Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

Φίλε erling για άλλη μια φορά θα έρθω να συμφωνήσω μαζί σου πως χρειάζεται λύση όπως και σε τόσα άλλα!
Οσο όμως υπάρχει πρέπει να το σέβονται!!!! Και ας κάνουν παράπονα στην τροχαία στον Δήμο στον Θεό. Ας διαμαρτυρηθούν με κάθε έννομο μέσο και εγώ μαζί τους.
Ομως ό ερχόμενος από απέναντι καθώς και ο ερχόμενος από πίσω δεν φταίει σε τίποτε να ταλαιπωρείται επειδή κάποιος θεωρεί υπερβολή την απαγόρευση.


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Φίλε μου, αν ησουν εσύ (χτυπά ξύλο) στην θεση του οδηγού που θελει να πάει στο Νοσοκομείο και φτάνοντας στην είσοδο βλέπεις απαγορευτικό, τι θα έκανες;
Εγώ πάντως θα πήγαινα αριστερά και θα έγραφα το σήμα εκεί που δεν πιάνει μελάνι.......
Τι εναλλακτική έχω; να σταματήσω και να ρωτήσω πως θα παω; ΟΛΟΙ ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΝΑ ΣΤΡΙΨΩ...
Να πάρω τηλ. την τροχαία;
Σπάνια διαφωνούμε αλλά.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

Μη κάνεις και εσύ το λάθος που κάνουν τόσοι!
Να πάρεις δηλαδή μια εξαίρεση για να αναστρέψεις τον κανόνα!!!! Αν είσαι σε κατάσταση ανάγκης και ανάποδα θα μπεις στον δρόμο και πρώτος εγώ δεν θα πω τίποτε. Αλλά δεν θα προτρέψω βέβαια και κανένα να το κάνει θεωρώντας το ως την πρέπουσα λύση.
Οι εξαιρέσεις επιβεβαιώνουν τους κανόνες δεν τους καταργούν.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Μα δεν προτρέπω κανέναν...
Αυτό που βλέπω είναι πως δεν υπάρχει λόγος για να απαγορεύσουν την αριστερή στροφή.
Μπορούν να κάνουν τον κόμβο με 3 κύκλους και να λυθεί το πρόβλημα αφού το ρεύμα ανόδου έχει ικανό πλάτος για ευθεία και αριστερά....
Αλλά δεν θέλουν.. γιατί πρέπει να αλλάξουν όλη την κυκλοφοριακή μελέτη των επόμενων και προηγούμενων κόμβων......και πάει λέγοντας. Και για να την αλλάξουν πρέπει να κάνουν μετρήσεις, υπολογισμούς και γενικά μελέτη... Αλλά προτιμούν να κάνουν μελέτες για γήπεδα και άλλες μάρες κουκουνάρες (όχι μόνο εκεί αλλά παντού)

Για όλα υπάρχει λύση.. αλλά θέλει μελέτη....και η μελέτη θέλει φράγκα....αλλά τα φράγκα είναι για αλλού.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

erling έγραψε:αφού το ρεύμα ανόδου έχει ικανό πλάτος για ευθεία και αριστερά....
Αυτό είναι το πρόβλημα. Οτι το ρεύμα ανόδου ΔΕΝ έχει ικανό πλάτος.
Παλιά έτσι ήταν και τα καταργήσαν γιατι δημιουργούσε πρόβλημα. δηλαδή το ρεύμα "όπως βλέπεις την φωτό" ήταν δύο λωρίδες. Μια για ευθεία, και μια για αριστερή στροφή. Και τρίτο ρεύμα το αντίθετο. Και παρκαρισμένα αριστερά δεξιά, σύνολο 5 ρεύματα. Επειδή δεν μπορούσαν να απαγορεύσουν τη στάθμευση πάνω στο φανάρι, προτίμησαν να κάνουν αυτή την τραγική αλλαγή. Δε θέλει καμμία μελέτη η απαγόρευση της στάθμευσης, αλλά συμφωνώ οτι το όλο πρόβλημα προέρχεται απο την ανικανότητά τους. τελεία και παυλα. δε χωράει κουβέντα. Για να μη χαλάσουν το χατήρι στα μαγαζάκια που επωφελούνται απο το προσωρινό παρκάρισμα και γιατι δεν μπορούν να αστυνομεύσουν το "παρκάρω για δυο λεπτά", κάτσανε και κάνανε ολόκληρη αλλαγή σε 4 τετράγωνα. απλά τραγικοί.

αυτό είναι το ένα κομμάτι. βρήκαμε το λόγο, βρήκαμε ποιος φταίει. Τώρα ΕΜΕΙΣ τι θα κάνουμε? Θα τους γράψουμε και θα στρίβουμε ή θα σεβαστούμε την ηλίθια αυτή αλλαγή που έχει γίνει?
Η επιλογή, είναι δική θου
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

Παρόμοια κατάσταση επικρατεί και στον Πειραιά στην αρχή της Τζαβέλα με τις νέες ρυθμίσεις για την βλακεία το τραμ πάντως.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Να ρωτήσω. Το παρκάρισμα δεξιά επιτρέπεται?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

αν εννοείς αν υπάρχουν σήματα που να το απαγορεύουν, τότε οχι δεν επιτρέπεται
αν εννοείς αν τους το επιτρέπει η τροχαία να παρκάρουν, τότε ναι επιτρέπεται
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Ε τότε γιατί δεν βάζουν κορύνες (όπως έχουν βάλει αλλού) ώστε να χωρίσουν τις δύο λωρίδες και να μην επιτραπεί το παρκάρισμα???
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Γιατι η κορύνα δε σημαίνει απαγορεύεται το παρκάρισμα. Είναι απλά ευκολία για τον ελληναρά για να μην τρώει τη ζάντα στο πεζοδρόμιο.
Εξάλλου για δυο-τρια λεπτά θα το αφήσει, πόσο πρόβλημα θα προκληθεί στη κυκλοφορία?
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”