Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από erling »

Πρακτική δική μου.
Οδήγηση πάντα αριστερά με όση ταχύτητα έχω. 70-80-100-120-140
Όταν βρω αργότερο στην λωρίδα μου, τον προσπερνάω και ξαναμπαίνω δεξιά.
Αν βρω κονβόι (ανάλογα με την ταχύτητά μου) φορτηγών, πάω και μένω στην μεσαία ή αν βρω άλλους στην μεσαία πάω αριστερότερα και μετά πιάνω πάλι δεξιά λωρίδα.
Έτσι θεωρώ πως το ταξίδι μου γίνεται ξεκούραστα γιατί το μυαλό μου απασχολείται μόνο με τις εκάστοτε συνθήκες του δρόμου και όχι με το τι πρέπει να κάνω κάθε ώρα και στιγμή. Άσε που η διαδικασία σε κρατάει σε εγρήγορση...


Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

erling έγραψε:...Οδήγηση πάντα αριστερά με όση ταχύτητα έχω. 70-80-100-120-140...
Φαντάζομαι εννοείς δεξιά! :lol:
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από erling »

:x :oops: :astrakia
:biritses
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:
erling έγραψε:...Οδήγηση πάντα αριστερά με όση ταχύτητα έχω. 70-80-100-120-140...
Φαντάζομαι εννοείς δεξιά! :lol:
Το καταλάβαμε όλοι οτι έκανε λάθος το παιδί, δεν είμαστε χαζοί. :lol:

MacPap έγραψε:Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ο κανόνας! Και μη αναδεικνύεις τις εξαιρέσεις για να αναιρέσεις τον κανόνα!
Δεν αναιρώ τον κανόνα. Άν προσέξεις, έγραψα "μερικές φορές". Ο κανόνας είναι να κινείσαι όσο το δυνατόν δεξιότερα.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:
MacPap έγραψε:
erling έγραψε:...Οδήγηση πάντα αριστερά με όση ταχύτητα έχω. 70-80-100-120-140...
Φαντάζομαι εννοείς δεξιά! :lol:
Το καταλάβαμε όλοι οτι έκανε λάθος το παιδί, δεν είμαστε χαζοί. :lol:
MacPap έγραψε:Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ο κανόνας! Και μη αναδεικνύεις τις εξαιρέσεις για να αναιρέσεις τον κανόνα!
Δεν αναιρώ τον κανόνα. Άν προσέξεις, έγραψα "μερικές φορές". Ο κανόνας είναι να κινείσαι όσο το δυνατόν δεξιότερα.
Δεν υπάρχει μερικές φορές! Αυτό το μερικές φορές επιτρέπει στον καθένα να ορίσει το πότε είναι "μερική φορά"!!! Και αυτό μας έχει φθάσει στην σημερινή κατάσταση παντοιοτρόπως!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:Αντιθέτως ο κανόνας είναι ότι αυτοί που συνήθως κάθονται στην μεσαία (σαν τον Αλή Πασά και γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια όλο τον κόσμο), για χιλιόμετρα ή για δεκάδες χιλιόμετρα, ΔΕΝ προσπερνούν κανένα. Γι'αυτούς μιλάμε!!!
Ε... Εγώ μιλάω για τους άλλους! :D
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”