Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Καταρχὰς γιατὶ ὀνομάζεται βιολογικός;

Μήπως πρόκειται περὶ ἐπιχειρήσεων ἀπὸ εἰδικὰ ἐκπαιδευμένους σὰν τὸν παρακάτω;

Εικόνα Εικόνα


Μήπως ὑπάρχουν ἐπικίδυνα ὑλικά;
Εικόνα Εικόνα

Σιγὰ μὴν ὑπάρχει αὐτοκίνητο μὲ ἄνθρακα κι ὅταν λέω ἄνθρακα δὲν ἐννοῶ τὸν παρακάτω.
Εικόνα


Ὁ MacPap ἔχει τὴν ἀτυχία νὰ μπεῖ στὸ αὐτοκίνητό μου. Ἦταν λίγο βρώμικο, μᾶλλον ἀρκετὰ βρώμικο ἀλλὰ δὲν κινδύνεψε ἀπὸ Ἔμπολα, οὔτε ἀπὸ ἔλκος τοῦ Μπουρούλι.

Ἐπὶ τῆς οὐσίας, πρόκειται περὶ καθαρισμοῦ καλῆς ποιότητας, καθαρισμοῦ εἰς βάθος.


Τὸ σκεφτόμουν ἀπὸ καιρὸ ἀλλὰ ἔτυχε προχθὲς νὰ τὸ κάνω. Ὁ μάστορας ἦταν συνεργάτης φίλου. Καταρχὰς ζήτησε νὰ δεῖ τὸ ὄχημα. Τὸ θεωρεῖ δεδομένο, γι'αὐτὸ τὸν λόγο δὲν θέλει νὰ συζητὰ μέσω τηλεφώνου. Τὸ βλέπει μὲ τὰ μάτια του νὰ ξέρει ἀκριβῶς μὲ τὶ ἔχει νὰ κάνει.

Ἐμένα μὲ χρέωσε μόνο 100€, τιμὴ λόγω μεσάζοντος φίλου τὴν ὁποία δὲν διαπραγμετεύτηκα. Τέτοιος καθαρισμὸς ἀπαιτεῖ νὰ ἀφήσεις τὸ ὄχημα γιὰ ὦρες.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Πήγα τὸ ὄχημα μεσημέρι (ποὺ νὰ σηκωθῶ τὸ πρωί), τὸ ἄφησα καὶ ἐμφανίστηκα τὴν ἐπομένη τὸ ἀπόγευμα. Δεῖτε πῶς τὸ βρήκα


Εικόνα Εικόνα

Εικόνα Εικόνα Εικόνα[/quote]

Εἶναι ἡ συνήθης διαδικασία, τὰ καθίσματα ἀφαιροῦνται καὶ πλένονται στὸν πάγκο.
Εικόνα Εικόνα

Οἱ ὅποιες ἀποσκευὲς μπαίνουν σὲ σακοῦλες, ὤστε νὰ ἀδειάσει τὸ ὄχημα, καὶ στὸ τέλος τοποθετοῦνται στὸν χῶρο ἀποσκευῶν.

Εικόνα
Στὴν πρώτη φωτογραφία βλέπετε τὸ ψευδοπάτωμα τοῦ χώρου ἀποσκευῶν, τὰ καθίσματα εἶναι ἄλλου ὀχήματος. Τὰ δικά μου εἶναι στὴν δεύτερη φωτογραφία.

Εικόνα Εικόνα
Ἐδῶ βλέπετε τὸν καθαρισμὸ δικών μου καθισμάτων. Ψεκάζει καθαριστικὸ ὑγρὸ τὸ ὁποῖο ἀφαιρεῖται μὲ ἰσχυρὴ ἠλεκτρικὴ σκοῦπα. Ὁ μάστορας μοῦ ἀνέφερε ὄτι τὰ πέρασε 3 χέρια.


Οἱ φωτογραφίες τραβήχτηκαν περίπου στὰ μισά. Ὅταν ἔφτασα ἔβαλα χέρι σὲ ἕνα συγκεκριμένο σημεῖο, στὴν ταπετσαρία τῆς πόρτας τοῦ ὁδηγοῦ. Ἐκεῖ ἀκουμπάει ὁ ἀγκώνας μου ὅταν ὁδηγῶ. Εἶχε ποτίσει ἰδρώτα καὶ ἦταν χάλι μαῦρο. Ἔγινε σὰν καινούργιο.
Εικόνα
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το κακό με τον καθαρισμό, βιολογικό ή μη, είναι οτι στην αρχή ντρέπεσαι να μπεις. καθε παραμικρή βρωμίτσα, την καθαρίζεις ξανα ευλαβικά. αυτό για λίγες μέρες βέβαια γιατι σε 2-3 βδομάδες το πολύ, πάλι σαν κοτέτσι θα είναι...

εμείς καθαρίζαμε κάποτε κάθε 6 μήνες τα λεωφορεία με βιολογικό. 60ευρώ το λεωφορείο, ομαδική τιμή 50 λεωφορείων. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά βέβαια αφού γινόταν προχειροδουλειά. Στάζανε μαυρίλες απο τα ντουλάπια κτλ. τζάμπα λεφτά. εσένα σου έκανε καλή δουλειά, αλλα πάλι 100 δεν θα έδινα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Το aircondition πως καθαρίζεται?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

UltiMo_ έγραψε:εμείς καθαρίζαμε κάποτε κάθε 6 μήνες τα λεωφορεία με βιολογικό. 60ευρώ το λεωφορείο, ομαδική τιμή 50 λεωφορείων. Τα αποτελέσματα ήταν τραγικά βέβαια αφού γινόταν προχειροδουλειά. Στάζανε μαυρίλες απο τα ντουλάπια κτλ. τζάμπα λεφτά. εσένα σου έκανε καλή δουλειά, αλλα πάλι 100 δεν θα έδινα
Τὰ καθίσματα στὰ ἔβγαλε; :D :D :D :D :D

Βιολογικὸς σὲ λεωφορεῖο μὲ τὸν τρόπο τοῦ δικού μου φαντάζομαι πιάνει τὸ χιλιάρικο γιὰ πλάκα. Πρέπει νὰ τὸν κλείσεις γιὰ μιὰ ἐβδομάδα.

Μοῦ ἔβαλες ἰδέα!!!! Θὰ τὸν ῥωτήσω. :D :D

Ὅταν λὲς ἔσταζαν μαυρίλες τὶ ἐννοεῖς;
MacPap έγραψε:Το aircondition πως καθαρίζεται?
Πρῶτο βῆμα, ἀλλάζεις τὰ φίλτρα.
Δεύτερο βῆμα, παίρνεις εἰδικὸ σπρέυ τὸ ὁποῖο φέρει μακρὺ σωληνάκι. Τὸ χώνεις στοὺς ἀεραγωγούς, μέσα ἀπὸ τὶς γρύλλιες καὶ ψεκάζεις.

Ἄλλος τρόπος εἶναι ὁ ἐξής:
Πρῶτο βῆμα, ἀλλάζεις τὰ φίλτρα.
Δεύτερο βῆμα, θέτεις σὲ λειτουργία τὸν κινηρήρα καὶ κλείνεις πόρτες, παράθυρα.
Τρίτο βῆμα, παίρνεις εἰδικὸ σπρέυ στὸ ὀποῖο μόλις πατήσεις τὸ κουμπὶ ἀρχίζει νὰ διαχέει τὸ ὑγρὸ στὸ ἐσωτερικὸ τοῦ ὀχήματος.
Τέταρτο βῆμα, θέτεις σὲ λειτουργία τὸ κλιματιστικό, βγαίνεις ἔξω καὶ κλείνεις τὴν πόρτα. Τὸ σπρέυ ἀδειάζει καὶ ἀφήνεις γιὰ κάμποση ὤρα τὸ κλιματιστικὸ νὰ δουλεύει.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Haridimos έγραψε:Ὅταν λὲς ἔσταζαν μαυρίλες τὶ ἐννοεῖς;
Όταν ψέκαζε αυτό το υγρό (νερό+φάρμακο) δεν άνοιξε καν τα ντουλάπια. Και όπου υπήρχε σχισμή, κράτησε βρομόνερα, το οποίο το ξέρναγε από τις σχισμές για μια βδομάδα. Καθάριζε εύκολα με στεγνό χαρτί, αλλα είχε βρωμιά+φάρμακο και δεν ξέρω αν είναι υγιεινό και αν είναι οτι καλύτερο εμφανισιακά να στάζει μαύρο ζουμί πάνω στο κόσμο...
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:Ἄλλος τρόπος εἶναι ὁ ἐξής:
Πρῶτο βῆμα, ἀλλάζεις τὰ φίλτρα.
Δεύτερο βῆμα, θέτεις σὲ λειτουργία τὸν κινηρήρα καὶ κλείνεις πόρτες, παράθυρα.
Τρίτο βῆμα, παίρνεις εἰδικὸ σπρέυ στὸ ὀποῖο μόλις πατήσεις τὸ κουμπὶ ἀρχίζει νὰ διαχέει τὸ ὑγρὸ στὸ ἐσωτερικὸ τοῦ ὀχήματος.
Τέταρτο βῆμα, θέτεις σὲ λειτουργία τὸ κλιματιστικό, βγαίνεις ἔξω καὶ κλείνεις τὴν πόρτα. Τὸ σπρέυ ἀδειάζει καὶ ἀφήνεις γιὰ κάμποση ὤρα τὸ κλιματιστικὸ νὰ δουλεύει.
Αυτόν τον δοκίμασα μια και δεν κάει τίποτε!!! Με φιλτρΑ εννοείς το φίλτρο καμπίνας?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Ἔχει κι ἄλλα φίλτρα;
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν ξέρω ρωτάω!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Βιολογικός καθαρισμός οχήματος

Δημοσίευση από enias »

Κι εγώ, μόνο το καμπίνας ξέρω.
Φίλος μου, πλήρωσε γύρω στα 150 νομίζω για βιολογικό καθαρισμό.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”