Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από trip73p »

Τα διόδια Λεπτοκαρίας βρήκαν και νέο τρόπο να αυξήσουν τα κέρδη τους.
Πώς?Διαβάστε παρακάτω.
Την περασμένη Δευτέρα,πέρασα κατά το μεσημεράκι από τα εν λόγο διόδια.Πληρώνω το αντίτιμό μου,δηλ,2.90€ και περιμένω να πάρω το χαρτάκι μου και να συνεχίσω την διαδρομή μου.
Ο υπάλληλος μου δίνει το ασπρο χαρτάκι των διοδίων και μαζί 1 άλλο πολύχρομο.Δεν δίνω συμασία,τα πετάω στο διπλανό κάθισμα και συνεχίζω.Κάποια στιγμή,αφου εχω φτάσει στον προορισμό μου,πέφτει το μάτι μου στο πολύχρομο χαρτάκι.Αναρωτίεμαι τι να είναι αυτο και το διαβάζω.
Ηταν διαφημιστικό 1 μεγάλης αλυσίδας εστίασης (όπως το λέμε ελληνικά) από την μία πλευρά και από την άλλη διαφιμιστικό από μεγάλη εταιρία βενζινάδικων.
με άλλα λόγια,έκαναν τους υπαλλήλους τους διανομείς φυλλαδίων,τα πέρνουν χοντρά από τις εταιρίες για την διαφήμηση,τα παίρνουν και από εμάς.

Ηθελα πάρα πολύ να διαμαρτηριθώ που χωρίς να το θέλω και να το χρειάζομαι
έγινα αποδέκτης διαφημιστικού κόλπου,νευριάζω όταν με φορτώνουν με σκουπίδια (φυλλάδια),αλλά προτήμησα να κάνω την παράκαμψη στον γυρισμό να γλιτώσω τα σχεδόν 3 €.


Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από enias »

Αν σου το τύπωναν απο την πίσω πλευρά της απόδειξης, θα εκνευριζόσουν και πάλι;
Αινείας
trip73p
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 20:35
Επικοινωνία:

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από trip73p »

Ίσως όχι φίλε φίλε μου,μπορεί να μην το έβλεπα καθόλου.
εσύ κρίνεις ότι είναι σωστό αυτό που έκαναν?Δεν ξέρω αν μπορούνε να κάνουν κάτι τέτοιο,αν επιτρέπεται δηλαδή.
Σκέψου να κάνεις το Αθήνα-Θεσ/νικη και από όλα τα διόδια να παίρνεις διαφημιστικά?
Μήπως σε λίγο δούμε τις διαφημιστικές πινακίδες να πνίγουν τα διόδια,σε 1 προσπάθεια των εταιριών που τα ελέγχουν να βγάλουν περισσότερα κέρδη?
Eίμαι ο εφιάλτης μέσα στις νύχτες μου!
...και δηλώνω σαλταρισμένος!!!!
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από enias »

Δεν το βρίσκω και λάθος. Επιτρέπεται οσο επιτρέπεται και στα πιτσιρίκια που καθημερινά μας δίνουν χαρτάκια για φροντιστήρια, σουπερμάρκετ, πιτσαρίες κτλ. Δενο νομίζω οτι κάνει και κανα κακό. Τώρα, αν μας γεμίσουν με χαρτάκια καθε δυο μέτρα, τοτε αυτοι θα χάσουν γιατι τότε θα εθιστούμε στο να τα πετάμε και η διαφημισή τους θα παει χαμένη.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από MacPap »

Δεν είναι το ίδιο -> enias

Διότι το πιτσιρίκι ή ο διανομέας πληρώνεται από την διαφημιστική εταιρεία ή από τον διαφημιζόμενο τον τύπο στα διόδια τον πληρώνουμε εμείς.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από enias »

MacPap έγραψε:ο διανομέας πληρώνεται από την διαφημιστική εταιρεία ή από τον διαφημιζόμενο τον τύπο στα διόδια τον πληρώνουμε εμείς.
Και τον ταξιτζή τον πληρώνουμε εμείς αλλα έχει τη στάμπα με τη διαφήμιση στις πόρτες. Να την βγάλει κι αυτός; Παραδείγματα υπάρχουν πολλα. Και το περιοδικό (εφημερίδα) το πληρώνεις και σελίδα παρα σελίδα έχει διαφημίσεις.
Παντού συμβαίνει εδω και χρόνια αυτο. Γιατι στα διόδια μας πειράζει τοσο; Μήπως είμαστε υπερευαίσθητοι με το θέμα διόδια για άλλους λόγους;
Αινείας
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από MacPap »

Υπάρχει μια τεράστια διαφορά. Ούτε τον ταξιτζή ούτε το περιοδικό σε υποχρεώνει κάποιος να το αγοράσεις. Τα διόδια όμως είναι κατευθυνόμενη αγορά δεν είναι το ίδιο.

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από Tassos »

Το διόδια είναι (αν δε κάνω λάθος) μια ιδιωτική εταιρεία να μεγιστοποιήσει το κέρδος της. Ενέργειες όπως αυτή βοηθάνε ακριβώς αυτό το σκοπό. Και ναι είναι ενοχλητικό να γεμίζεις τέτοιου είδους σκουπίδια το αυτοκίνητο.

Αυτό που σίγουρα μπορείς να κάνεις είναι να μη χρησιμοποιήσεις τις υπηρεσίες που διαφημίζουν.


Τάσος
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6648
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από MacPap »

Επειδή χθες πέρασα απο εκεί το επιβεβαιώνω και εγω.
Πάντως αυτο που εγώ έκανα ειναι να μείνω στο διόδιο (με σηκωμένη την μπαρα) για περίπου 30 δεύτερα διαβάζοντας τα φυλλάδια. Μετά τα επέστρεψα (αφού ακουσα καμμια δεκαριά κορναρίσματα) ευγενικά στην κατά τα άλλα ευγενέστατη κοπέλα με το σχόλιο "ευχαριστώ αλλα δεν ενδιαφέρομαι".... :twisted:

Φιλικά Κώστας
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Διόδια Κατερίνης (Λεπτοκαριας)

Δημοσίευση από athanatos »

Και τα διόδια θέλουν τον … γερμανό τους :lol: :lol: :lol: :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”