Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από UltiMo_ »



W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

Μονο που με βάση τον κώδικα όπως έχουμε συζητήσει εδώ Τα μυστικά της προσπέρασης μολονότι αυτό που κάνει αυτός στην μέση είναι αντικανονικό, αυτό που έκανε ο ένας οδηγός από δεξιά δεν απαγορεύεται.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από erling »

Ο από δεξιά δεν έκανε προσπέραση αφού μετά πήγε αριστερά;
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Το να περάσεις απο δεξιά είναι ένα πράγμα.
Το να περάσεις απο δεξιά, να αφήσεις την άδεια λωρίδα σου, και να κάνεις σλάλομ 2 λωρίδες τέρμα αριστερά για να μπεις στην γεμάτη αριστερή λωρίδα.. πως να το πεις?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν εκφράστηκα σωστά ίσως! Παράλειψή μου! Αν συνέχιζε δεν θα νοείτο ως παράβαση!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από enias »

Πάντως να τονίσουμε οτι δεν είναι λιγότερο λάθος, αυτός που κολλάει με το αμάξι του πίσω απο αυτό που πάει στη μέση αργά, πολύ περισσότερο όταν αρχίζει και κορνάρει, αναβοσβήνει φώτα κτλ. Το λέω γιατί οι περισσότεροι οδηγοί στην Ελλάδα έχουν μια εμμονή να παριστάνουν τον δάσκαλο που θα πρέπει να καλύψει τα εκπαιδευτικά κενά των άλλων οδηγών, χωρίς να τους το έχει ζητήσει κανείς.

Επίσης, δεν είναι λάθος αυτός που πάει με 110 στη μεσαία λωρίδα όταν το ανώτατο όριο του δρόμου είναι 130 και όταν κάθε τόσο υπάρχουν φορτηγά στην δεξία που πηγαίνουν με 80.
Αινείας
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Εγώ πάντως έχω κολλήσει με τον τύπο που πέρασε απο δεξιά, για να κάνει αμέσως μετά, χωρίς κανένα λόγο, τέρμα αριστερά, να εγκαταλείψει δύο άδειες λωρίδες, και να πάει να χωθεί μαζί με τους άλλους στην αριστερή.
Ο μόνος λόγος που μπορεί να συμβαίνει, και μάλιστα καθόλου απίθανο, είναι γιατι στο μυαλό του, αλλα και των περισσοτέρων Ελλήνων, η αριστερή είναι για όποιον "τρέχει".
Άρα αν θες να πας με μεγαλύτερη απο το όριο ταχύτητα, ΠΡΕΠΕΙ να πας αριστερή λωρίδα. Αν πας "αργά" (δηλαδή με νόμιμη ταχύτητα) πρέπει να πας στην μεσαία. Η δεξιά είναι μόνο για τις νταλίκες. Ο γρήγορος όμως, αν τύχει και βρεθεί για τον οποιονδήποτε λόγο στην μεσαία ή την δεξιά, όπως στο βίντεο, πρέπει μετά ΑΜΕΣΑ να επιστρέψει στην αριστερή πάση θυσία. Ακόμα και αν είναι μόνος του. Τρανό παράδειγμα των ανωτέρω είναι η αττική οδός. 100 αυτοκίνητα στην αριστερή, 10 στην μεσαία, και η δεξιά άδεια.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:...Επίσης, δεν είναι λάθος αυτός που πάει με 110 στη μεσαία λωρίδα όταν το ανώτατο όριο του δρόμου είναι 130 και όταν κάθε τόσο υπάρχουν φορτηγά στην δεξία που πηγαίνουν με 80.
UltiMo_ έγραψε:...Ο μόνος λόγος που μπορεί να συμβαίνει, και μάλιστα καθόλου απίθανο, είναι γιατι στο μυαλό του, αλλα και των περισσοτέρων Ελλήνων, η αριστερή είναι για όποιον "τρέχει"...
Εχω παραθέσει σε παλαιότερο post ( εδώ "Οι ανεγκέφαλοι της Μεσαίας λωρίδας..." ) την άποψή μου και για τα δύο θεωρώντας πως αυτός που καταλαμβάνει την μεσαία άνευ λόγου (δηλαδή ΔΕΝ προσπερνάει) δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα από οποιονδήποτε άλλο κακό οδηγό στην εθνική...
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:την άποψή μου και για τα δύο θεωρώντας πως αυτός που καταλαμβάνει την μεσαία άνευ λόγου (δηλαδή ΔΕΝ προσπερνάει) δημιουργεί περισσότερο πρόβλημα από οποιονδήποτε άλλο κακό οδηγό στην εθνική...
Το πρόβλημα είναι οτι μερικές φορές, αυτός που έρχεται απο πίσω στη μεσαία σαν μαινόμενος ταύρος, δεν έχει καταλάβει οτι:

1) δεν γουστάρω να τρέξω περισσότερο απο 110 (για διάφορους δικούς μου λόγους)
2) δεν μπορώ και δεν είναι ασφαλές, να μπαινοβγαίνω όλη την ώρα μεσαία-δεξιά λωρίδα κάνοντας ουσιαστικά σλάλομ ώστε να προσπεράσω φορτηγά/πούλμαν που πάνε (ορθώς) με 80-90, για να βρεί ο Σουλειμάν-Πασάς την μεσαία λωρίδα άδεια να περάσει με 140.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6652
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Η άγνωστη στην Ελλάδα, δεξιά λωρίδα

Δημοσίευση από MacPap »

enias έγραψε:Το πρόβλημα είναι οτι μερικές φορές, αυτός που έρχεται απο πίσω στη μεσαία σαν μαινόμενος ταύρος, δεν έχει καταλάβει οτι:
1) δεν γουστάρω να τρέξω περισσότερο απο 110 (για διάφορους δικούς μου λόγους).
Κάτσε δεξιά και πήγαινε με όσα θες!! Αν δεν προσπερνάς εκεί πρέπει να είσαι!
enias έγραψε:...2) δεν μπορώ και δεν είναι ασφαλές, να μπαινοβγαίνω όλη την ώρα μεσαία-δεξιά λωρίδα κάνοντας ουσιαστικά σλάλομ ώστε να προσπεράσω φορτηγά/πούλμαν που πάνε (ορθώς) με 80-90, για να βρεί ο Σουλειμάν-Πασάς την μεσαία λωρίδα άδεια να περάσει με 140.
Αυτό που περιγράφεις δεν είναι ο κανόνας! Και μη αναδεικνύεις τις εξαιρέσεις για να αναιρέσεις τον κανόνα! Αντιθέτως ο κανόνας είναι ότι αυτοί που συνήθως κάθονται στην μεσαία (σαν τον Αλή Πασά και γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια όλο τον κόσμο), για χιλιόμετρα ή για δεκάδες χιλιόμετρα, ΔΕΝ προσπερνούν κανένα. Γι'αυτούς μιλάμε!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”