Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από athanatos »

trip73p έγραψε:Συμφωνώ και εγώ μαζί σας,οχι λεφτά στα φανάρια (!?!?)

Εμένα με σώζει κάπως η εμφάνισή μου σε αυτή την περίπτωση.Κακομούτσουνος,μακρια μαλλία,γενια,δυνατη rock...δεν πολυασχολούνται...
trip73p έγραψε:τωρα που άλλαξα look,να δω...
:oops:
Κουρεύτηκες, ξυρίστηκες, ακούς απαλή μουσική. Οκ. Την κακομουτσουνιά πως την άλλαξες; :lol: :lol: :lol:


Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από xrisa »

Εγώ αγανάκτησα την τελευταία φορά που ήμουν στην Αθήνα, πρίν λίγες ημέρες, από την μία πλευρά τους λυπάμαι, από την άλλη αγανακτώ, ίσως αν ήξερα ότι τα έσοδα τους τα παίρνουν οι ίδιοι θα ήμουν περισσότερο συγκαταβατική, αλλά ξέρω πως πίσω από αυτούς υπάρχει το κύκλωμα.
Ειδικά στην διαδρομή Αεροδρόμιο - Αθήνα και πάνω στο δακτυλίδι της Κηφισίας που την "'έπεσαν" τρεις, αρνήθηκα έντονα, αν και κατά βάθος φοβόμουν μη μου κάνουν κάποια ζημιά.
Σε όλη την διαδρομή μέχρι το κέντρο μέτρησα κάπου 15 άτομα που ήθελαν να μου καθαρίσουν τα τζάμια.
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Αυτό το πρόβλημα όσο ο κόσμος τους πληρώνει και η αστυνομία δεν επεμβαίνει θα διαιωνίζεται!!
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από trip73p »

athanatos έγραψε:Κουρεύτηκες, ξυρίστηκες, ακούς απαλή μουσική. Οκ. Την κακομουτσουνιά πως την άλλαξες; :lol: :lol: :lol:
Αυτό δεν αλλάζει πολύ ευκολα.Ισως με 1 εκ euro... :D :D

Αυτούς τους ανθρώπους τους αντιμετοπίζω με αυστηρό βλέμα,αλλά πάντα κλειδώνω τις πόρτες,γιατι ποτε δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4844
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Οἱ πόρτες εἶναι ΠΑΝΤΑ ἀσφαλισμένες.

Δὲν ξέρω ῥὲ γμτ, κάποιοι ἀρχίζουν τὸ τροπάριο μὲ τὰ περὶ φτώχειας, πεῖνας κ.ο.κ..

Δὲν τὸ ἔχω ζήσει ὀ ἴδιος. Ὁ πατέρας μου γεννήθηκε τὸ 1948 σὲ ἕνα ὀρεινὸ χωριὸ τῆς Κρήτης καὶ ἔζησε τὴν φτώχεια καὶ τὴν πεῖνα. Ἔχει διηγηθεῖ τὸ πῶς ἀντέδρασε ὅταν ἄρχισε νὰ βρίσκει φαγητό. Ἔχει πεῖ ἱστορίες οἱ ὁποῖες θὰ φανοῦν (ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) ἀστεῖες.

Τὰ ἴδια πέρασαν καὶ πολλοὶ συγγενείς, γαμπροὶ στὸ σόϊ, οἰκογενειακοὶ φίλοι κ.ο.κ.. Πέρασαν φτώχεια, πέρασαν πεῖνα ἀλλὰ τέτοια πράγματα ΗΤΑΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΑ. Οὔτε οἰ ἴδιοι διανοήθηκαν νὰ ζητιανέψουν, οὔτε διανοήθηκαν νὰ βγάλουν τὰ παιδιά τους στὴν ζητιανιά.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από trip73p »

Τις τελευταιεσ μέρες λόγο Πάσχα εχουν αρχίσει να γίνονται περισσότεροι.
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6637
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από MacPap »

Haridimos έγραψε:...Οὔτε οἰ ἴδιοι διανοήθηκαν νὰ ζητιανέψουν, οὔτε διανοήθηκαν νὰ βγάλουν τὰ παιδιά τους στὴν ζητιανιά...
"O tempora o mores!"* θα έλεγε ο πειρατής στο Αστερίξ. Αλλες εποχές φίλε τότε υπήρχε αξιοπρέπεια και φιλότιμο στον κόσμο.

Φιλικά Κώστας

* το ρηθέν ανήκει στον Κικέρωνα από τον πρώτο λόγο του κατά Κατιλίνα και σημαίνει "Ω καιροί ώ ήθη"
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από athanatos »

trip73p έγραψε:Τις τελευταιεσ μέρες λόγο Πάσχα εχουν αρχίσει να γίνονται περισσότεροι.
Θέλουν κι αυτοί το δώρο τους (μας).
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από UltiMo_ »

Σε κεντρικότατο σημείο της πόλης, μπροστά στο δημαρχείο του Βόλου, κάτω απο τη μύτη του δημάρχου, υπάρχουν 2 κοριτσάκια πέντε χρονών. Βγάζουν διπλοβάρδια όλη μέρα. Απο πολύ νωρίς το πρωί, χάνονται για λίγο κατα τη μια, και μετά πάλι στην "δουλειά" μέχρι αργά το βράδυ. Είναι πραγματικά λυπηρό. Όποτε βλέπουν λεωφορείο, τρέχουν πίσω στην εξάτμιση να.. ζεστάνουν τα χέρια τους. Σίγουρα δεν είναι η λύση να τους δίνεις λεφτά, άλλα ποια είναι λύση ρε παιδιά? Εμένα αυτό το θέαμα στον καθρέφτη μου δεν μου αρέσει! Μια φορά πάντως στο κοριτσάκι έδωσα μια τσίχλα κεράσι. Και φάνηκε πολύ πιο χαρούμενο απο οποιοδήποτε χρηματικό ποσό, που προφανώς δεν κρατάει η ίδια..

Εικόνα
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Επαίτες και πλανόδιοι πωλητές στα φανάρια

Δημοσίευση από enias »

Σωστός ο utlimo. Μην δίνετε λεφτά στα παιδάκια. Αντί να δώσετε 60 λεπτά, καλύτερα δώστε του τη φρατζόλα ψωμί που πήρατε για το σπίτι, να γεμίσει το στομαχάκι του.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”