη μου πεις στην υπογραφή σου γιατί εκεί πήγα! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Ποιο άλλο υπολογιστήρι;
Εδώ -> Εικόνα βάζω πλέον τα έξοδα του αυτοκινήτου
Στο Excel το έχω παροπλισμένο και για το κινητό έχω το Clarus Mileage+
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:Ποιο άλλο υπολογιστήρι;
WHahahaha εγώ πήγα στο blog σου και χάθηκα χαχαχαχαχχα sorry!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Αυτό το έχω πολύ καιρό ανενεργό.... Που θα πάει θα ξαναγράψω κάτι....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:
UltiMo_ έγραψε:τα 38,50€ πως τα έβαλες? με το τεπόζιτο μέχρι τη μέση σου κάπνισε να πας στο βενζινάδικο για φουλάρισμα?...
MacPap έγραψε:Το φουλάρισμα δεν έχει σχέση με τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης!
Τώρα κατάλαβες τι εννοούσα με "Το φουλάρισμα δεν έχει σχέση με τον τρόπο και τις συνθήκες οδήγησης"?
Εγώ ακόμα δε κατάλαβα. Εμένα η ερώτησή μου ήταν, γιατι ενώ το τεπόζιτο ήταν στη μέση, αποφάσισε να πάει στο βενζινάδικο. Αν δε φτάσει στις τελευταίες γραμμές, πιο ο λόγος?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από MacPap »

Εγώ το έχω πάντα γεμάτο ultimo_ πάντα το γεμίζω όταν είναι περίπου στην πρώτη δεύτερη γραμμή.

Οι λόγοι είναι κυρίως.
Πρώτον μπορώ να επιλέγω εγώ το Βενζινάδικο που θέλω μιας και δεν βιάζομαι μην μείνω από βενζίνη.
Δεύτερον συνήθως επιλέγω και την τιμή.
Τρίτο και σημαντικότερο όμως ακόμα και αν η βενζίνη στο βενζινάδικο είναι μάπα θα ανακατευτεί με 35-40 λίτρα καλής πράγμα που μετριάζει την ζημιά που μπορεί ενδεχομένως να μου κάνει.
Τέταρτο είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να μετρήσεις ότι θέλεις.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από UltiMo_ »

MacPap έγραψε:Πρώτον μπορώ να επιλέγω εγώ το Βενζινάδικο που θέλω μιας και δεν βιάζομαι μην μείνω από βενζίνη.
Δεύτερον συνήθως επιλέγω και την τιμή.
Τρίτο και σημαντικότερο όμως ακόμα και αν η βενζίνη στο βενζινάδικο είναι μάπα θα ανακατευτεί με 35-40 λίτρα καλής πράγμα που μετριάζει την ζημιά που μπορεί ενδεχομένως να μου κάνει.
Τέταρτο είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος να μετρήσεις ότι θέλεις.
το "τρίτον" θα στο έλεγα εγώ για δικό μου επιχείρημα. Αν βρω μάπα βενζίνη θέλω να το καταλάβω αμέσως, και να ξέρω απο που έβαλα τελευταία φορά. Δε θέλω να "ανακατέψω" το πρόβλημα.
Για τον ίδιο λόγο, εκτός απο σπάνιες περιπτώσεις βάζω πάντα απο ένα βενζινάδικο. Κάθε φορά που με βλέπει τρίβει τα χέρια του γιατι ξέρει οτι θα πάρει 75άρι, και μου δίνει και κανα δεντράκι δώρο.
Απλά εγώ δεν κάνω Αθηναικά χιλιόμετρα. Αν ανάψει λαμπάκι, μπορώ να πάω στη δουλειά μου και πίσω άλλες 10 φορές πριν μείνω :D (ζηλεύεις?)
Για το μέτρημα μην επιμένεις. Και στην τύχη να γεμίζεις πχ στα 3/4, η μέση κατανάλωση η ίδια θα είναι μετά απο πολλές μετρήσεις.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Τρόπος υπολογισμού κατανάλωσης καυσίμου

Δημοσίευση από erling »

Ultimo επειδή βάζω σε συγκεκριμένα βενζινάδικα πλέον, όταν πλησιάζουν γιορτές και μπορεί να φύγω εκτός , όπως τότε που ρωτάς, ή θα πάω ταξίδι γενικά, το φουλάρω....

Βασικά η παραπάνω φράση μου, περικλείει τους λόγους του MacPap :)
1. Έχω ήδη επιλέξει
2. Επίσης
3. αφού θα είμαι σε ταξίδι, η πιθανότητα να ξαναβάλω από το κακό βενζινάδικο είναι αμελητέα...
4. Ακριβώς
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”