Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μιὰ πρακτικὴ ἡ ὁποία χαρακτηρίζει πολλοὺς ἑλληνάρες ὀδηγοὺς εἶναι ἡ παραβίαση τοῦ μονόδρομου.

Θυμάμαι ὅταν ἐργαζόμουν στὴν Παλλήνη, πολλοὶ παραβίαζαν τὴ μονοδρόμηση σὲ ἕνα στενὸ μιὰ καὶ τοὺς βόλευε. Κάποιος πολλὰ βαρὺς εἶχε βρίσει κάποιον λόγω σχετικῆς παρατήρησης.

Τὸ νὰ ἔχει γκρεμιστεῖ ἠ πινακίδα καὶ νὰ μπεῖ κάποιος ἀνάποδα κατὰ λάθος δὲν εἶναι κραυγαλέο.

Τὸ κακὸ μὲ τὶς ἠθελημένες παραβιάσεις ξέρετε ποιὸ εἶναι; Δὲν φτάνει ποὺ παραβιάζουν τὸ γράμμα τοῦ νόμου, δὲν φτάνει ποὺ δημιουργοῦν πρόβλημα ἀλλά εἶναι καὶ ἀπαιτητικοί. Θεωροῦν κεκτημένο δικαίωμά τους νὰ κινηθοῦν ἀνάποδα.

Τὸ καλύτερο σκηνικὸ ἔγινε πρὶν 2,5 χρόνια. Σάββατο βράδυ ἀνέβαινα τὴν Ἁγίου Νικολάου στὸ Ἴλιον. Κάποιος ελληνάρας κατέβαινε κινούμενος ἀνάποδα. Βρεθήκαμε μούρη μὲ μούρη. Δὲν ἤμουν διατεθειμένος νὰ κάνω πίσω. Μιὰ κοπέλα ἤθελε νὰ μπεῖ στὸ ὄχημά της γιὰ νὰ ξεπαρκάρει καὶ νὰ φύγει. Κίνησε λίγο τὸ ὄχημά της (μανούβρα γιὰ νὰ ξεπαρκάρει) καὶ προχώρησα μπροστά.

Εἶχα ὄρεξη ἐκεῖνο τὸ βράδυ. Θὰ ἔμενα ὄση ὤρα χρειαζόταν. Πίσω μοῦ μαζεύτηκε ουρά. Κάποιοι πάτησαν κόρνα. Εγῶ τοῦ ἔπαιζα φώτα τακτικά. Ἀλλά δὲν ἔκανε πίσω.

Τελικὰ ἡ κοπέλα ξεπάρκαρε φεύγοντας μὲ ὄπισθεν καὶ ὁ "λαλάκης" κατάφερε νὰ χωθεῖ.


οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από trip73p »

Προσωπικά,το εχω κάνει σε απορυματοφόρο που ετσι τον βόλευε,ανάποδα στο μονοδρομο!
Ακόμα μπινελίκια πρέπει να μου ρίχνουν,τελικα εκανε λίγο οπισθεν μετα από ωρα που τον ειχα ακινητοποιήσει και εφυγα από 1 αλλο στενάκι.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Θὰ "στὴν σπάσω" ἀλλὰ γιὰ τὰ ἀπορριματοφόρα (καὶ κάθε βαρὺ ὄχημα ἐν γένει) ἔχω μιὰ ἔνσταση. Λόγω κακῆς στάθμευσης ἐνδέχεται νὰ μὴν μπορεῖ νὰ στρίψει στὶς διασταυρώσεις (χωρὶς νὰ τσαλακώσει 2-3 παρανόμως σταθμευμένα) ὀπότε κινεῖται ἀνορθόδοξα.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από trip73p »

Στο συγκεκριμένο σημείο τα απορριμματοφόρα μπαίνουν ανάποδα κάθε μέρα.
Πιστεύω ότι ο λόγος είναι ότι βαριούνται να κάνουν τον κύκλο και να μπούνε κανονικά από το στενό.
Γλιτώνουν χρόνο και πιθανό να τους βολεύει έτσι στο δρομολόγιο τους.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από enias »

Αν περνάνε κάθε μέρα τοτε διευκολύνεται η δουλειά εκείνων που είναι αρμόδιοι να επέμβουν ωστε οι οδηγοί των συγκεκριμένων απορριματοφόρων να σέβονται τα σήματα της τροχαίας. Ισχύουν και γι αυτούς όπως και για εμάς.
Αινείας
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από Tassos »

Γυναίκα οδηγός μπαίνει ανάποδα σε μονόδρομο. Ανηφόρα για αυτήν κατηφόρα για μένα. ...δυστυχώς έχω το εταιρικό αυτοκίνητο 1 έτους με ABS αντί για το αρχαίο προσωπικό. Ανεβαίνει ατάραχη αργώ σχετικά να πατήσω φρένο μην έχοντας δει κάποια χώματα στο δρόμο και το ABS κάνει το θαύμα του.

Κλασική ερώτηση: το μονόδρομο δεν τον είδατε; Απάντηση γίνονται έργα εδώ δίπλα. Ερώτηση δική μου: Δηλαδή έχετε κάνει κυκλοφοριακή μελέτη και αποφασίσατε να αντιστρέψετε την κυκλοφορία; Καταλαβαίνετε ότι αν δεν είχα το ABS θα είχα καινούργιο αυτοκίνητο.

Αλήθεια να είχαμε συναντηθεί και είχαμε έρθει πιο... κοντά ποιος πλήρωνε;


Τάσος
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από athanatos »

Μα εννοείται η γυναίκα οδηγός. Δε νομίζω ότι χωράει καμία αμφιβολία.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από MacPap »

Αλήθεια να είχαμε συναντηθεί και είχαμε έρθει πιο... κοντά ποιος πλήρωνε;
Εκτος και αν το ενοεις ειρωνικα φυσικα εκεινη.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από erling »

Μην είσαστε σίγουροι πως το κόστος θα ήταν όλο της κυρίας.

Παράδειγμα. Παρκαρισμένο παράνομα όχημα. Περνάω και τον χτυπάω. Με πληρώνει???
Όχι. Αντίθετα τον πληρώνω.
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Ηθελημένη παραβίαση μονόδορμου

Δημοσίευση από athanatos »

erling έγραψε:...Παράδειγμα. Παρκαρισμένο παράνομα όχημα. Περνάω και τον χτυπάω. Με πληρώνει???
Όχι. Αντίθετα τον πληρώνω.
Αυτό νομίζω είναι διαφορετικό και ίσως θα έπρεπε να συζητήσουμε σε άλλο θέμα.
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”