School Run στη χώρα μας

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Απάντηση
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

School Run στη χώρα μας

Δημοσίευση από UltiMo_ »

School run, είναι η διαδικασία του να πας με το αυτοκίνητο το παιδί σου στο σχολείο. Δεν ξέρω πως μεταφράζεται στα Ελληνικά. Πιθανόν να μην υπάρχει καν αυτή η φράση γιατι πολύ απλά δεν κάνουμε στην χώρα μας κάτι τέτοιο. Εγώ τουλάχιστον στα χρόνια που πήγαινα σχολείο, δεν συνήθιζα να βλέπω κάτι τέτοιο. Υπήρχαν μπόλικα σχολεία, ωστε να πάει ο καθένας στο πιο γειτονικό του, και να πάει με τα πόδια. Για κάποιους που πάνε σε ειδικό σχολείο που είναι μακριά, πχ μουσικό γυμνάσιο, αθλητικό γυμνάσιο, πολυκλαδικό λύκειο, υπήρχαν λεωφορεία.
Ακόμα και όταν το γυμνάσιό μου, μετακόμισε στην άλλη άκρη της πόλης (λόγω συστέγασης με τεχνικό λύκειο τα παιδιά των οποίων είναι ως γνωστόν αλήτες και βιάζουν καθημερινά γυμνασιόπαιδα σε κάθε διάλειμμα) είχα τη κουβέντα με τους γονείς μου, αν θα φτιάξω το ποδήλατο ή αν θα πηγαίνω με τα πόδια. Δεν μας πέρασε καν απο το μυαλό το καθημερινό δρομολόγιο με το αυτοκίνητο.
Τελικά πήγαινα με τα πόδια, περνώντας απο ένα ένα τα σπίτια των φίλων μου, καταλήγοντας στο τέλος να περπατάμε 6 παιδιά μέσα στη μ*λ*κία και το χαβαλέ.
Αυτό πλέον στις μέρες μας έχει χαθεί ή κάνω λάθος? Μήπως τα παιδάκια έχουν βουτυρέψει? Μήπως οι γονείς? Τι φταίει που στις μέρες μας έχουμε καταντήσει σαν τους φίλους μας στη Δύση?
Το πρωί σε κάθε σχολείο, γίνεται το απίστευτο μποτιλιάρισμα. δεκάδες αυτοκίνητα με αλάρμ, για να αφήσουν όσο πιο κοντά στην πόρτα γίνεται, το παιδί τους, και μάλιστα να το συνοδεύσουν με τα πόδια μέχρι την πόρτα για να μην ξεστρατίσει το μικρό και πάρει τον κακό το δρόμο!

Χτες το πρωί έβγαλα μια φωτογραφία απο ένα τέτοιο πανικό στην είσοδο ενός γυμνασίου το οποίο είναι στην καρδιά της πόλης. Όλα τα παιδιά δηλαδή είναι απο εκεί τριγύρω, δεν έρχονται απο άλλη πόλη.
Το απίστευτο είναι οτι εγώ είμαι παρκαρισμένος σε μια αλάνα/αφετηρία γραμμής, η οποία χωράει 40 αυτοκίνητα άνετα.
Κανένας όμως δεν παρκάρει 20 μέτρα παραπέρα αλλα πάνε όλοι να χωθούνε στο 1 μέτρο απο την πύλη. Η βαρεμάρα στο μεγαλείο της. Κοιτάξτε εδώ τον πανικό που δημιουργούνε κάθε πρωί. Κάνανε κανα δεκάλεπτο να ξεμπλέξουνε απο εκεί οι μαμάδες.


Εικόνα Εικόνα

Εικόνα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: School Run στη χώρα μας

Δημοσίευση από erling »

1. Πέρυσι, καθημερινή, ώρα 16:00, στο κέντρο σχεδόν, 2 τυπάδες χτύπησαν και πήραν το ποδήλατο από τον γιο συναδέλφου. Ηλικίας 13 ετών.
2. Πέρυσι πάλι, στο Ωδείο κατεβάζω στο υπόγειο τον μικρό να πάει τουαλέτα. Βλέπω 2 περίεργους τύπους που μόλις με βλέπουν κρύβονται πίσω από μία κολώνα. Μόλις βάζω μια φωνή εξαφανίστηκαν. Την άλλη φορά βλέπω έναν παππού να μπαίνει μέσα και να πάει τουαλέτα.... Που ξέρω εγώ τι θα συναντήσει αύριο;
3. Ποιος είναι ο λόγος να μην τον πάω εγώ αφού είναι η ώρα που πάω γραφείο ή που γυρνάω σπίτι;
4. Θα συμφωνήσω σε αυτό που λες για μπροστά στην πόρτα..Στο δικό μας σχολείο μπαίνουν και ανάποδα στον μονόδρομο. Εκεί να δεις γέλιο. Λες και αν το αφήσουν 2 λεπτά μακρυά θα γίνει κάτι....


Δεν είναι θέμα βουτύρου αλλά επικινδυνότητας....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: School Run στη χώρα μας

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔχει δίκιο ὁ erling στὰ περὶ ἐγκληματικότητας. Ἐπίσης ἀν συνδυάζεται ἡ μεταφορὰ τοῦ παιδιοῦ στὸ σχολεῖο μὲ τὴν μετάασιν τοῦ γονέος στὴν ἐργασία τότε πάλι καλῶς.

Τὴν ἐποχή μου πηγαίναμε χωρὶς σωφεράντζα στὸ σχολεῖο. Ἕνα πρωὶ κόντεψα νὰ τσακωθῶ μὲ μιὰ βλαμένη. πέντε μέτρα παρακάτω εἶχε χῶρο νὰ σταθμεύσει ἀλλὰ θεωρεῖ ὄτι ἔχει δικαίωμα νὰ σταματήσει ὅπου τῆς καπνίσει.
Ὠραία μαθήματα ζωῆς δίνουν στὰ παιδιά τους.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”