Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Βρείτε το λάθος:

Εικόνα


W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Το αριστερό φλας ενώ έχει υποχρεωτική πορεία ευθεία?
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ειλικρινά δεν το βλέπει κανένας.... δεν είναι η κλασσική παρανομία "ξέρω οτι απαγορεύεται αλλα θα το κάνω". Απλά δεν το βλέπει κανείς το σήμα! Γιατι δεν βάζουν άλλα σήματα απορώ, απαγορεύεται αριστερά, απαγορεύεται δεξιά.
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

To απέναντι φανάρι ανάβει ταυτόχρονα πράσινο?
Αν ναι, τότε να βάλουν κορύνες δεξιά πριν το φανάρι σου, ώστε να μην χωράνε ένας που θέλει να στρίψει και ένας που θέλει να πάει ευθεία.
Αλλά γιατί δεν ρυθμίζουν έτσι τα φανάρια ώστε να επιτρέπει την στροφή αριστερά; Υπάρχει κανένας λόγος;;;; Αυτό θεωρώ πως θα ήταν το σωστότερο......
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ναι ταυτόχρονα ανάβουν.

Για χρόνια επιτρεπόταν όπως λες, γιαυτό ο κόσμος συνεχίζει να το κάνει. Το σήμα απλά δεν καταλαβαίνουν τι σημαίνει. Δεν καταλαβαίνουν οτι κάτι άλλαξε. Δεν ξέρω για ποιο λόγο το κόψανε, αλλα πλέον αυτός που θέλει να στρίψει περιμένει μέχρι να ξανανάψει κόκκινο (ωστε να σταματήσουν οι απέναντι να έρχονται) και μαζί με αυτόν περιμένουν και άπειρα αυτοκίνητα απο πίσω που κορνάρουν
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

ΤΟ σήμα είναι σωστό αφού απαγορεύεται να πας ΚΑΙ δεξιά. Τώρα το ο κόσμος είναι βλάκας δεν φταίει το σήμα!!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

και το να γράψεις "push" σε μια πόρτα, σωστό είναι. αλλα αν δεν το καταλαβαίνει ο κόσμος, θα γράψεις "ωθήσατε"!

ok είναι χαζός ο κόσμος. αλλα αφού δεν το καταλαβαίνουν. λείπει το "απαγορεύεται αριστερά" και λείπει και το "απαγορεύεται η είσοδος" λόγω του οτι δεν απαγορεύται απο τους απέναντι.

Εγώ αν ήμουν δήμαρχος ή διοικητής τροχαίας θα το άλλαζα πάντως γιατι δεν αρκεί το "το σήμα είναι σωστό, κακό του κεφαλιού τους" αλλα το θέμα είναι να πιάσει τόπο το σήμα!
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από MacPap »

Τώρα πλάκα κάνεις ultimo_ επειδή δηλαδή κάποιοι ΑΓΝΟΟΥΝ ή δεν θέλουν να σεβαστούν τον ΚΟΚ θα αλλάξουμε την σηματοδότηση? Να καταντήσει σαν την ανυπαρξία του ανεστραμμένου τριγώνου με αποτέλεσμα κανείς να μην σέβεται το STOP? Και είναι σωστό αυτό σαν νοοτροπία.


Εγώ λέων να βάλουν εκεί ένα τροχονόμο να γράφει μέχρι να μάθουν τι σημαίνει το σήμα.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Ναι, έτσι συμφωνώ! :lol:
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Παντελής άγνοια σήματος ΚΟΚ

Δημοσίευση από erling »

Πάντως από την στιγμή που οι άνθρωποι κάνουν την παρανομία σημαίνει πως υπάρχει κάποιος λόγος.
Ρωτάει λοιπόν ο πολίτης, "πως θα πάω στο νοσοκομείο?"
Ποια είναι η λύση;
Υπάρχει; Και μην μου πείτε το σήμα που υπάρχει στην αρχή του τετραγώνου (100μ πριν δηλαδή) για παράκαμψη του τετραγώνου από δεξιά ώστε να βγει ευθεία στην είσοδο... Κανένας δεν το βλέπει όταν πάει στο νοσοκομείο....

Άρα η λύση είναι ρύθμιση των φαναριών ώστε να επιτραπεί η αριστερή στροφή. Διότι οι αρχές είναι για να δίνουν λύσεις και όχι μόνο να απαγορεύουν.....
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”