Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από Johnny »

MacPap έγραψε:κατόρθωσα να κάνω 920 χιλιόμετρα με 55 λίτρα και είμαι περήφανος.
Ηρώας Κώστα με πολυυυυύ υπομονή, θα σε προτείνω για Guinness :biritses :biritses

MacPap έγραψε: Ο χρόνος ήταν μέχρι Θεσσαλονίκη 6 ώρες
Με αυτό σίγουρα το δικαιούσαι. :applause :applause

Εαν σου πώ τους δικούς μου χρόνους και κατανάλωση 1) θα με αποκληρώσεις απο φίλο και 2) θα μας φάει η λογοκρισία. :oops: :oops:


Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από MacPap »

Johnny έγραψε:... 1) θα με αποκληρώσεις απο φίλο και 2) θα μας φάει η λογοκρισία. :oops: :oops:
Για το πρώτο σε διαβεβαιώ πως δεν πρόκειται να γίνει ποτέ (όχι για τέτοιο λόγο τουλάχιστον). Όσο για το δεύτερο θα μας πουν οι διαχειριστές.... :biritses :D
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4845
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Μὲ λίγη προσοχὴ δὲν θὰ ἀναγκαστοῦμε νὰ φτάσουμε ὠς ἐκεί.
οὐαὶ ὅταν καλῶς ὑμᾶς εἴπωσι πάντες οἱ ἄνθρωποι
Αλλοίμονον, όταν σας επαινέσουν όλοι οι άνθρωποι
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από athanatos »

Το forum.odigein.com, είναι ένα δημοκρατικό και ελεύθερο forum και μπορεί όποιος και όποτε θέλει να εκφραστεί και να παρέμβει στις συζητήσεις, μέσα στα πλαίσια των κανονισμών του forum χωρίς λογοκρισία. Άντε γεια μας… :biritses :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από Johnny »

Με Οpel Astra 1.400cc ανέβηκα Θεσ/νικη ειχα γάμο και εφυγα καθυστερημένος. Το ταξίδι ηταν καλό με ελάχιστη κίνηση στο οδ.δίκτυο αλλα το πόδι λίγο βαρύ. Εκανα 3 ωρες 40' και πριν την 3 εισοδο για Λάρισα ημουν ρεζέρβα. Δηλαδή 45 περίπου λίτρα στα περίπου 350χλμ μέχρι το υψος της Λάρισας :oops: :oops:Εικόνα
Στην επιστροφή ημουν καλό παιδί και σταματήσαμε και για wc :lol: :mrgreen: :lol: :mrgreen:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από enias »

Ο πατέρας μου έκανε κάτι τέτοια όταν ήμουν μικρός. Ειδικά γι αυτο με το wc τον μισούσα γιατι κάθε φορά μου με έπιανε και σταματούσαμε, μετα με ξέχεζε γιατι του χαλούσα τη χρονομέτρηση και έπρεπε να ξαναπεράσει τις νταλίκες τις οποίες αφήνιαζε για να προσπεράσει (δεν υπήρχε αυτοκινητόδρομος τότε ούτε για δείγμα)

Οταν μεγάλωσα του έθεσα το βέτο οτι σε ταξίδι που θα κάνουμε μαζί, δεν θα ξαναοδηγούσε, και οτι θα σταματούσα όσες φορές ήθελα. Και έτσι συμβαίνει ακομα μέχρι σήμερα και ησύχασε το κεφάλι μου απο αυτο το πολύ ενοχλητικό πράγμα.
Αινείας
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από Johnny »

enias έγραψε:Ο πατέρας μου έκανε κάτι τέτοια όταν ήμουν μικρός. Ειδικά γι αυτο με το wc τον μισούσα γιατι κάθε φορά μου με έπιανε και σταματούσαμε, μετα με ξέχεζε γιατι του χαλούσα τη χρονομέτρηση και έπρεπε να ξαναπεράσει τις νταλίκες τις οποίες αφήνιαζε για να προσπεράσει (δεν υπήρχε αυτοκινητόδρομος τότε ούτε για δείγμα)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από enias »

Γελάς ,ε; Αν έχεις παιδί, θα με θυμηθείς μετά απο χρόνια. ;) :lol:
Αινείας
manos
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 19 Σεπ 2010, 20:12

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από manos »

xrisa έγραψε:Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

1. Γρήγορη αλλαγή ταχύτητας ...

7.Να αποφεύγετε τη μεταφορά περιττών φορτίων.

...8.Να κάνει συνετή χρήση του .....
δηλ. οταν εχω τη πεθερα μου και δω τα ζορια ανοιγω τη πορτα και τη πεταω εξω :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause :applause


MOD (ItaBita): Διορθώθηκε. Παράκληση!! Μη κάνετε "quote" (παράθεση) ολόκληρων των μηνυμάτων ειδικά αν αυτά είναι μεγάλα. Αυξάνετε το μέγεθος της απάντησης άνευ λόγου!
Δε μετανιώνω στη ζωή
όσα κι αν κάνω λάθη
γιατί απ' αυτά διδάχτηκα
όλα όσα 'χω μάθει.....(Το παρελθόν είναι δάσκαλος του παρόντος και οδηγός του μέλλοντος)
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3383
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Πως θα μειώσετε την κατανάλωση καυσίμων στο Ι.Χ.

Δημοσίευση από Johnny »

Κάλυψε απόσταση 2.456 χλμ. με ένα μόνο ντεπόζιτο!


Εικόνα


Μπορεί να ακούγεται απίστευτο, όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό. Ο δημοσιογράφος των Sunday Times, Gavin Conway, οδηγώντας ένα VW Passat BlueMotion diesel, κατάφερε να διανύσει απόσταση 2.456.87 χιλιομέτρων, χωρίς φυσικά να ανεφοδιάσει το αυτοκίνητό του με καύσιμα και χωρίς να κάνει καμία μετατροπή στο ρεζερβουάρ. Τα καύσιμα που κατανάλωσε το Passat ήταν 77,25 λίτρα και, για να επικυρωθεί το ρεκόρ, «αστυνομευόταν» από συνοδευτικό αυτοκίνητο. Η μέση ωριαία ταχύτητα άγγιξε 72 χλμ./ώρα και η συγκεκριμένη έκδοση ήταν εφοδιασμένη με ένα κινητήρα 1.6 λίτρων απόδοσης 105 ίππων.

Πηγή:Βασίλης Γ. Σαρημπαλίδης - zougla.gr
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”