Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Χώρος ανοικτών συζητήσεων περί οδήγησης...
plokami
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 21 Σεπ 2010, 15:00
Τοποθεσία: et in arcadia ego

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από plokami »

Εκτός από μερικά που αναφέρθηκαν έχω ένα αδιάβροχο, ένα
φτυαράκι αναδιπλούμενο, πολύμετρο, σχοινί ρυμούλκησης και αλυσίδες μόνιμα ένα ζευγάρι επειδή με τραβάει η άμμος και οι λάσπες.
Το χειμώνα μπαίνει και δεύτερο για εφεδρεία. Βλέπετε είχα σπάσει ένα ζευγάρι στο παγωμένο Μαίναλο.
Κάτι που δεν έχω στη καμπίνα είναι ένα εργαλείο/μπουλονόκλειδο για σπάσω το τζάμι και ένα καλό χαρτοκόπτη για να κόψω τη ζώνη ασφαλείας σε περίπτωση εγκλωβισμού.

*Να διορθωθεί ο τίτλος του θέματος


enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από enias »

plokami έγραψε:Κάτι που δεν έχω στη καμπίνα είναι ένα εργαλείο/μπουλονόκλειδο για σπάσω το τζάμι και ένα καλό χαρτοκόπτη για να κόψω τη ζώνη ασφαλείας σε περίπτωση εγκλωβισμού.
Μήπως να πάρεις και το ΤΑΠ (Ταυτότητα Αναγνώρισης Πτώματος που σου δώσανε στο στρατό) σε περίπτωση που καείς μαζί με το αμάξι; :lol:

Χωρίς διάθεση να σε ειρωνευτώ, θελω να πω καλό πράγμα η πρόληψη, αλλα ας μην το παρακάνουμε κιόλας... Η στάση του "παίρνω τα άρματα πάω στον πόλεμο" μου φαίνεται υπερβολική.
Αινείας
sissy
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:47
Τοποθεσία: Αθήνα - Χανιά

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από sissy »

Εμένα προσωπικά δεν μου φαίνεται καθόλου υπερβολικό και ευχαριστώ το plokami που δίνει ιδέες γιατί είμαι της άποψης "προσέχουμε για να έχουμε", "των φρονήμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν" και πάει λέγοντας... :)
"Ό,τι δεν λύνεται, κόβεται...."
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από xrisa »

Και εγώ έχω αρκετά πράματα στο αυτοκίνητο εκτός του φαρμακείου, αλυσίδες μόνο χειμώνα, αν και δεν τις έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
Δεν θέλω ποτέ να έρθω στην δύσκολη θέση να θέλω κάτι και να μην το έχω, με δεδομένο ότι κάνω πολλά και πολλών χιλιομέτρων ταξίδια, πχ μια φορά χρειάστηκα λίγο σύρμα και μια πένσα όταν χρειάστηκε να φτιάξω το γκάζι, τα είχα φυσικά, ή όταν ξέχασα μια φορά τα alarm και εξάντλησα την μπαταρία είχα καλώδια.
Αδιάβροχο οπωσδήποτε, γάντια εργασίας, κοπίδι στην καμπίνα, λαμπάκια, νερό, λάδι, συρματόσχοινο, και διάφορα εργαλεία.
Έχω σώσει και πολλούς οδηγούς έτσι.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από enias »

Κι εγώ εχω κάποια πράγματα, αλλα δεν σκέφτηκα ποτέ να κουβαλήσω και κανα αλεσοπρίονο μαζί μου για να κόψω το αμάξι αν εγκλωβιστώ. :lol:

Νερο
καλωδια μπαταριας
σουγιαδακι (τυπο ελβετικου)
φακος
ασφαλειες
τριγωνο
πυροσβεστήρα

και...

χρηματα (κρυμμενα)

ψηνομαι και για φωσφοριζε γιλεκο

(ρε σείς... φαρμακείο δεν έχω τωρα που το σκέφτομαι! :shock: )
Αινείας
athanatos
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 17:36

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από athanatos »

Σταφίδες παιδιά. Και σταφίδες. :lol:
Σ’ όλους τους τόπους κι αν γυρνώ μόνον ετούτον αγαπώ !
Οδυσσέας Ελύτης
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6638
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από MacPap »

athanatos έγραψε:Τελικά μου λείπουν πολλά πράγματα. :oops:
Μόλις εξοπλιστώ θα σας πω κι εγώ.
athanatos έγραψε:Σταφίδες παιδιά. Και σταφίδες. :lol:
Δηλαδή εξοπλίστηκες και έχεις ΚΑΙ σταφίδες τώρα?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
Tassos
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:26

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από Tassos »

Ξεκίνησα τη κουβέντα και θέλω να σχολιάσω κάτι που μου ήρθε τώρα στο μυαλό. Μήπως μεταφέρουμε πολύ βάρος που στην καθημερινή κίνηση στην πόλη αυξάνει απλά την κατανάλωση; Να χτυπήσω ξύλο αλλά πόσα πράγματα απαιτούν ειδικό εξοπλισμό από τη Νέα Σμύρνη στο Χαλάνδρι πέρα από το φαρμακείο το τρίγωνο και άντε φακό και γιλέκο.

Τώρα για ταξίδια εκτός πόλης νομίζω ότι ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί και να έχεις δεν μπορείς να πεις πότε κάποιο στοιχείο εξοπλισμού είναι υπερβολικό.

Φορτιστή κινητού ποιος (από αυτούς που δεν έχουν car kit) έχει;


Τάσος
xrisa
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 17:45

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από xrisa »

Tassos έγραψε:
Φορτιστή κινητού ποιος (από αυτούς που δεν έχουν car kit) έχει;


Τάσος
ΕΓΩ!!!!!!!!
Και μάλιστα αγόρασα διπλό usb για να φορτίζω ταυτόχρονα και το κινητό και το gps
ΥΓ. Στην πόλη που ζω δεν χρησιμοποιώ αυτοκίνητο, είναι ανόητο, το έχω μόνο για ταξίδια.
enias
Δημοσιεύσεις: 2050
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2010, 16:46

Re: Εξοπλισμός έκτακτης ανάγκης στο αυτοκίνητο

Δημοσίευση από enias »

Κι εγώ έχω φορτιστή κινητού και φορτιστή του gps. Τον αγόρασα όμως γιατί μια φορά που πήγα ταξίδι, ξέχασα το φορτιστή του σπιτιού. :oops: Εκτοτε, έμεινε μέσα στο αμάξι αλλα σπάνια τον χρησιμοποιώ.
Αινείας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά περί οδήγησης...”